Deweloperzy Ubuntu Touch wstrzymują wsparcie dla Nexusa 5

Ubuntu-Nexus

Deweloperzy Ubuntu Touch ogłosili tymczasowe wstrzymanie prac nad systemem dla urządzeń Nexus 5. Prace zostaną ponownie rozpoczęte nie wcześniej niż w kwietniu 2014 roku, po premierze Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr. Decyzja uargumentowana jet tym, że koszt pracy nad systemem dla dwóch smartfonów jest obecnie zbyt wysoki, biorąc pod uwagę aktualne plany.

Dodatkowo Canonical zrezygnowało ze wsparcia dla starszych urządzeń z serii Nexus – Nexus 7 i Nexus 10 – skupiając się nad rozwojem systemu dla dwóch urządzeń – Nexusa 4 oraz nowego Nexusa 7.

Zapytacie pewnie co teraz z Nexusem 5, w końcu tylu z Was z niego korzysta… Spokojnie, nie ma powodów do zmartwień. W tym momencie głównym celem Canonical jest wydanie wolnego od poważnych błędów Ubuntu 14.04 LTS w terminie. Po wydaniu Trusty Tahr Nexus 5 wróci ponownie na listę wspieranych urządzeń. Do tego czasu nie będą wydawane żadne aktualizacje, jednak obrazy przygotowane dla tego telefonu pozostaną dostępne.

Zmniejszenie liczby dostępnych urządzeń dla Ubuntu Touch można rozpatrywać w kategorii wpadki, jednak decyzja ta nie powinna tak bardzo dziwić. Tworzenie oprogramowania wymaga sporego nakładu czasu i pieniędzy, więc wydaje się zrozumiałe, że lepiej skupić się na najnowszych urządzeniach, z którymi można wiązać przyszłość, niż „rozmieniać” się na kilka i stworzyć co najwyżej średni produkt.

Mark Shuttleworth wreszcie znalazł partnera sprzętowego dla Ubuntu Touch

shuttlworth-touch

Blisko rok od pierwszych zapowiedzi Ubuntu Touch, Mark Shuttleworth osiągnął zamierzony cel. A przynajmniej tak uważa, ponieważ póki co nie chce podzielić się żadnymi szczegółami. O co chodzi? Ubuntu Touch wreszcie pozyskał partnera sprzętowego. Niestety nie ujawniono informacji na temat firmy, która nawiązała współpracę z Canonical.

Mark Shuttleworth, w jednym z wywiadów wspomniał, że jest to ogromny impuls dla całego zespołu pracującego nad Ubuntu Touch – projekt, z koncepcji, ma szanse trafić do regularnej sprzedaży.

Pierwsze hi-endowy smartfon z Ubuntu Touch ma trafić do sprzedaży w 2014 roku – jednak nie liczyłbym na to, że będzie miało to miejsce w pierwszej połowie roku.

Nowy motyw ikon dla Ubuntu 14.04 Trusty Tahr

Na środowym spotkaniu deweloperów, Matthieu James – grafik firmy Canonical, wstępnie zaprezentował jak będą wyglądały nowe ikony dla systemu Ubuntu. Obecnie głównym celem dla grafika jest wykonanie wszystkich niezbędnych ikon, aby z nich stworzyć cały zestaw, który będzie przeznaczony na każdą wersję Ubuntu (desktop, tablet, smartphone).

Ciekawostka: ikony projektowane są w programie Inkscape ;)

Przedstawiam tutaj kilka screenów, które pokazują jak będą wyglądały przyszłe ikony…

Pulpit Ubuntu Trusty Tahr

Pulpit Ubuntu Trusty Tahr

Nowa przeglądarka internetowa w Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr

brows1

Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr jest w głębokiej fazie testów. Nie jest zalecane jego używanie przez początkujących użytkowników

Jeżeli ktoś z Was ma zainstalowany system Ubuntu 14.04 w wersji Alpha, to na pewno zdążył już zauważyć, że oprócz standardowej przeglądarki, jaką nadal jest Firefox, Ubuntu wprowadziło dodatkową przeglądarkę, która świetnie integruje się z dotykowym ekranem. Przeznaczona jest przede wszystkim na urządzenia dotykowe, jednak można z niej korzystać na laptopie używając przy tym myszki lub touchpada.