Nagranie obrazu płyty Ubuntu na nośnik USB za pomocą Asystenta nośnika rozruchowego

Podstawowym sposobem instalacji systemu jest tradycyjna instalacja z płyty. Jednak czasami może zaistnieć taka sytuacja, która uniemożliwi nam użycia płyty: komputer nie posiada napędu DVD lub nie mamy możliwości nagrania obrazu na nośnik.

W takiej sytuacji zmuszeni jesteśmy do utworzenia nośnika rozruchowego z pendrive.

Tworzenie nośnika rozruchowego

Aby stworzyć taki nośnik potrzebujemy:

  • plik .iso z wybranym systemem,
  • program Asystent nośnika rozruchowego (dostępny w Centrum Oprogramowania Ubuntu),
  • endrive.

Kiedy jesteśmy już zaopatrzeni w niezbędne nam rzeczy, przechodzimy do działania:

Można pobierać Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Daily Builds

Drogi Czytelniku! Pamiętaj, że Ubuntu 13.10 Saucy Salamander jest nadal w trakcie tworzenia. Korzystanie z systemu w aktualnym stadium wydania może być niekomfortowe. Finalna wersja zostanie wydana 17 października 2013 roku.

Można pobierać Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Daily Builds

Obrazy Ubuntu 13.10 Saucy Salamander Daily Builds są gotowe do pobrania!

Wszystkich zainteresowanych testowaniem najbliższego wydania Ubuntu zapraszam do pobrania i instalacji systemu z cdimage.ubuntu.com/daily-live/current/.

Uruchomienie systemu z obrazu ISO z poziomu GRUB2

grub2

GRUB2 daje możliwość uruchamiania obrazów ISO znajdujących się na dysku twardym.

Bardzo łatwym sposobem na utworzenie wpisu w GRUBie z bootowalnym obrazem ISO jest skorzystanie z narzędzia grml-rescueboot:

sudo apt-get install grml-rescueboot

Po zakończonej instalacji zostanie utworzony katalog /boot/grml. Dla każdego obrazu ISO, który się w nim znajdzie, zostanie wygenerowany wpis w GRUBie podczas jego aktualizacji. Dodatkowo, dla każdego wpisu zostanie udostępnione podmenu pozwalające na wypróbowanie, bądź instalację systemu zawartego w obrazie.

[Ubuntu 12.04] This kernel requires the following features not present on the CPU: pae Unable to boot – please use a kernel appropriate for your CPU.

Komunikat, który możesz ujrzeć podczas próby instalacji Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin:

This kernel requires the following features not present on the CPU:
pae
Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

PAE jest rozszerzeniem umożliwiającym 32-bitowym procesorom dostęp do pamięci RAM o rozmiarze większym niż 4 gigabajty. Moduł ten jest domyślnie dostępny w jądrze Ubuntu 12.04 LTS – wcześniej tego nie było. Powyższy komunikat informuje o tym, że procesor Twojego komputera nie jest w stanie obsłużyć PAE i należy zdecydować się na inne jądro.

Rozwiązaniem (obejściem) tego problemu jest instalacja systemu z jądrem, w którym PAE nie ma. Obraz ISO możesz pobrać stąd http://people.canonical.com/~diwic/12.04-nonpae/.

Drugi sposób polega na ściągnięciu obrazu ISO Xubuntu bądź Lubuntu, których jądra nie posiadają domyślnie tego rozszerzenia, a następnie instalacja pakietu ubuntu-desktop, aby móc korzystać z Unity.

No DEFAULT or UI configuration directive found

Podczas instalacji minimal Ubuntu 10.04 Lucid Lynx z USB napotkałem na taki błąd:

No DEFAULT or UI configuration directive found 

boot:

Żadne znane mi polecenie nie przynosiło żadnych rezultatów. Na szczęście w Internecie znalazłem rozwiązanie : na nośniku, na którym zainstalowany jest obraz płyty odszukaj dwa pliki: isolinux.bin oraz isolinux.cfg. Zmień ich nazwy na: syslinux.bin oraz syslinux.cfg.
Teraz instalacja systemu powinna uruchomić się poprawnie.