Konfiguracja notebooka Lenovo ThinkPad X120e

W tym wpisie opiszę jak poprawnie skonfigurować niektóre funkcje laptopa Lenovo ThinkPad X120e. Przedstawione poniżej rozwiązania mogą być pomocne w przypadku Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, 11.04 Natty Narwhal oraz 11.10 Oneiric Ocelot.
Znajdziesz tutaj informacje na temat:

Konfiguracja GRUBa po instalacji systemu


Jeśli po poprawnie zakończonej nie instalacji systemu nie możesz go uruchomić, może to wskazywać na problem z GRUBem. Prawodopodobnie został zainstalowany pakiet grub-efi, który nie działa poprawnie, ponieważ nie działa bootowanie EFI.

nVidia Optimus pod Linuksem

Jest to artykuł nadesłany do nas przez jednego z Czytelników – Fervi – serdecznie dziękujemy.
Uwaga! Zalecam instalację Optimus’a pod Ubuntu 11.10 Oneiric. We wcześniejszych wersjach prawdopodobnie trzeba będzie instalować nowszy kernel (3.0)

Około rok temu dostałem na 18 urodziny (no, może później :D) Laptopa firmy ASUStek – K52JC. Laptop ogólnie działał rewelacyjnie, jednak nie wiedziałem jak odpalić tzw. Optimus’a. W owym laptopie (jak i innych) zastosowane są 2 karty graficzne – Intel’a (i915) i nVidia (u mnie 310M). Granie na zintegrowanym Intelu jest trochę kiepskim pomysłem ;)

Uwaga! Poradnik piszę z głowy, w razie pytań – proszę zadawać w komentarzach.

Najpierw sprawdźmy czy mamy 2 karty graficzne – tzn. czy obie są wykryte. Zdarza się, że w BIOSie mamy aktywowaną np. jedną (u mnie albo Intel, albo obie). Jako zwolennik graficznych rozwiązań polecam program Hardinfo, w nim wybieramy Devices → PCI Devices. Na liście muszą być 2 karty graficzne, czyli w pierwszej kolumnie musi być 2x napisane „VGA Compatibile controller„, jeśli tak mamy – to jest wszystko dobrze, jeśli nie → Patrz BIOS i kombinuj ;)

Instalacja Bumblebee

  1. Pobieramy paczkę Bumblebee lub, jeśli szukamy nowszej wersji, (ta jest na dzień dzisiejszy aktualna, ale może wyjść kolejna) szukamy tutaj
  2. Rozpakowujemy archiwum
  3. Dodajemy niezbędne PPA:

Instalacja Ubuntu poprzez PXE (multibooting server)

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Marcina K.

W sytuacji, gdy chcemy zainstalować Ubuntu na naszym komputerze, ale nie mamy płyty instalacyjnej lub, co gorsza, nie posiadamy cd-rom-u, możemy pokusić się o instalację tegoż systemu za pomocą PXE. Jednak musi on być wspierany przez nasz BIOS i kartę sieciową, co na szczęście jest w dzisiejszych czasach w zasadzie standardem.
PXE jest bardzo przydatny, gdyż dzięki niemu w większych sieciach nie musimy biegać od stacji do stacji z płytą w ręku, wystarczy dostęp do serwera.
Co będziemy potrzebować? Na pewno dostęp do internetu, zainstalowane po stronie serwera paczki dhcp3-server, tftpd-hpa oraz po stronie klienta tftp. Do tego odpowiednie pliki ładujące dla danej dystrybucji. Do dzieła.

DHCP

Zacznijmy od zainstalowania serwera DHCP. Aby to uczynić należy wpisać w konsoli:

# apt-get update
# apt-get install dhcp3-server tftpd-hpa

Następnie przechodzimy do konfiguracji serwera DHCP, najpierw konfiguracja właściwa: