Java Swing Ayatana – wsparcie globalnego menu i HUD dla aplikacji Java Swing

Stało się  to pół roku temu (wybaczcie mi mojego lenia) – w końcu ktoś postanowił dać możliwość wykorzystania HUD i globalnego menu dla aplikacji Java. Co prawda na razie tylko tych, które korzystają z biblioteki Swing do wyświetlania interfejsu. Obsługiwane aplikacje to przykładowo: NetBeans IDE, IntelliJ IDEA, Android Studio, jDownloader.

fot. WebUPD8

Instalacja

sudo add-apt-repository ppa:danjaredg/jayatana
sudo apt-get update
sudo apt-get install jayatana

Eclipse w ten sposób nie zadziała ponieważ dodano go do black listy hud’a, bo sprawiał pewne problemy z dynamicznie gererowanym menu – już ich niepowoduje. Jest sposób na to by go usunąć z blacklist:

Ubuntu 14.04 LTS wraca do lokalnego menu aplikacji

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr udostępni użytkownikowi łatwy interfejs do zmiany między menu lokalnym (wyświetlanym w oknie aplikacji) a menu globalnym (wyświetlanym w górnym panelu).

[Ubuntu 12.04] Wyłącznie globalnego menu

Globalne menu w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Globalne menu pojawiło się w Ubuntu 11.04 Natty Narwhal. Jego wprowadzenie wywołało sporo kontrowersji, a dalsze „poprawki” przynosiły, zdaniem użytkowników, więcej strat niż korzyści np. wyświetlenie menu dopiero po skierowaniu kursora na górny panel.

Początkowo wyłączenie globalnego menu wiązało się z przeszukiwaniem plików konfiguracyjnych. W późniejszych wersjach systemu należało usunąć kilka pakietów… W najbliższym wydaniu Ubuntu, użytkownik otrzyma interfejs do przełączania między lokalnym a globalnym menu. Wszystko znajdzie w zakładce Wygląd w Ustawieniach systemu.

Gdy lokalne menu okaże się zbyt szerokie (szersze od szerokości okna), zostanie automatycznie skrócone do postaci widocznej poniżej: (fot. OMG!Ubuntu!)

Zwijanie zbyt długiego menu

Zwijanie zbyt długiego menu

W Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr sam zdecydujesz, które aplikacje będą korzystać z globalnego menu

Globalne menu to rozszerzenie, które integruje menu okna aplikacji (niezależnie od rozmiaru okna) z panelem górnym. Dla mnie jest to bardzo przydatny dodatek, zwłaszcza w przypadku aplikacji pełnoekranowych – niestety nieco zaburza pracę z aplikacjami, które nie „wymagają” pracy w pełnym oknie np. komunikatorów internetowych.

Global Menu w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Global Menu w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin

Dotychczas istniała możliwość całkowitego wyłączenia globalnego menu – bez żadnych wyjątków – Wyłączenie globalnego menu.

Brak paska menu w Audacity

Ostatnio spotkałem się z dość nietypowym problemem. Zainstalowałem Audacity żeby przetestować mikrofon i okazało się że nie ma paska menu.

Brak paska menu w Audacity

Audacity bez paska menu

Na szczęście znalazłem rozwiązanie na zagranicznym forum Ubuntu. Wykonaj następujące polecenia:

sudo mv /usr/bin/audacity /usr/bin/prog-audacity
sudo nano /usr/bin/audacity

Wklej następującą zawartość: