Zmienianie treści (nazwy) funkcji aktywatorów

Przeglądając mój ostatni artykuł zauważyłem, że prócz możliwości dodania do LibreOffice dodatkowych funkcji, możemy dowolnie zmieniać nazwę istniejących już w aktywatorach aplikacji funkcji.

Może to być pomocne, np. w spolszczaniu funkcji aplikacji nie posiadającej polskich nazw funkcji, takich jak Firefox Nightly. Aby zmienić nazwę funkcji aktywatora, wystarczy wpisać:

gksu gedit /usr/share/applications/nazwa_aplikacji.desktop

Gdzie „nazwa_aplikacji.desktop” to nazwa aktywatora uruchamiającego naszą aplikację, np.„firefox-trunk.desktop”.

Gdy polecenie wywoła nam okno edytora tekstowego gedit, schodząc do dołu dokumentu tekstowego, zmieniamy wybrane przez nas nazwy na własne treści, zapisując po wszystkim plik.

Instalacja Firefox Nightly z repozytorium

Prawdopodobnie wielu z Was korzysta z przeglądarki Mozilli dedykowanej testerom oraz desperatom takim jak ja, którzy chcą szybkości i funkcjonalności niedostępnej szaremu użytkownikowi.

Aby zainstalować najnowsze nocne wydanie Firefox Nightly, wystarczy:

  1. Dodać repozytorium Firefox Trunk do systemu:
    sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-mozilla-daily/ppa
  2. Następnie aktualizować repozytoria:
    sudo apt-get update
  3. Oraz zainstalować przeglądarkę wraz ze spolszczeniem:

Przyspieszenie działania przeglądarki Firefox

Firefox

Podobnie jak w przypadku przeglądarki Chrome, Firefoksa od Mozilli również da się nieco rozruszać, choć tu jednak jest to sprawa mocno eksperymentalna. Co prawda, od zastosowanych poniżej kroków, przeglądarka dostaje niecodziennego kopa (głównie zaobserwowane w wydaniach Nightly) i podczas mojego użytkowania nie zaznałem niestabilności działania programu, jednak zalecanym jest uważać i eksperymentować na własne ryzyko.

Uwaga! Zmiany ustawień na stronie konfiguracyjnej przeglądarki Firefox może powodować efekty uboczne, dlatego zaleca się uważać podczas podążania za kolejnymi krokami poradnika. Autor nie ponosi odpowiedzialności za możliwe usterki.

No to podkręcajmy!

Na sam początek, w polu adresu wpisujemy:

about:config

Nowa przeglądarka internetowa w Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

brows1

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr jest w głębokiej fazie testów. Nie jest zalecane jego używanie przez początkujących użytkowników

Jeżeli ktoś z Was ma zainstalowany system Ubuntu 14.04 w wersji Alpha, to na pewno zdążył już zauważyć, że oprócz standardowej przeglądarki, jaką nadal jest Firefox, Ubuntu wprowadziło dodatkową przeglądarkę, która świetnie integruje się z dotykowym ekranem. Przeznaczona jest przede wszystkim na urządzenia dotykowe, jednak można z niej korzystać na laptopie używając przy tym myszki lub touchpada.