LibreOffice 4.3 dostępne

Logo LibreOffice
Jak poinformowała fundacja Document, od dzisiaj możemy pobierać najpopularniejszy darmowy pakiet biurowy w zaktualizowanej wersji. Najnowsza „duża” poprawka zawiera mało nowości, ale masę ulepszeń rzeczy obecnych już w pakiecie. Najważniejsze rzeczy warte wypunktowania:

  • poprawienie współpracy z zamkniętymi formatami dokumentów (np. popularne pliki *.doc) oraz plikami MacOS X
  • wprowadzenie paska postępu dla importu dokumentów *.docx
  • Impress od teraz obsługuje formaty plików grafiki 3D Collada (*.dae) oraz Google Earth (*.kmz) tworzonych w programie Google SketchUp
  • możliwość tworzenia akapitów powyżej 65 tysięcy znaków (warto nadmienić, iż ten błąd został zgłoszony 11 lat temu do twórców OpenOffice)

Pełna lista zmian jest dostępna tutaj: http://blog.documentfoundation.org/2014/07/30/libreoffice-4-3-today-you-cant-own-a-better-office-suite/

Instalacja LibreOffice 3.6 w Ubuntu

Wstęp

Wybaczcie pięciodniowy poślizg, ale przebywałem poza domem i spędzałem czas z przyjaciółmi. Jak pewnie niektórzy wiedzą, wydano LibreOffice 3.6. W związku z tym wydałem libreoffice-installer 0.2.1, wydanie nowej wersji podyktowane jest tym, że stara nie działała prawidłowo po wydaniu wersji 3.6.0.

Zmiany w LibreOffice

Prezentacja zmian znajduje się tutaj: libreoffice.org/download/3-6-new-features-and-fixes

Zmiany w libreoffice-installer 0.2

  • Jeżeli instalator wykryje wersję pakietu ze starej gałęzi (np. 3.5.5) usuwa ją przed instalacją nowej (jest to zalecane, ponieważ nowa wersja nie nadpisuje starej)
  • Poprawne wykrywanie zainstalowanej wersji 3.6.x

Zmiany w libreoffice-installer 0.2.1

libreoffice-installer 0.2 wydany

Wstęp

Zapewne pamiętacie mój poradnik o instalacji LibreOffice ze strony Document Fundation. Wiele osób narzekało, że wpisanie sześciu komend do terminala jest dla nich za trudne.

Dlatego też postanowiłem napisać skrypt, który będzie to robił za Was. Po około miesiącu niezbyt ciężkiej pracy (około godziny dziennie) wyłoniło się coś co można uznać za gotowe do wydania.
Skrypt sprawdza najnowszą wersję pakietu biurowego, ściąga ją i instaluje. Zawiera też kilka innych funkcji.

Instalacja

Skrypt należy pobrać, nadać mu uprawnienia do wykonywania i uruchomić w terminalu.
Znajduje się on tutaj: http://ubuntu-pomoc.org/libreoffice-installer

Można to zrobić następującymi poleceniami:

mv ./libreoffice-installer ./libreoffice-installer.old ; wget http://ubuntu-pomoc.org/libreoffice-installer