HP wypuściło All-In-One PC z Ubuntu za nieco ponad 1600 złotych

HP rozpoczęło sprzedaż All-In-One PC Pavilion 20 z systemem Ubuntu!

HP Pavilion 20

Nie jest to urządzenie stworzone do gier czy skomplikowanych obliczeń. Jego parametry całkowicie zaspokoją przeciętego użytkownika komputera, który większość czasu spędza na przeglądaniu Internetu, wysyłaniu mailu, pracy z programami biurowymi – czyli do pracy na co dzień.

To pewne – koniec Ubuntu LiveCD!

To koniec Ubuntu LiveCD!

Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal nie jest i nie będzie przystosowane do nagrania na płytę CD. Obraz systemu został ostatecznie zwiększony z 700 do 800 megabajtów, co wymusza zmianę nośnika z CD na DVD (oczywiście w przypadku nośników USB zmiana ta niewiele wnosi). Od teraz należy przyzwyczajać się do sformułowania Ubuntu LiveDVD.

Warto dodać, że wersja Ubuntu Server nie zostaje objęta tą zmianą.

Dlaczego zwiększenie rozmiaru?

Powody są dwa:

 1. Rozmiary aplikacji, pakietów, zależności nie pozostają bez zmian, a tym bardziej nie zmniejszają się. Dodatkowe 100MB sprawia, że programiści nie muszą drastycznie ograniczać dostępnych pakietów w obrazie. Nie będzie (póki co) konieczności wyboru pakietów, które znajdą się, a których zabraknie w najbliższym wydaniu. Nie zapominajmy jednak, że dodatkowe 100MB na pewno nie sprawi, że WSZYSTKO to co deweloperzy chcieliby w systemie umieścić, się tam znajdzie.
 2. „Konsolidacja” obrazów. Przed wydaniem Ubuntu 12.10 obrazy w rozmiarze DVD były dostępne do pobrania razem z wersją CD. Programiści musieli dbać o „spójność” obu wersji, więc nakład pracy potrzebny na naprawę błędów i łatanie dziur był podwójny.

Kasowanie nośnika CD-RW/DVD-RW z poziomu terminala

Kolejna ciekawostka dla miłośników terminala – kasowanie nośnika CD-RW/DVD-RW.

Każda płyta, czy to CD czy DVD montowana jest w katalogu /dev/cdrom. Podobnie jak w przypadku partycji dyskowych, aby ją skasować, trzeba najpierw ją odmontować:

umount /dev/cdrom

Wykonaj jedno z trzech poleceń, aby skasować dane z nośnika:

 1. Formatowanie nośnika CD-RW/DVD-RW:
  wodim dev=/dev/cdrom blank=all
 2. Szybkie kasowanie nośnika CD-RW/DVD-RW:
  wodim dev=/dev/cdrom blank=fast

Botoowalny pendrive – gdy UNetbootin zawodzi

Jest to wpis nadesłany do nas przez Czytelnika o nicku glewik – kolejny raz serdecznie dziękujemy.

Od czasu do czasu większość z nas pingwiniarzy lubi zainstalować, przetestować sobie nową/inną dystrybucję. Pobieramy wtedy obraz .iso naszej ofiary i… No właśnie zostaje nam nagranie obrazu na:

 1. pendrive za pomocą UNetbootin,
 2. nagranie na CD/DVD co nie jest eko (najczęściej po testach taka płytka ląduje w koszu, a to i pieniądze i ekologia),
 3. testujemy na wirtualnym PC.

Ad aUNetbootin to super narzędzie jednak, jak to zwykle bywa, nie wszędzie się sprawdza, po prostu niektóre dystrybucje nie współpracują poprawnie z tym softem.

Ad b – najczęściej po testach taka płytka ląduje w koszu, a to i pieniądze i ekologia, nie zawsze mamy czystą płytkę, nie zawsze mam napęd, ….

Ad c – niestety to rozwiązanie niesie za sobą istotne wady: testujemy nowy system tak naprawdę nie na naszym sprzęcie, więc w przypadku właściwej instalacji mogą i najczęściej występują problemy, o których nie dowiemy się z testów wirtualnych, szybkość maszyn wirtualnych jest kiepska, … .