Packard Bell TK87 – naprawa kontroli jasnością matrycy

packard-bell-easynote-tk87-jn0-45-1

Posiadacze laptopa Packard Bell TK87 od czasu wydania Ubuntu 11.04 są bardzo pokrzywdzeni – w ich laptopach z niewiadomych przyczyn kontrola jasnością matrycy nie działa, pozwalając jedynie na użytkowanie minimalnej wartości podświetlenia.

Jak się szybko okazało, za wszystko odpowiada używana w nim zintegrowana karta graficzna, która nie jest już wspierana przez jądro Linuksa. Urządzenie może działać na starych sterownikach wbudowanych w jądro, jednak aby je aktywować, trzeba poszperać w terminalu – co zaraz zrobimy

[Ubuntu 13.04] Jak zmodyfikować bootloader?

Drodzy Czytelnicy! Po mojej długiej nieobecności nastąpił moment powrotu na stronę Ubuntu – pomoc. W dzisiejszym artykule zaprezentuję całkiem prostą, a przydatną rzecz. Mowa o programie, który umożliwia modyfikację programu rozruchowego.

GRUB Customizer

Jest to program służący do zmiany konfiguracji bootloader’a. Jego podstawowe zalety to:

 • Zmiana pozycji, nazwy, usuwanie i modyfikacja wpisów w bootloaderze.
 • Obsługa GRUB’a w wersji drugiej oraz BURG’a.
 • Reinstalacja programu rozruchowego do sektora MBR dysku.
 • Zmiana różnego rodzaju ustawień, takich jak rozdzielczość, tło, kolory, domyślny system, parametry kernel’a, etc.
[Ubuntu 13.04] Jak zmodyfikować bootloader?

Konfigurator listy programu rozruchowego

Obniżenie temperatury procesora

W Internecie na różnych forach związanych z Linuksem, można znaleźć posty związane z przegrzewaniem się procesora. Sam miałem z tym dość duży problem, w pewnym momencie spędzałem więcej czasu pod Windosem. Powodem była własnie temperatura, która była czasem tak wysoka, że bałem się o procesor oraz płytę główną. Przyczyną tego zjawiska jest kernel Linuksa, który źle zarządza energią. Postanowiłem za wszelką cenę znaleźć sposób, na ten uporczywy problem. Po przeczytaniu kilkunastu wpisów oraz po metodzie prób i błędów, nareszcie mi się udało i postanowiłem się z Wami tym podzielić. Być może komuś to rozwiązanie pomoże, tak jak mi.

W pierwszej kolejności dodajemy do GRUBa klika wpisów:

 1. Otworzyć terminal i wpisujemy:

  Dla Ubuntu

  sudo gedit /etc/default/grub

Komunikat „Frequency out of range” zamiast GRUBa

Jeśli podczas uruchamiania komputera na ekranie pojawia się komunikat:

Frequency out of range

Oznacza to, że ustawiona rozdzielczość GRUBa (bo to on powinien się pojawić zamiast tego komunikatu) jest zbyt duża. Można to jednak łatwo naprawić.

 1. Otwórz terminal i wydaj polecenie:
  sudo gedit /etc/default/grub
 2. Odszukaj linię:
  #GRUB_GFXMODE=640x480
 3. Usuń komentarz (znak #):
  GRUB_GFXMODE=640x480

Konfiguracja notebooka Lenovo ThinkPad X120e

W tym wpisie opiszę jak poprawnie skonfigurować niektóre funkcje laptopa Lenovo ThinkPad X120e. Przedstawione poniżej rozwiązania mogą być pomocne w przypadku Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, 11.04 Natty Narwhal oraz 11.10 Oneiric Ocelot.
Znajdziesz tutaj informacje na temat:

Konfiguracja GRUBa po instalacji systemu


Jeśli po poprawnie zakończonej nie instalacji systemu nie możesz go uruchomić, może to wskazywać na problem z GRUBem. Prawodopodobnie został zainstalowany pakiet grub-efi, który nie działa poprawnie, ponieważ nie działa bootowanie EFI.