OpenBox, Conky, tint2 – Ładny pulpit małym kosztem cz. 2

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Kacpra D.

Instalacja

Instalacja OpenBoxa nie jest trudna i ogranicza się do wpisania jednej komendy, bądź też wyklikania w Centrum Oprogramowania. W poradniku wybiorę tę pierwszą metodę ze względu na to, że jest dużo szybsza.
Otwórz terminal i wpisz:

sudo apt-get install openbox

Poczekaj aż się ściągnie i tak, to już wszystko! Teraz „tylko” trzeba go skonfigurować.

Podstawowa konfiguracja

Aby skonfigurować OpenBoxa posłużymy się programem ObConf, w końcu nikt z Was pewnie nie chce bawić się plikami XML. Program jest łatwy w obsłudze i każdy się powinien w nim połapać, pod warunkiem podstawowej znajomości języka angielskiego.
Instalacja ObConf:

OpenBox, Conky, tint2 – Ładny pulpit małym kosztem cz. 1

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Kacpra D.

Wielu z Was posiada pewnie nadal stary sprzęt, który nie spełnia wymagań Unity, Gnome3 itd., bądź też nie lubicie tych środowisk. Ten artykuł ma pokazać jak dostępnymi sposobami zrobić ciekawy pulpit, małym kosztem użycia sprzętu. Dla przykładu, u mnie tuż po uruchomieniu środowisko pożera jedynie 150mb RAMu z czego najwięcej zjadają X’y i… Network Manager. Sposób ten ma też inne zalety, przykładowo mamy nad wszystkim pełną kontrolę i sami decydujemy co i jak ma wyglądać, niestety wymaga to trochę pracy.

W pierwszej części przedstawię programy, które mam zamiar wykorzystać do stworzenia pulpitu idealnego.

OpenBox, Conky, tint2 - Ładny pulpit małym kosztem cz. 1

Domyślny pulpit OpenBox'a z widocznym menu.

Wyświetlanie informacji z Last.fm w Conky

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Łukasza C.

Program Conky, jak zapewne większość użytkowników Ubuntu wie, jest aplikacją służącą do wyświetlania w elegancki sposób informacji o systemie oraz sprzęcie na naszym pulpicie. Za pomocą Conky’ego możemy wyświetlić poza wspomnianymi wcześniej informacjami w zasadzie wszystko, od pogody do… informacji zawartych na stronach internetowych. W tym artykule chciałbym przedstawić na przykładzie portalu Last.fm, jak wyciągnąć i wyświetlić na pulpicie interesujące nas informacje ze stron internetowych.

[KDE] Hack na przeźroczystość w Conky

Jeżeli używasz Conky w KDE to pewnie zauważyłeś, że nie działa w nim przeźroczyste tło. Niestety nie udało mi się znaleźć na to „ładnego” rozwiązania. Jedyny działający sposób jaki znam to hack z użyciem programu feh, który jest de facto przeglądarką obrazków.

Zainstaluj program feh:

sudo apt-get install feh

Uruchom (Alt + F2) edytor tekstu (np. kate) z uprawnieniami administratora:

kdesudo kate

Wklej prosty skrypt uruchamiający conky:

#!/bin/bash
sleep 14
feh --bg-scale /ścieżka/do/tapety.jpg
sleep 1
conky