Powrót do przeszłości – emulator Amigi FS-UAE

2_fsuae_1

W Ubuntu-pomoc mało jest informacji o starym dobrym sprzęcie, jakim była Amiga, więc postanowiłem przedstawić bardzo dobry emulator Amigi FS-UAE

Natknąłem się przypadkowo na ten emulator, dotychczas używałem E-UAE. Mało jest wzmianek o FS-UAE na polskich forach czy blogach, nie ma też jeszcze wpisu w Wikipedii.
Amigi używałem, gdy byłem nastolatkiem. Był to jak dla mnie wymarzony komputer. Charakteryzował się wspaniałą grafiką i muzyką. W tym czasie, tak zwany P,C miał o wiele gorszą grafikę i muzykę. Amigowcy śmiali się, że ten skrót oznaczał: Personal Calculator :)

Więcej FPS w grach bez potrzeby przełączania się na lżejsze środowisko

Jest to rozwiązanie nadesłane do nas przez Czytelnika jeremi360 – dziękujemy!

Terminal

Było tu sporo o różnych sposobach na przyśpieszenie gier.
Większość z nich wymagała przelogowywania się do jakiegoś innego środowiska graficznego, co powodowało to iż musieliśmy wszystko zamykać, wylogowywać, zalogować i dopiero uruchamiać grę. Wnerwiające na dłuższą metę.

Ale wczoraj wieczorem odkryłem sposób o wiele prostszy nie wymagający od nas tych ceregieli :) Jest on bardzo prosty, polega na utworzeniu osobnej sesji X.org dla danej aplikacji – nadaje się tylko dla aplikacji pełnoekranowych. Może brzmi to zawile, ale wcale takie nie jest.

 1. Wydajemy plecenie rekonfigurujące pakiet x11-common, aby zmienić to kto może uruchamiać sesję X.org:
  sudo dpkg-reconfigure x11-common

  i wybieramy „Każdy Użytkownik„.

The Humble Indie Bundle 8

Rozpoczęła się ósma edycja znanej akcji The Humble Indie Bundle. Tym razem za niecałe 6 dolarów możesz stać się właścicielem aż siedmiu gier o wartości ponad 90 dolarów! Wszystkie gry działają równie dobrze na Linuksie co Windowsie, a wydane pieniądze możesz przeznaczyć na cele charytatywne. Strona główna – www.humblebundle.com/.

Siedem doskonałych gier zmieni Twój dzień na jeszcze lepszy. The Humble Indie Bundle oferuje siedem tytułów, którymi będziesz oczarowany przez wiele godzin. Po wpłacie dowolnej kwoty, staniesz się posiadaczem 5 gier:

 • Dear Esther – przygodowa gra z perspektywą pierwszoosobową, o mrocznym klimacie, w której zamiast strzelać do wrogów zajmiesz eksploracją otoczenia i rozwiązywaniem łamigłówek.
 • Capsized – platformówka, w której eksplorujemy tajemniczą planetę.
 • Awesomenauts – gra z gatunku Massive Online Battle Arena utrzymana w konwencji dwuwymiarowej platformówki.
 • Thomas Was Alone – minimalistyczna platformówka 2D ukazująca losy grupki prostokątów będących pierwszymi przedstawicielami sztucznej inteligencji posiadającej uczucia.
 • Little Inferno – gra logiczna, której akcja rozgrywa się w ponurym świecie, w którym od lat trwa bezustanna zima. Gracz wciela się w rolę dziecka, które staje się szczęśliwym posiadaczem rozrywkowego kominka.

Dodatkowe gry w Humble Bundle with Android 5!

The Humble Bundle

Jest to najszybciej sprzedająca się edycja Humble Bundle z Androidem w historii – a teraz dodano jeszcze 3 nowe gry! Są to tytuły, które zostały udostępnione przy okazji wcześniejszych akcji:

 • Superbrothers: Sword & Sworcery EP – to przygodówka typu point’n’click utrzymana w stylistyce retro,
 • Splice – gra logiczna osadzona w świecie mikrobiologii,
 • Crayon Physics Deluxe – gra logiczna z elementami edukacyjnymi.

Jeśli skorzystałeś z oferty Humble Bundle wcześniej, gry powinny pojawić się na Twoim koncie bez dodatkowych formalności – całkowicie za darmo.

Shank 2, błąd w sterowaniu

Jeśli posiadacie Shank 2 zakupione z Hundle Indie Bundle 7 (albo i nie) i nie możecie sterować postacią za pomocą W i D (czyli poruszać się w lewo i prawo) to należy usunąć plik /dev/input/js0.

sudo rm /dev/input/js0

Po ponownym uruchomieniu gry, sterowanie powinno działać już poprawnie.