Chrome OS w Ubuntu [64bit]

Rozwiązanie to nie instaluje na komputerze Chrome OS, pozwala ono jedynie zobaczyć jak wygląda jego interfejs, oraz zarządzanie systemem. Niektóre elementy, (np. pokazywanie stanu baterii, czy dostęp do pendrive’ów) mogą nie działać poprawnie.

Być może część z was słyszała o Chromebookach od Google. Są to komputery, które nie posiadają dysku twardego, nie można instalować na nich programów, a dopiero od niedawna można na nich w ogóle zapisywać pliki. Cała aktywność użytkownika ma odbywać się w przeglądarce (Google Docs, YouTube).

Zalety takiego rozwiązania to na przykład bardzo niski koszt urządzenia, albo fakt, że w przypadku zniszczenia, lub kradzieży komputera nie tracimy żadnych plików (wszystkie są w chmurze). Wad jest również dużo, z których podstawową jest fakt, że bez połączenia z Internetem komputer taki traci wiele ze swojej funkcjonalności.

Chrombooki działają pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS. Jednak, aby przetestować to rozwiązanie wcale nie musimy kupować Chromebooka, można to wypróbować na 64 bitowym komputerze z Ubuntu.

Rozwiązanie to nie pochodzi od Google, zostało stworzone przez społeczność. Źródła projektu są publicznie dostępne.

Aby przetestować Chrome OS otwórz i zainstaluj ten plik w Centrum Oprogramowania Ubuntu (działa tylko na 64-bitowych systemach). Po zainstalowaniu, włączamy wpisując w terminalu: