Minitube 2.2 wydane

Została wydana wersja 2.2 aplikacji Minitube. Jest to program pozwalający na obsługę serwisu Youtube bez konieczności posiadania wtyczki Adobe Flash lub jej ekwiwalentu, dzięki czemu jest szybki i wydajny. Oprócz możliwości szukania, przeglądania i oglądania filmów bez przeglądarki, Minitube oferuje subskrybowanie kanałów bez potrzeby posiadania Konta Google. W obecnej wersji zostały naprawione drobne błędy związane z odtwarzaniem materiałów wideo, a także dodano opcję rezygnacji z subskrypcji kanału.

Ekran domowy aplikacji Minitube 2.2

Ekran domowy aplikacji Minitube 2.2

Pobieranie i instalacja

Aby zainstalować najnowszą wersję, należy ściągnąć odpowiednią paczkę (32 lub 64 bitową) z poniższej strony, a następnie zainstalować ją poprzez dwukrotne kliknięcie:
http://ppa.launchpad.net/ferramroberto/lffl/ubuntu/pool/main/m/minitube/

[Ubuntu 14.04] Instalacja Pepper Flash Plugin z repozytorium (PPA)

2013-09-01-chromium

W tym poradniku przedstawię sposób instalacji Pepper Flash Plugin z PPA w Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr. Ponieważ wymagany pakiet znajduje się w domyślnym repozytorium, instalacja ogranicza się do wykonania jednego polecenia:

sudo apt-get install pepperflashplugin-nonfree

Gdy pakiet jest już zainstalowany, należy uruchomić określając wersję przeglądarki Google Chrome, z której chcesz „wydobyć” Pepper Flash Plugin:

  • dla wersji stabilnej Chrome:
    sudo update-pepperflashplugin-nonfree --install

Pepper Flash Plugin dodany do oficjalnego repozytorium Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

Instalator Pepper Flash Plugin dla przeglądarek internetowych Chromium został dodany do oficjalnego repozytorium Ubuntu 14.04.

Pepper Flash Plugin

Jak zapewne większość z Was wie, rozwój Adobe Flash Player dla Linuksa zakończył się na wersji 11.2. Starzenie się architektury wtyczki, która pozwala na nieograniczony dostęp do komputera sprawiło, że Google postanowił zrezygnować z tego mechanizmu i wprowadzić własne rozwiązanie – Pepper Plugin API.

Póki co każda metoda instalacji Pepper Flash Plugin opiera się na „wyciągnięciu” odpowiedniego kodu z przeglądarki Googla i „wrzuceniu” go do otwartego Chromium. W związku z tym nie jest możliwa legalna dystrybucja Chromium wraz z Pepper Flash Plugin.

Opis instalacji Pepper Flash Plugin w Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr przedstawię niebawem.

[PPA] Instalacja Pepper Flash Plugin dla przeglądarek Chromium

Chromium

Chromium

Przy okazji wpisu Korzystasz z Chromium? Od kwietnia koniec z Flashem od Adobe!, nasz Czytelnik ARNi udostępnił link zawierający instrukcję instalacji Pepper Flash Plugin z repozytorium ppa:skunk/pepper-flash.

  1. Otwórz terminal i dodaj repozytorium ppa:skunk/pepper-flash:
    sudo add-apt-repository ppa:skunk/pepper-flash
  2. Zaktualizuj listę pakietów:
    sudo apt-get update

Korzystasz z Chromium? Od kwietnia koniec z Flashem od Adobe!

Zawartość flash przestanie działać w Chromium w kwietniu, ponieważ Google rezygnuje ze wsparcia dla Netscape Plugin API (NPAPI), z którego korzysta Adobe Flash. Przypomnę, że w maju minie rok, odkąd Adobe przestało wspierać Flasha dla Linuksa.

Starzenie się architektury wtyczki, która pozwala na nieograniczony dostęp do komputera, sprawia, że w oczach Google (i nie tylko) Adobe Flash przestaje być bezpieczny.

Jego miejsce zastąpi inne bardziej bezpieczne i wydajne rozwiązanie – Pepper Plugin API (PPAPI) – Używanie najnowszego Flasha w przeglądarce Chromium.