The Humble Indie Bundle 8

Rozpoczęła się ósma edycja znanej akcji The Humble Indie Bundle. Tym razem za niecałe 6 dolarów możesz stać się właścicielem aż siedmiu gier o wartości ponad 90 dolarów! Wszystkie gry działają równie dobrze na Linuksie co Windowsie, a wydane pieniądze możesz przeznaczyć na cele charytatywne. Strona główna – www.humblebundle.com/.

Siedem doskonałych gier zmieni Twój dzień na jeszcze lepszy. The Humble Indie Bundle oferuje siedem tytułów, którymi będziesz oczarowany przez wiele godzin. Po wpłacie dowolnej kwoty, staniesz się posiadaczem 5 gier:

 • Dear Esther – przygodowa gra z perspektywą pierwszoosobową, o mrocznym klimacie, w której zamiast strzelać do wrogów zajmiesz eksploracją otoczenia i rozwiązywaniem łamigłówek.
 • Capsized – platformówka, w której eksplorujemy tajemniczą planetę.
 • Awesomenauts – gra z gatunku Massive Online Battle Arena utrzymana w konwencji dwuwymiarowej platformówki.
 • Thomas Was Alone – minimalistyczna platformówka 2D ukazująca losy grupki prostokątów będących pierwszymi przedstawicielami sztucznej inteligencji posiadającej uczucia.
 • Little Inferno – gra logiczna, której akcja rozgrywa się w ponurym świecie, w którym od lat trwa bezustanna zima. Gracz wciela się w rolę dziecka, które staje się szczęśliwym posiadaczem rozrywkowego kominka.

Humble Weekly Sale #1 – Bastion

Humble Week Sale

Wraz z grą Bastion, ekipa Humble Indie Bundle rozpoczęła nową akcję o nazwie Humble Weekly Sale. W każdy wtorek na wyprzedaż będzie trafiał nowy tytuł.

Zgodnie z ideą akcji – grę kupujesz za tyle, ile chcesz – przy minimalnej kwocie w wysokości $1. W tej cenie otrzymujesz grę (do pobrania), przygotowaną na Windowsa, MACa i oczywiście Linuksa. Jeśli zapłacisz więcej, otrzymasz dostęp do dodatkowych materiałów – szczegóły na stronie www.humblebundle.com/weekly. Dodatkowo możesz zadecydować, na co zostaną przeznaczone wydane pieniądze – czy mają trafić do twórców gry, zostać przekazane na cele charytatywne, a może jako napiwek dla ekipy HIB.

Dodatkowe gry w Humble Bundle with Android 5!

The Humble Bundle

Jest to najszybciej sprzedająca się edycja Humble Bundle z Androidem w historii – a teraz dodano jeszcze 3 nowe gry! Są to tytuły, które zostały udostępnione przy okazji wcześniejszych akcji:

 • Superbrothers: Sword & Sworcery EP – to przygodówka typu point’n’click utrzymana w stylistyce retro,
 • Splice – gra logiczna osadzona w świecie mikrobiologii,
 • Crayon Physics Deluxe – gra logiczna z elementami edukacyjnymi.

Jeśli skorzystałeś z oferty Humble Bundle wcześniej, gry powinny pojawić się na Twoim koncie bez dodatkowych formalności – całkowicie za darmo.

Shank 2, błąd w sterowaniu

Jeśli posiadacie Shank 2 zakupione z Hundle Indie Bundle 7 (albo i nie) i nie możecie sterować postacią za pomocą W i D (czyli poruszać się w lewo i prawo) to należy usunąć plik /dev/input/js0.

sudo rm /dev/input/js0

Po ponownym uruchomieniu gry, sterowanie powinno działać już poprawnie.

Trine – platformowa gra zręcznościowa z elementami logicznymi

Na rynku pojawiła się już druga wersja tej gry, jednak ja skupię się na pierwszej, którą można było kupić w jednej z edycji The Humble indie Bundle.

Trine to platformowa gra zręcznościowa osadzona w przepięknym świecie fantasy. W trakcie gry wcielamy się w trójkę bohaterów, którzy łączą swoje siły, aby pokonać hordy nieumarłych, którzy chcą opanować królestwo. Fabuła gry nie porywa, ale sama rozgrywka stoi na wysokim poziomie. Śmiało mogę powiedzieć, że Trine to najlepsza gra dostępna na Linuksa, w jaką miałem okazję grać.

Bohaterowie

W grze mamy do dyspozycji trójkę bohaterów – maga, złodziejkę oraz wojownika – klasyczne postaci spotykane w każdej grze RPG. W jednej chwili możemy kierować jedną postacią – ich zamiany dokonujemy w dowolnej chwili za pomocą przycisków 1, 2 oraz 3. Każda z postaci posiada unikalne umiejętności, które odblokowujemy odnajdując ukryte (choć nie zawsze) w grze skrzynie ze skarbami. W niektórych z nich (tych bardziej ukrytych) znajdują się dodatkowe przedmioty, które zwiększają statystyki naszych postaci. O ile umiejętności przypisane są do danej klasy, o tyle przedmioty możemy praktycznie dowolnie rozdawać (niektóre mają ograniczenia klasowe). Zdarza się te, że w zależności od klasy, która posiada dany przedmiot, efekt jest różny – np. w przypadku wojownika zwiększony poziom życia o 10%, a w przypadku maga – zwiększony limit tworzenia platform (o czym za jakiś czas).

 • Mag – zdecydowanie najsłabsza postać w ofensywie, jednak jest bardzo przydatny w rozwiązywaniu zagadek logicznych, dzięki umiejętności konstruowania obiektów takich jak skrzynki, platformy oraz lewitujące czworościany. Wraz z rozwojem tych trzech umiejętności, możemy tworzyć coraz więcej obiektów każdego rodzaju – dodatkowo istnieją przedmioty, które zwiększają limit tworzonych konstrukcji. Dodatkową zdolnością maga jest zmuszanie niektórych przedmiotów do lewitacji oraz przemieszczania się – przydatne przy tworzeniu wysokich konstrukcji potrzebnych do dostania się w odległe miejsca. Jego umiejętności są niekiedy konieczne do ukończenia poziomu.
  Fot. CD Action.
 • Złodziejka – moja ulubiona postać. Wyposażona w łuk oraz linę, dzięki której może przyczepiać się do wszelkich drewnianych konstrukcji. Jest bardzo zwinna – potrafi dostać się praktycznie w każde miejsce. Posiada trzy umiejętności, które możemy rozwijać – ilość wystrzeliwanych strzał, płonące strzały, szybkostrzelność. Mistrzyni walki na dystans, w zwarciu również radzi sobie dobrze dzięki wysokiej szybkostrzelności (zdobytej i rozwijanej wraz z postępem gry).
  Fot. gnomeslair.com.
 • Wojownik – nieco ociężały, ale potężnie uzbrojony rycerz. Na początku przygody jego orężem jest miecz, w defensywie używa tarczy. W pewnym momencie gry otrzymuje umiejętność używania ciężkiego młota bojowego. Podobnie jak dwie poprzednie postaci, posiada również trzy umiejętności (zdobywane i rozwijane wraz z fabułą) – znajomość miecza, miotanie przedmiotami, znajomość młota. Bezkonkurencyjny w walce w zwarciu – w dystansie używa tarczy do obrony. Jako jedyny nie potrafi pływać, idzie na dno jak kamień.
  Fot. gnomeslair.com.