[Ubuntu 13.10] Wydano Intel Linux Graphics Installer 1.0.3

Intel

Intel ogłosił wydanie Intel Linux Graphics Installer 1.0.3, czyli instalatora sterowników graficznych Intela dla systemów Linux. Narzędzie automatycznie instaluje sterowniki odpowiednie dla naszego sprzętu i zajmie się ich późniejszą aktualizacją. Intel Linux Graphics Installer 1.0.3 przeznaczony jest dla Ubuntu 13.10 Saucy Salamander.

Pobranie i instalacja

Intel Linux Graphics Installer 1.0.3 nie jest narzędziem idealnym i może doprowadzić do poważnych problemów z systemem – korzystasz z niego na własną odpowiedzialność.
 1. Pobierz Intel Linux Graphics Installer 1.0.3 stąd.
 2. Przejdź do katalogu, w którym zapisywane są pobrane pliki (domyślnie jest to katalog Pobrane w Twoim katalogu domowym), odszukaj paczkę DEB i kliknij w nią dwukrotnie lewym przyciskiem myszy, aby uruchomić instalację poprzez Centrum Oprogramowania Ubuntu.
 3. Po zakończonej instalacji, uruchom narzędzie poleceniem:
  intel-linux-graphics-installer

Instalacja sterowników Nvidia Geforce 331.38

nvidiaLogo

Posiadacze kart graficznych Nvidia – radujcie się! Nvidia udostępniła nowy sterownik do kart graficznych, również dedykowany platformie Linux. Sterowniki sprawdziłem na moim komputerze opartym o Ubuntu 13.10 i najnowszy kernel (tj. 3.12.7), czego efektem był znaczny wzrost wydajności interfejsu i gier.

Aby zainstalować nowe sterowniki, zastosuj się do poniższych komend wykonywanych w terminalu:

 • dla Ubuntu 32-bit:
  wget -c us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/331.38/NVIDIA-Linux-x86-331.38.run
  chmod +x NVIDIA-Linux-x86-331.38.run
 • dla Ubuntu 64-bit:

Instalacja sterowników do karty graficznej GeForce 4 mx4000

Jest to wpis nadesłany do nas przez Darka – dziękujemy!

E145-5102b

Instalując Ubuntu 12.04 LTS „Przyjazny Puchacz”, natrafiłem na problem z moją karta graficzną GeForce 4 mx4000 – system wykrył ją jako nv18. Rozdzielczość była dla mnie wystarczająca 1024×768, ale problem polegał na tym, że co jakiś czas na 1 sekundę ekran robił się czarny.

Poniżej opiszę, jak udało mi się zainstalować sterowniki do starej karty GeForce4. Pewnie tym sposobem inne stare karty nVidia też można zainstalować.

Chcąc zainstalować GeForce 4 mx4000, trzeba:

 • zaznaczyć aktualizację podczas instalacji Ubuntu, tak żeby można było zainstalować paczkę w Centrum Oprogramowania Ubuntu – nvidia-96. Próbowałem bez aktualizacji, ale wtedy podczas próby instalacji nvidia-96 instalator wypisuje, że są niespełnione zależności miedzy pakietami. Jeśli zależności nadal byłyby niespełnione, trzeba byłoby zaktualizować Ubuntu zaraz po instalacji całego systemu.
 • zainstalować z Centrum Oprogramowania Ubuntu nvidia-96 i nie odinstalowywać (po zainstalowaniu nvidia96 będzie tylko jedna rozdzielczość 640×480).
 • uruchomić w terminalu:
  sudo nvidia-xconfig

Radeon DPM – koniec z przegrzewaniem karty graficznej na otwartych sterownikach dla ATI/AMD Ubutnu 13.04 i wcześnejsze

ati-radeon-logo

Niestety moja karta graficzna nie jest już wśród wspieranych przez ATI/AMD urządzeń. Co prawda można zainstalować fglrx-legalcy, ale to dosyć kiepskie rozwiązanie. Otwarte sterowniki w wersji dołączonej do Ubuntu 13.04 mają dobre osiągi, ale bardzo szybko przegrzewają kartę graficzną. Rozwiązaniem tego problemu jest włączenie Radeon DPM przy każdym starcie systemu.

Aktualizacja to sposób działający tylko pod 13.04 i wcześniejszymi.

Tu wersja dla ubuntu 13.10: http://www.ubuntu-pomoc.org/radeon-dpm-w-ubuntu-13-1

Aby to zrobić wykonaj następujące czynności:

Uwaga: najlepiej zachować poprzednią wersję jądra na wszelki wypadek

Instalacja CUDA Toolkit 5.5

nvidia-cuda

W tym poradniku przedstawię sposób instalacji CUDA Toolkit 5.5.

Poradnik przeznaczony jest dla użytkowników Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin oraz Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, ponieważ dla tych wersji systemu twórcy przygotowali odpowiednie repozytoria z pakietami.
Zakładam, że sprzęt, w który wyposażony jest Twój komputer pozwala na korzystanie z CUDA!
 1. Przejdź na stronę developer.nvidia.com/cuda-downloads i pobierz paczkę DEB z repozytorium przeznaczoną dla Twojego systemu.
 2. Przejdź do katalogu, w którym znajduje się pobrana paczka i zainstaluj ją np.:
  sudo dpkg -i cuda-repo-ubuntu1210_5.5-0_amd64.deb
 3. Zaktualizuj listę pakietów: