Alternatywne środowiska graficzne

Autorem tego wpisu jest jeden z naszych Czytelników – pmatulka – bardzo dziękujemy!

Już w czwartek pojawi się nowe wydanie LTS Ubuntu. Niektórym osobom może nie odpowiadać powłoka Unity i chcieliby przetestować inne pulpity. Poniżej przedstawiam kilka alternatyw:

GNOME Classic

GNOME Classic – klasyczny GNOME.
WWW: http://gnome.org.
Instalacja:

sudo apt-get install gnome-session-fallback

Cinnamon

Fluxbox – dodawanie nowych tematów

Fluxbox posiada ogromną możliwość konfiguracji wyglądu. Nie jest to jednak takie proste jak w wypadku np. GNOME.

1. Odwiedź stronę www.box-look.org i z menu po lewej stronie wybierz Fluxbox.

2. Odszukaj interesujący Cię styl i pobierz go na swój dysk.

3. Używając menedżera plików, przenieś zawartość rozpakowanej paczki ze stylem do katalogu ~/.fluxbox/styles/.
W tym celu możesz użyć aplikacji Thunar:
– otwórz terminal i wydaj polecenie:

thunar

– przejdź do katalogu, w którym znajduje się pobrana paczka,
– otwórz paczkę dwuklikiem i skopiuj jej zawartość,
– wklej skopiowany katalog do ~/.fluxbox/styles/

Oczywiście możesz wszystko zrobić za pomocą odpowiednich komend w terminalu, jednak jest to sposób trudniejszy i bardziej czasochłonny.

Fluxbox – zmiana tapety

Tapety dołączone do tematów systemu są… nie ma co ukrywać, beznadziejne. Dlatego ustawienie własnej tapety powinno być jedną z pierwszych czynności związanych ze zmianą wyglądu środowiska.

Środowisko Fluxbox przyzwyczaiło do tego, że wiele rzeczy załatwia się w terminalu poprzez edycję różnych plików. Tak będzie i teraz. Zmiana tapety opiera się na edycji jednego pliku.

Otwórz terminal i wydaj polecenie:

gedit .fluxbox/init

Odszukaj linijkę zaczynającą się od:

session.screen0.rootCommand

Fluxbox – tworzenie własnego menu

Prawy klawiszy myszki, a dokładniej menu, które on otwiera, to podstawa w Fluxboksie. Daje nam ono ogromne możliwości. Dobrze skonfigurowane znacznie przyśpieszy naszą pracę. Standardowe menu nie jest idealne i wymaga lekkich korekt, jednak moim zdaniem najlepiej jest utworzyć własne menu i dokładnie je zaplanować, aby potem nie tracić czasu na szukanie potrzebnych aplikacji.

Plik konfiguracyjny menu znajduje się w /home/user/.fluxbox/menu możemy ten plik wyedytować np. w programie gedit, chociaż osobiście polecam nano – gedit zostawmy GNOME.

Standardowe menu ukrywa się w /etc/X11/fluxbox/fluxbox-menu, możesz je wyedytować, aby mieć przykład przy tworzeniu własnego menu.

Do roboty!

Otwórz terminal (z menu kryjącego się pod prawym przyciskiem myszy wybierz Akcesoria > Emulatory Terminala) i wydaj polecenie:

Fluxbox – instalacja

O Fluxbox:

Fluxbox – menedżer okien dla X Window System. Kod Fluxboksa bazuje na kodzie Blackboksa 0.61.1, dzięki czemu zachowuje z nim 100% zgodność stylów/tematów.Priorytetem Fluxboksa jest lekkość oraz wysoka konfigurowalność. Zapewnia on tylko minimum interfejsu graficznego w postaci paska narzędzi i uruchamianego prawym przyciskiem myszy menu. Na pasek narzędzi składa się wyświetlenie nazwy obecnie używanego obszaru roboczego, lista otwartych okien, aktualny czas oraz ‚systemtray’, w którym dokowane są aplikacje, np. Kadu. Za pomocą specjalnego menu Fluxbox umożliwia tworzenie nowych i likwidacje starych obszarów roboczych.

wikipedia.org

Fluxbox jest środowiskiem dla osób, którym zależy przede wszystkim na szybkości i dużej możliwości „ostrej” zmiany wyglądu.

1. Aby zainstalować środowisko Fluxbox otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo apt-get install fluxbox