Instalacja urządzenia wielofunkcyjnego HP DeskJet 1050

Zanim rozpoczniesz instalację, zainstaluj potrzebne pakiety i zależności:

sudo apt-get install --assume-yes libcups2 cups libcups2-dev cups-bsd cups-client libcupsimage2-dev libdbus-1-dev build-essential ghostscript openssl libjpeg62-dev libsnmp-dev libtool libusb-dev python-imaging policykit-1 policykit-1-gnome python-qt4 python-qt4-dbus python-dbus python-gobject python-dev python-notify python python-reportlab libsane libsane-dev sane-utils xsane

W międyczasie możesz pobrać ze strony hplipopensource.com najnowszą wersję pakietu hplip. Po przejściu na stronę kliknij Download HPLIP, aby rozpocząć pobieranie.
Gdy pakiety są już zainstalowane, a hplip pobrany, otwórz terminal i przejdź do katalogu, w którym znajduje się hplip. Następnie wydaj polecenie, które nada prawa do uruchamiania pliku jako programu:

chmod +x hplip-3.11.7.run
Polecenie będzie zależne od pobranej wersji hplip – upewnij się jak nazywa się Twój plik!

Uruchom program:

Od teraz możesz bez problemu drukować nasze artykuły…

… lub zapisywać je do plików PDF!

W lutym, przy okazji wpisu Zapis strony internetowej do pliku *.pdf, zapytaliśmy Was, czy na stronie powinna pojawić się funkcja drukowania artykułów do plików PDF. 87% ankietowanych przyznało, że to dobry pomysł.

Kilka dni temu funkcja drukowania artykułów (zarówno w sposób tradycyjny jak i do plików PDF) została dodana! Po przejściu do wpisu, obok jego tytułu, pojawiła się mała ikonka drukarki wraz z napisem Drukuj. Po kliknięciu w nią otwiera się okno drukowania artykułu.

Od teraz możesz bez problemu drukować nasze artykuły...

Samba – udostępnianie plików w domowej sieci – cz. 3

W trzeciej części może trochę odbiegnę od tematu, bo nie o plikach a o drukarkach (i nie tylko). Sposób na udostępnienie drukarki w Ubuntu jest z automatu dosyć prosty, po prostu klikologia, jednak często mamy w sieci rożne systemy, więc aby się dogadały odnośnie drukowania, prezentuję przykładową konfigurację.
W najnowszej wersji samba bardzo mocno (i domyślnie) współpracuje z Common Unix Printing System (CUPS), więc do poprawnego działania będzie nam on potrzebny:

sudo apt-get install cups

Zaczynamy od dodania wpisów w pliku konfiguracyjnym samby /etc/samba/smb.conf. W sekcji [global] dodajemy:

printcap name = cups
printing = cups
load printers = yes

Następnie dodajemy sekcję, której nazwa będzie taka sama, jak nazwa drukarki dodanej później w CUPS:

Instalacja drukarek Lexmark x1xxx

Pomysłodawcą artykułu jest Marcin Kawczyński, który dostarczył niezbędne źródła i przetestował zawarty poniżej opis instalacji.

Na początek konieczne będzie pobranie odpowiednich bibliotek. Możesz pobrać je z tego linku (paczka *.deb) – packages.ubuntu.com/jaunty/i386/libstdc++5/download. Instalacja typowa – dwukrotne kliknięcie lewym przyciskiem myszy, a następnie wybranie Instaluj.

Konieczna będzie również instalacja pakietów z paczek *.rpm, więc należy zainstalować jeden z menedżerów takich paczek:

sudo apt-get install alien

Ostatnim krokiem przygotowawczym będzie utworzenie katalogu lexmark w Twoim katalogu domowym:

mkdir lexmark