Instalacja jądra 3.8.5

Terminal

Piąte wydanie jądra 3.8 obejmuje aktualizację sterowników (USB, Ethernet, i915, Radeon), usprawnienia systemów plików (ext4, CIFSfs, JBD2), kilka poprawek ARM dla Tegry, sieci (IPv4 i IPv6) oraz dźwięku. Pełną listę zmian znajdziecie na stronie https://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v3.x/ChangeLog-3.8.5.

Uwaga! Poniższe czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność.

IPv6 w Ubuntu cz. 2

Dla wszystkich, którzy mają ochotę na dalsze eksperymenty z protokołem IPv6 poniżej przedstawiam sposób krok po kroku na własny tunel od międzynarodowego brokera jakim jest SixXS.

W pierwszym kroku należy się zarejestrować na stronie www.sixxs.net/.

Akceptacja wszystkich wniosków jak i rejestracji jest nadzorowana przez administrację SixXSa, więc może zająć troszkę czasu (kilka godzin do jednego dnia).

Wszystko niestety jest w języku angielskim, również w tym języku należy wypełnić wniosek.

Po akceptacji dostajemy mailowo powiadomienie. Teraz można zamawiać tunel, będziemy wykorzystywać AYIYA (Anything In Anything) i aplikację Aiccu. Logowanie do naszego konta znajduje się na stronie www.sixxs.net/home/.

Do wyboru mamy aktualnie dwa ogólnodostępne w Polsce PoPy (Point of Presence) – jeden w Warszawie – ICM drugi w Poznaniu – Inotel.

Wybieramy ten, który jest bliżej naszej lokalizacji lub według innych upodobań.

IPv6 w Ubuntu

Gdy nad całym zero-jedynkowym światem zawisły czarne chmury z powodu wyczerpania się puli adresów IP, dla wszystkich użytkowników Linuksa mamy dobrą nowinę – jest nadzieja. Ponieważ do wdrożenia IP w wersji 6 u wszystkich ISP zostało jeszcze sporo czasu, już dziś prezentujemy sposób na wykorzystanie zasobów Internetu w wersji szóstej. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem jest instalacja dołączonego do repozytoriów Ubuntu Miredo – czyli program tworzący tunel IPv6 w oparciu o istniejące połączenie IPv4.
Instalacja:

sudo apt-get install miredo

Po zainstalowaniu powinno być widać nasz adres IPv6 po wykonaniu komendy

ifconfig

Od teraz masz możliwość sprawdzenia adresu ipv6.google.com, który nie był wcześniej dostępny bez posiadania adresu IP wersji szóstej.
Polecam również przed i po zainstalowaniu Miredo adresu test-ipv6.com. Dodatkowo dużo więcej stron IPv6 znajdziemy tutaj www.sixxs.net, a nasz adres można również sprawdzić tutaj ipv6.whatismyipv6.net.ipv4.sixxs.org.