Konfiguracja HP Pavilion G7

762894988_1491304391_o

Laptopa HP Pavilion G7 mam w domu od 2012 roku. Komputer ten jest bardzo unikatowy, ponieważ posiada procesor Intela i kartę graficzną Radeona – co za tym idzie, korzysta z układu hybrydowego. Odkąd go używam, zawsze miał gigantyczne problemy z Ubuntu – wczoraj zainstalowałem na nim wydanie 13.10, które udało się skonfigurować tak, aby wszystko działało jak należy – jak tego dokonać? To nic trudnego!

Zacznijmy od tego, że to bardzo problemowa maszyna. Częste przegrzewanie układu graficznego i procesora, uciążliwe przełączanie się między kartami graficznymi, nieobsługiwana karta sieciowa czy choćby niewspierane gesty w touchpadzie – tak było przy premierze 12.04, kiedy to próbowałem zainstalować Ubuntu na laptopie mojej mamy, ponieważ mój osobisty komputer wyzionął ducha.

Instalacja CUDA Toolkit 5.5

nvidia-cuda

W tym poradniku przedstawię sposób instalacji CUDA Toolkit 5.5.

Poradnik przeznaczony jest dla użytkowników Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin oraz Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, ponieważ dla tych wersji systemu twórcy przygotowali odpowiednie repozytoria z pakietami.
Zakładam, że sprzęt, w który wyposażony jest Twój komputer pozwala na korzystanie z CUDA!
 1. Przejdź na stronę developer.nvidia.com/cuda-downloads i pobierz paczkę DEB z repozytorium przeznaczoną dla Twojego systemu.
 2. Przejdź do katalogu, w którym znajduje się pobrana paczka i zainstaluj ją np.:
  sudo dpkg -i cuda-repo-ubuntu1210_5.5-0_amd64.deb
 3. Zaktualizuj listę pakietów:

Obsługa sensorów płyty głównej w Linuksie

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Szymona S.

Wstęp

Z pewnością każdy zatroskany użytkownik z wielką radością wita wszystkie rewelacje pozwalające zdiagnozować aktualną kondycję podzespołów swojego ulubionego komputera i zapobiec ewentualnym efektownym, acz niepożądanym fajerwerkom w skrzyni komputera.
Informacje o temperaturze i napięciu procesora oraz obrotach wentylatora mogą być też przydatne overclockerom, ponieważ zlustrowane ich chłodnym okiem pozwalają stwierdzić, czy warto jeszcze katować biedny procesor w imię przesuwania granicy wytrzymałości i szybkości sprzętu.
Na szczęście nasz ulubiony system operacyjny udostępnia wręcz nieprzyzwoitą liczbę narzędzi spełniających to niewdzięczne zadanie. W niniejszym artykule zajmiemy się konfiguracją pakietu lm-sensors – zbioru narzędzi pozwalającym na dostęp do informacji o sensorach płyty głównej z poziomu konsoli – który jest wykorzystywany przez masę innych aplikacji monitorujących nasz informatyczny ekwipunek.

Instalacja

Na początku warto by zassać z bezdennych czeluści repozytorium Debiana wspomniany pakiet lm-sensors:

sudo apt-get install lm-sensors

Po, miejmy nadzieję, udanej instalacji należy zgrabnie przebierając palcami po klawiaturze napisać w terminalu następujący ciąg znaków:

[Ubuntu 12.04] Wskaźnik temperatury sprzętu na panelu Unity

Dzięki indicator-sensors w łatwy sposób wyświetlisz na panelu górnym Unity temperaturę podzespołów swojego komputera:

 • CPU (u mnie akurat nie działa :) ),
 • GPU,
 • HDD.
[Ubuntu 12.04] Wskaźnik temperatury sprzętu na panelu Unity

Wskaźnik temperatury sprzętu

Instalacja

 1. Otwórz terminal i dodaj repozytorium:
  sudo add-apt-repository ppa:alexmurray/indicator-sensors
 2. Zaktualizuj listę pakietów:

[Ubuntu 12.04] This kernel requires the following features not present on the CPU: pae Unable to boot – please use a kernel appropriate for your CPU.

Komunikat, który możesz ujrzeć podczas próby instalacji Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin:

This kernel requires the following features not present on the CPU:
pae
Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU.

PAE jest rozszerzeniem umożliwiającym 32-bitowym procesorom dostęp do pamięci RAM o rozmiarze większym niż 4 gigabajty. Moduł ten jest domyślnie dostępny w jądrze Ubuntu 12.04 LTS – wcześniej tego nie było. Powyższy komunikat informuje o tym, że procesor Twojego komputera nie jest w stanie obsłużyć PAE i należy zdecydować się na inne jądro.

Rozwiązaniem (obejściem) tego problemu jest instalacja systemu z jądrem, w którym PAE nie ma. Obraz ISO możesz pobrać stąd http://people.canonical.com/~diwic/12.04-nonpae/.

Drugi sposób polega na ściągnięciu obrazu ISO Xubuntu bądź Lubuntu, których jądra nie posiadają domyślnie tego rozszerzenia, a następnie instalacja pakietu ubuntu-desktop, aby móc korzystać z Unity.