Dwie karty dźwiękowe i brak dźwięku w VLC

Może się okazać, że masz dwie karty dźwiękowe i nawet o tym nie wiesz. Wystarczy, że masz kartę graficzną z wyjściem HDMI. Aby to sprawdzić wydaj to polecenie:

lspci | grep Audio

U mnie wynik był taki:

00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
01:00.1 Audio device: nVidia Corporation Device 0bee (rev a1)

Pierwsza karta obsługuje analogowe wyjścia Minijack, druga cyfrowe wyjście HDMI. U mnie domyślnie system wybiera kartę, która odpowiada za HDMI chociaż głośniki mam podłączone przez MiniJack, a monitor przez DVI.

W preferencjach dźwięku wystarczyło zmienić preferowaną kartę. Dźwięk działa w każdej aplikacji oprócz VLC. Aby to naprawić uruchom odtwarzacz VLC, z menu wybierz Narzędzia → Preferencje, przejdź do pozycji Dźwięk. Moduł wyjścia ustaw na ALSA, a urządzenie na kartę dźwiękową, do której podłączyłeś głośniki.
Dźwięk powinien zacząć działać natychmiast.

Dwie kart dźwiękowe i brak dźwięku w VLC

Prawidłowa konfiguracja u mnie

[KDE] Włączenie udostępnianie dźwięku przez HDMI w programie SMPlayer

Już praktycznie każdy laptop czy komputer PC, jest wyposażony w HDMI. Jeśli ktoś posiada jeszcze w domu telewizor z portem HDMI, a nie posiada kina domowego, może go wykorzystać i cieszyć się oglądaniem filmów na czymś większym niż ekran komputera. Oczywiście przekazanie samego obrazu przez port HDMI jest dość proste – wystarczy podłączyć TV z naszym komputerem i w telewizorze wybrać odpowiednie źródło. Prz przesyłaniu dźwięku może pojawić się trochę problemów. Aby wykorzystać SMPlayer do wysyłania ścieżki dźwiękowej należy wykonać następujące kroki:

  1. Wybieramy główny kanał, poprzez kliknięcie prawym klawiszem na ikonie głośnika znajdującej się na tacce systemowej.

    [KDE] Włączenie udostępnianie dźwięku przez HDMI w programie SMPlayer

    Wybór głównego kanału