WildGuppy – regulacja podświetlenia matrycy z wykorzystaniem kamery

Aplet WildGuppy

Aplet WildGuppy

WildGuppy to aplikacja, która pozwala regulować podświetlenie matrycy. W odróżnieniu od innych programów tego typu, WildGuppy określa poziom podświetlenia na podstawie obrazu przechwyconego z kamery – jak z sensora światła.

Z poziomu apletu widocznego obok, możesz skonfigurować aplikację, podając czas (interwał), po upływie którego zostanie włączona kamera i pobrana próbka do analizy. Dodatkowo możesz określić maksymalny oraz minimalny poziom jasności matrycy.

Poza automatyczną regulacją, możesz skorzystać ze standardowej dla tego typu aplikacji regulacji, poprzez wybranie odpowiedniego poziomu z listy.

Instalacja

Otwórz terminal i dodaj repozytorium ppa:fantasyleague0629/wildguppy:

Packard Bell TK87 – naprawa kontroli jasnością matrycy

packard-bell-easynote-tk87-jn0-45-1

Posiadacze laptopa Packard Bell TK87 od czasu wydania Ubuntu 11.04 są bardzo pokrzywdzeni – w ich laptopach z niewiadomych przyczyn kontrola jasnością matrycy nie działa, pozwalając jedynie na użytkowanie minimalnej wartości podświetlenia.

Jak się szybko okazało, za wszystko odpowiada używana w nim zintegrowana karta graficzna, która nie jest już wspierana przez jądro Linuksa. Urządzenie może działać na starych sterownikach wbudowanych w jądro, jednak aby je aktywować, trzeba poszperać w terminalu – co zaraz zrobimy

Ustawienie odpowiedniej jasności matrycy w laptopie podczas włączania komputera

Brightness Ubuntu

Zapewne niektórzy z Was mają ten sam denerwujący problem co ja. Mianowicie, podczas włączania swojego laptopa, zawsze jasność ekranu ustawiona jest na minimalną, bez względu na to jaką jasność mieliśmy ustawioną ostatnim razem.

Nasz laptop nie pamięta ustawień jasności ekranu.

Naprawa usterki

  1. W terminalu wpisujemy:
    sudo gedit /etc/rc.local

[Ubuntu 13.10] Migający kursor myszy po instalacji systemu

Tuż po instalacji systemu Ubuntu 13.10 Saucy Salamander możecie napotkać na problem polegający na migotaniu czy też nawet „wariowaniu” kursora myszy. Spowodowane jest to faktem, że w trakcie instalacji zostały błędnie wykryte dwa ekrany. Możemy przekonać się o tym wciskając klawisz odpowiedzialny za pobranie zrzutu ekranu – Prt Sc. Narzędzie służące do pobrania zrzutu ekranu przechwyci obraz dwóch pulpitów – właściwego oraz „wyimaginowanego” – widać to na poniższym obrazku:

Narzędzie do pobrania zrzutu ekranu wyświetla dwa pulpity mimo, że podpięty jest jeden monitor!

Narzędzie do pobrania zrzutu ekranu wyświetla dwa pulpity mimo, że podpięty jest jeden monitor!

[Go mobile!] Niezależność rozdzielczości

Zanim stworzysz pierwszą aplikację z wykorzystaniem Ubuntu SDK, musisz przyswoić pewne elementy teoretyczne – w tym wpisie przybliżę temat niezależności rozdzielczości.

gomobile

O co w tym chodzi?

Ubuntu można już zainstalować na kilku grupach urządzeń m.in: telefonach, tabletach, laptopach czy komputerach stacjonarnych. Każda z tych grup charakteryzuje się inną rozdzielczością. Interfejs użytkownika tworzonych przez Ciebie aplikacji powinien być niezależny od urządzenia, na którym zostaną uruchomione. Przyjęte podejście łączy w sobie prostotę dla projektantów i programistów z „jednością” wizualną, jakością i użytecznością.