[Go Quickly!] Tworzymy GUI

Jest to drugi artykuł z serii Go Quickly! autorstwa Grzegorza – dziękujemy.

Do tworzenia GUI w GTK+ najwygodniejszym narzędziem jest Glade. Korzysta z niego wiele projektów, ostatnio twórcy LibreOffice przenieśli swój projekt właśnie do tego narzędzia.
Interfejs Glade’a jest prosty i wygodny. Po lewej stronie mamy zestaw widgetów, na środku formatkę, a po prawej właściwości oraz drzewo elementów umieszczonych na formatce. Warto też wspomnieć że Quickly używa GTK3 wraz z Glade’m przeznaczonym dla tej biblioteki, więc warto zwracać uwagę na to, którą wersją otwieramy nasze projekty.

Pierwszy projekt GUI

Na początek stworzymy prostą formatkę, której preferencje dostosujemy podczas tworzenia kodu. Za przykładową aplikację, którą wspólnie stworzymy posłuży nam prosty edytor tekstu. Taki program niewiele potrzebuje: pole tekstowe, menubar i statusbar dla komunikatów. Otwieramy Glade z naszym projektem (quickly design). Zauważmy że otworzyły nam się 3 formatki, z czego aktualnie otwarta jest główna formatka programu. Pozostałe od lewej to formatka okna informacji o naszym programie, następna formatka odpowiada za okno ustawień.

Kolejność zakładek

Kolejność zakładek

Chrome OS w Ubuntu [64bit]

Rozwiązanie to nie instaluje na komputerze Chrome OS, pozwala ono jedynie zobaczyć jak wygląda jego interfejs, oraz zarządzanie systemem. Niektóre elementy, (np. pokazywanie stanu baterii, czy dostęp do pendrive’ów) mogą nie działać poprawnie.

Być może część z was słyszała o Chromebookach od Google. Są to komputery, które nie posiadają dysku twardego, nie można instalować na nich programów, a dopiero od niedawna można na nich w ogóle zapisywać pliki. Cała aktywność użytkownika ma odbywać się w przeglądarce (Google Docs, YouTube).

Zalety takiego rozwiązania to na przykład bardzo niski koszt urządzenia, albo fakt, że w przypadku zniszczenia, lub kradzieży komputera nie tracimy żadnych plików (wszystkie są w chmurze). Wad jest również dużo, z których podstawową jest fakt, że bez połączenia z Internetem komputer taki traci wiele ze swojej funkcjonalności.

Chrombooki działają pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS. Jednak, aby przetestować to rozwiązanie wcale nie musimy kupować Chromebooka, można to wypróbować na 64 bitowym komputerze z Ubuntu.

Rozwiązanie to nie pochodzi od Google, zostało stworzone przez społeczność. Źródła projektu są publicznie dostępne.

Aby przetestować Chrome OS otwórz i zainstaluj ten plik w Centrum Oprogramowania Ubuntu (działa tylko na 64-bitowych systemach). Po zainstalowaniu, włączamy wpisując w terminalu:

RecordMyDesktop + GIMP – seria pomocnych i praktycznych obejść cz. 2

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Czytelnika o nicku KyRol. Jest to druga z czterech części cyklu.

GUI: Nagrywanie i opcje dodatkowe

RecordMyDeskop + GIMP - seria pomocnych i praktycznych obejść cz. 2

GUI - parametry

Gdy chcemy się przygotować przed nagraniem (np. zamknąć niepotrzebne okna) możemy opóźnić nagrywanie filmu. W oknie programu kolejno przechodzimy do: Zaawansowane → Różne → Dodatkowe opcje. Tam wklejamy:

--delay 15

Nagrywanie wówczas będzie opóźnione o 15 sekund. Aby zakończyć nagranie wystarczy kliknąć zielony trójkąt w rogu ekranu i wybrać Zakończ. Pojawi się małe okienko z postępem zapisywania filmu. Czekaj cierpliwie, nie zamykaj go, bo wtedy utracisz całe nagranie. Niestety, kończąc nagrywanie tym sposobem, przy końcu filmu będzie widoczny kursor wyłączający nasz program. Aby tego uniknąć możemy użyć skrótu klawiszowego Ctrl + Lewy Alt + S. Skrót trzeba ustawić ręcznie w programie, tak więc otwieramy RecordMyDesktop, klikamy w Zaawansowane → Różne → Dodatkowe opcje i wklejamy

--stop-shortcut Control+Mod1+s