Konfiguracja HP Pavilion G7

762894988_1491304391_o

Laptopa HP Pavilion G7 mam w domu od 2012 roku. Komputer ten jest bardzo unikatowy, ponieważ posiada procesor Intela i kartę graficzną Radeona – co za tym idzie, korzysta z układu hybrydowego. Odkąd go używam, zawsze miał gigantyczne problemy z Ubuntu – wczoraj zainstalowałem na nim wydanie 13.10, które udało się skonfigurować tak, aby wszystko działało jak należy – jak tego dokonać? To nic trudnego!

Zacznijmy od tego, że to bardzo problemowa maszyna. Częste przegrzewanie układu graficznego i procesora, uciążliwe przełączanie się między kartami graficznymi, nieobsługiwana karta sieciowa czy choćby niewspierane gesty w touchpadzie – tak było przy premierze 12.04, kiedy to próbowałem zainstalować Ubuntu na laptopie mojej mamy, ponieważ mój osobisty komputer wyzionął ducha.

Poznaj poziom żywotności baterii Twojego laptopa

k50ab

Każdy akumulator, nawet ten najlepszy, traci z czasem swoje właściwości do gromadzenia prądu. Skutkuje to tym, że urządzenie zasilane jedynie z akumulatora, z upływem czasu pracuje coraz krócej. Mogłem przekonać się o tym wczoraj, gdy chwilowy zanik prądu sprowokował mnie do kliknięcia w ikonę baterii, w celu sprawdzenia czasu pozostałego do rozładowania. Co zobaczyłem? Zaledwie 30 minut – akumulator w moim laptopie pełni już tylko funkcję UPSa :)

W celu określenia procentowej żywotności akumulatora – a raczej jej spadku na przestrzeni czasu, można skorzystać z systemowego narzędzia Statystyki zasilania. Uruchomisz je, klikając w ikonę baterii znajdującą się w panelu górnym, a następnie w Akumulator (naładowano / czas do rozładowania/naładowania). Interesujące wartości znajdują się w zakładce Akumulator laptopa.

Wyłączenie przygaszenia ekranu podczas pracy na baterii

Domyślne ustawienia systemu przewidują przygaszenie ekranu podczas pracy na baterii w celu zaoszczędzenia energii. W tym przewodniku pokażę, jak w prosty sposób zatrzymać ten proces.

  1. Kliknij w ikonę koła zębatego znajdującą się w prawym górnym narożniku i wybierz Ustawienia systemowe.
  2. Przejdź do konfiguracji Jasności i blokady.
  3. Odznacz pole Przygaszanie ekranu, aby oszczędzać zasilanie.

Zarządzanie ładowaniem baterii

Proces ładowania baterii rozpoczyna się w momencie, gdy poziom naładowania akumulatora spadnie poniżej 100%, a kończy się, gdy jest już „pełny”. Dzięki poniższym poleceniom możesz sam ustawić przedziały, w których bateria Twojego laptopa będzie ładowana.

Aby mieć pewność, że zarządzanie ładowaniem baterii będzie działać, upewnij się, że:

  • bateria Twojego laptopa jest poprawnie wykrywana (punkt 1.),
  • moduł tp_smapi jest poprawnie ładowany (punkt 3.).

Do dzieła:

  1. Informacje dotyczące baterii wyświetlisz poleceniema:

Konfiguracja laptopa Asus U36SD

W tym wpisie przedstawię krok po kroku jak w laptopie Asus U35SD:

Efekty pulpitu

Otwórz terminal i wydaj polecenie:

sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist-nvidia.conf

Wklej do pliku poniższy kod: