Pełna akceleracja graficzna w Google Chrome

Google Chrome

Prawdopodobnie wielu z Was korzysta z przeglądarki Google Chrome, która, chcąc nie chcąc, stała się najpopularniejszą i najwydajniejszą przeglądarką na świecie. Jestem jedną z tych osób, jednak po moich walkach z przyśpieszaniem przeglądarki Firefox (co opiszę w następnym wpisie), postanowiłem podkręcić troszkę Chrome – niestety, zapomniałem o tym zupełnie, po jednej, drugiej i każdej kolejnej awarii systemu.

Dzisiaj za sprawą Mirosława Walczaka, z którym aktywnie udzielamy się na społeczności Google+ – Ubuntu-Polska, udało mi się skutecznie przyspieszyć Google Chrome.

Cały trick jest niczym innym, jak aktywacją pełnej akceleracji sprzętowej (GPU) w przeglądarce Google, dzięki czemu przeglądarka znacznie przyśpiesza (potwierdzone na GeForce 9500 GT i Intel HD4000) oraz pracuje stabilniej. W przeciwieństwie do przeglądarki Mozilli, tutaj akceleracja sprzętowa naprawdę sprawia cuda, a ładowanie się cięższych stron – np. AntyWeb czy moje Surething – trwa 2-3 razy szybciej, przez co, zamiast czekać 7 sekund przy ładowaniu (za ciężkiego) aktualnego motywu, czekam tylko 2 sekundy – jest różnica, co nie?

Uwaga! Aktywacja akceleracji sprzętowej może spowodować efekty uboczne, dlatego zaleca się uważać i przemyśleć dalsze podążanie za krokami opisanymi we wpisie. Autor nie ponosi odpowiedzialności za możliwe usterki.

No to zakasać rękawki!

Instalacja CUDA Toolkit 5.5

nvidia-cuda

W tym poradniku przedstawię sposób instalacji CUDA Toolkit 5.5.

Poradnik przeznaczony jest dla użytkowników Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin oraz Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, ponieważ dla tych wersji systemu twórcy przygotowali odpowiednie repozytoria z pakietami.
Zakładam, że sprzęt, w który wyposażony jest Twój komputer pozwala na korzystanie z CUDA!
 1. Przejdź na stronę developer.nvidia.com/cuda-downloads i pobierz paczkę DEB z repozytorium przeznaczoną dla Twojego systemu.
 2. Przejdź do katalogu, w którym znajduje się pobrana paczka i zainstaluj ją np.:
  sudo dpkg -i cuda-repo-ubuntu1210_5.5-0_amd64.deb
 3. Zaktualizuj listę pakietów:

[Ubuntu 12.04] Wskaźnik temperatury sprzętu na panelu Unity

Dzięki indicator-sensors w łatwy sposób wyświetlisz na panelu górnym Unity temperaturę podzespołów swojego komputera:

 • CPU (u mnie akurat nie działa :) ),
 • GPU,
 • HDD.
[Ubuntu 12.04] Wskaźnik temperatury sprzętu na panelu Unity

Wskaźnik temperatury sprzętu

Instalacja

 1. Otwórz terminal i dodaj repozytorium:
  sudo add-apt-repository ppa:alexmurray/indicator-sensors
 2. Zaktualizuj listę pakietów:

[Ubuntu 11.10/12.04] Instalacja sterownika nVidia w wersji 295.40

Sterownik 295.40 zapewnia (między innymi) wsparcie dla dwóch dodatkowych modeli kart nVidia:

 • GeForce GT 635M,
 • GeForce 610M.

Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot

Otwórz terminal i dodaj repozytorium

sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

Zaktualizuj listę pakietów:

sudo apt-get update

Zainstaluj sterownik nvidia-current:

sudo apt-get install nvidia-current

Ubuntu 12.04 Precise Pangolin

W przypadku Ubuntu 12.04 Precise Pangolin najnowszy sterownik znajduje się już w repozytorium. Wystarczy zaktualizować listę pakietów:

Kontrola GPU oraz częstotliwości taktowania pamięci kart graficznych ATI Radeon

rovclock to konsolowe narzędzie pozwalające na kontrolę GPU oraz częstotliwości taktowania pamięci kart graficznych ATI Radeon. Aplikacja działa zarówno na komputerach stacjonarnych jak i przenośnych.

Aplikacja może być wykorzystywana do obniżenia częstotliwości taktowania GPU oraz pamięci, co ma wpływ na pobór mocy, a co za tym idzie, prowadzi do wydłużenia pracy na baterii w przypadku komputerów przenośnych. Zmniejszony pobór mocy związany jest również z obniżeniem emisji ciepła.

Uwaga! Wszelkie zmiany wprowadzasz na własną odpowiedzialność. Nawet poprawne stosowanie komend nie daje 100% bezpieczeństwa i może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu!

Instalacja

rovclock dostępny jest z repozytorium i zainstalować go można poleceniem: