Naprawa sterowników dla kart sieciowych Broadcom

3110broadcom-logo

Jestem użytkownikiem, który lubi wszystko mieć w najnowszej wersji – nawet jądro. Zawsze przeszkadzała mi w tym jedna rzecz – sterownik do mojej karty sieciowej Broadcom, który przestawał działać po aktualizacji jądra. Ale znalazłem na to sposób.

Okazuje się, że już dłużej nie są potrzebne sterowniki własnościowe do tych kart. Linux już je obsługuje, ale obsługa w przypadku Ubuntu jest domyślnie wyłączona.

Aby ją włączyć:

  1. Usuń dotychczasowe sterowniki:
    sudo apt-get remove --purge bcmwl-kernel-source

Instalacja Broadcom 4311 na Ubuntu 12.04

Autorem wpisu jest jeden z naszych Czytelników – Marcin „szczygliś” Szczygliński – szczyglis83@gmail.com.

Poniższy opis dotyczy instalacji sterownika bezprzewodowej karty sieciowej Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g WLAN na laptopie Dell Inspiron 1720 w systemie Linux Ubuntu 12.04 LTS. Na podobnych konfiguracjach jednak instalacja powinna przebiegać w analogiczny sposób.

Wstęp

Ze swojego własnego doświadczenia wiem, jak bardzo kłopotliwym może być na początku uruchomienie bezprzewodówki Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g na Linuxie. Osobiście spędziłem kilka dni na mozolnym przekopywaniu się przez Google’a w poszukiwaniu pomocy. Pomoc oczywiście znalazłem, ale rozwiązań problemu było praktycznie tyle co ludzkich pomysłów. Każdy opisywał to inaczej, w dodatku czasami bardzo chaotycznie. Sugerując się sugestiami innych opracowałem w końcu swoją własną metodę na rozwiązanie tego problemu. Z punktu widzenia czasu, wydaje mi się ona teraz banalnie prosta. Zdaję sobie jednak sprawę, że zapewne w tym momencie jest wiele osób, które tak jak ja na początku – „błądzą” po forach, by rozwiązać powyższy problem. Dlatego też postanowiłem napisać krótki opis – jak krok po kroku zainstalować ową nieszczęsną kartę. Mam nadzieję, że komuś się przyda.

Problem

Obecne dystrybucje Linuxa zawierają w sobie imponującą liczbę sterowników do różnorakich podzespołów i ich uruchomienie nie stanowi żadnego problemu. Istnieją jednak producenci, którzy Linuxa w ogóle nie wspierają i nie oferują do swoich urządzeń żadnych sterowników. Czasami też takie sterowniki są, ale są to sterowniki o charakterze zamkniętym. A przecież nie w tym cała magia wolnego oprogramowania. Do jednej z tych kategorii należy właśnie nasza karta – Broadcom Corporation BCM4311 802.11b/g. Można to jednak w prosty sposób obejść. Całość sprowadza się do ściągnięcia firmware’u karty i zainstalowaniu programu, który pozwoli nam na jego uruchomienie w systemie.

FATAL: Module ndiswrapper not found

Błąd pojawiający się podczas próby uruchomienia aplikacji ndiswrapper:

FATAL: Module ndiswrapper not found

Informuje o tym, że moduł jądra o nazwie ndiswrapper nie został załadowany. Rozwiązania problemu są dwa:

Rozwiązanie #1

Zainstaluj pakiet ndiswrapper-dkms:

sudo apt-get install ndiswrapper-dkms

Uruchom brakujący moduł:

sudo modprobe ndiswrapper

Teraz uruchomienie aplikacji ndiswrapper nie powinno sprawić żadnego problemu.

Od tego momentu moduł powinien automatycznie startować z systemem. Jeśli tak się nie dzieje, musisz dodać go ręcznie do autostartu (dodaj nazwę modułu do pliku /etc/modules).