LibreOffice 4.3 dostępne

Logo LibreOffice
Jak poinformowała fundacja Document, od dzisiaj możemy pobierać najpopularniejszy darmowy pakiet biurowy w zaktualizowanej wersji. Najnowsza „duża” poprawka zawiera mało nowości, ale masę ulepszeń rzeczy obecnych już w pakiecie. Najważniejsze rzeczy warte wypunktowania:

  • poprawienie współpracy z zamkniętymi formatami dokumentów (np. popularne pliki *.doc) oraz plikami MacOS X
  • wprowadzenie paska postępu dla importu dokumentów *.docx
  • Impress od teraz obsługuje formaty plików grafiki 3D Collada (*.dae) oraz Google Earth (*.kmz) tworzonych w programie Google SketchUp
  • możliwość tworzenia akapitów powyżej 65 tysięcy znaków (warto nadmienić, iż ten błąd został zgłoszony 11 lat temu do twórców OpenOffice)

Pełna lista zmian jest dostępna tutaj: http://blog.documentfoundation.org/2014/07/30/libreoffice-4-3-today-you-cant-own-a-better-office-suite/

Gummi – prosty i przyjazny edytor LaTeX

O programie

Gummi to ciekawy program do redagowania dokumentów w LaTeX’ie. Jego interfejs jest bardzo prosty, składa się z dwóch paneli – w lewym znajduje się pole tekstowe, do którego wpisujemy treść dokumentu, w prawym za to wyświetlany jest na bieżąco skompilowany dokument. Gotową pracę możemy wyeksportować do formatu PDF.

Gummi - prosty i przyjazny edytor LaTeX

Interfejs programu

Instalacja

Aby zainstalować Gummi należy wykonać poniższe polecenia w terminalu: