Java Swing Ayatana – wsparcie globalnego menu i HUD dla aplikacji Java Swing

Stało się  to pół roku temu (wybaczcie mi mojego lenia) – w końcu ktoś postanowił dać możliwość wykorzystania HUD i globalnego menu dla aplikacji Java. Co prawda na razie tylko tych, które korzystają z biblioteki Swing do wyświetlania interfejsu. Obsługiwane aplikacje to przykładowo: NetBeans IDE, IntelliJ IDEA, Android Studio, jDownloader.

fot. WebUPD8

Instalacja

sudo add-apt-repository ppa:danjaredg/jayatana
sudo apt-get update
sudo apt-get install jayatana

Eclipse w ten sposób nie zadziała ponieważ dodano go do black listy hud’a, bo sprawiał pewne problemy z dynamicznie gererowanym menu – już ich niepowoduje. Jest sposób na to by go usunąć z blacklist:

Jak zintegrować Eclipse IDE z Unity?

Po pierwsze, witam Was jako nowy członek załogi ubuntu-pomoc.org :D

A teraz przechodzę do właściwej treści artykułu.

Często korzystam z Eclipse IDE i po przejściu na Unity zauważyłem, iż nie integruje się on z appmenu i z HUD, ale na szczęście szybko znalazłem rozwiązanie tego problemu.

Wystarczy, że:

  1. mamy zainstalowane Eclipse IDE – bez różnicy czy z repozytoriów czy ze strony eclipse.org (łatwiej instalować rozszerzenia),
  2. dodamy repozytorium: ppa:mystic-mirage/eclipse-globalmenu
    sudo apt-add-repository ppa:mystic-mirage/eclipse-globalmenu -y

Sterowanie Ubuntu za pomocą głosu? To niedługo może być rzeczywistość.

HUD

Odkąd w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin pojawił się HUD, Mark Shuttleworth twierdzi, że przyszłość będzie należeć do aplikacji czy też całego systemu, sterowanego głosem. Czy Mark jest równie dobrym wizjonerem co marketingowcem dowiemy się dopiero za kilka lat, jednak już w najbliższym wydaniu Ubuntu otrzymamy namiastkę „przyszłości”.

A to wszystko za sprawą PocketSphinx – narzędzia służącego do rozpoznawania mowy, które znajdzie się w Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Więcej – pakiety PocketSphinxa są zależnościami dla HUD 2.0, co może sugerować, że najnowsze wydanie Head-Up Display pozwoli (możliwe, że tylko w ograniczonym stopniu) na sterowanie aplikacjami za pomocą głosu. Wydawanie poleceń głosowych będzie możliwe po naciśnięciu odpowiedniego klawisza, a nagrany dźwięk zostanie przetworzony za pomocą PocketSphinxa i przetłumaczony na systemowe polecenie.

Sterowanie głosem będzie również istotnym elementem w osiągnięciu pełnej konwergencji – telewizor sterowany głosem? Czemu nie!

Unity Tweak Tool znajdzie się w repozytorium Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Unity Tweak Tool

Unity Tweak Tool

Dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników Unity! W standardowym repozytorium Ubuntu 13.04 Raring Ringtail, którego premiera już pod koniec kwietnia, pojawi się aplikacja o nazwie Unity Tweak Tool.

Unity Tweak Tool w przyjazny sposób pomoże w konfiguracji wielu elementów Unity.

Lista elementów, które można skonfigurować dzięki Ubuntu Tweak Tool jest naprawdę spora, ale na pewno znajdą się malkontenci, którzy znajdą pewne braki i zaczną wychwalać pod niebiosa GNOME.

Canonical zaprezentowało nowy interfejs Ubuntu dla tabletów

Odliczanie na stronie ubuntu.com zostało zakończone. Zgodnie z naszymi i Waszymi przewidywaniami, Canonical przedstawiło nowinkę dotyczącą tabletów. I niestety nie jest to nowe urządzenie ze stajni HTC (przypomnę, że na ich stronie pojawiło się również odliczanie czasu, a deadline był identyczny) z zainstalowanym Ubuntu, a nowy interfejs systemu dla tychże urządzeń.

Nowy interfejs Ubuntu na tablety