Reinstalacja pakietu w terminalu

Terminal

W tym poradniku pokażę, w sposób na szybką reinstalację, czyli usunęcie i ponowną instalację, pakietów w zależności od wykorzystywanego narzędzia – apt-get lub aptitude. W obu przypadkach posłużymy się frazą reinstall, jednak jej zastosowanie w przypadku aptitude jest bardziej intuicyjne.

Reinstalacja pakietu z wykorzystaniem apt-get:

sudo apt-get install --reinstall nazwa_pakietu

Na przykład:

sudo apt-get install --reinstall compizconfig-settings-manager

Ailurus

Wielu się pewnie zastanawia co to za program i do czego służy, a więc już wyjaśniam.

Niektórzy mówią, że jest to wspaniałe narzędzie, które pozwala na lepszy start z Linuxem, zwłaszcza dla tych, którzy wcześniej nie mieli zbytnio do czynienia z tego typu systemem. Nadto mówiono, że jest on przejrzysty i wygodny w obsłudze. Po przeczytaniu tych opinii postanowiłem to sprawdzić.

Tego programu nie ma w repozytorium Ubuntu, ale można go szybko pobrać w paczce .deb stąd.

Opis programu

Po odpaleniu na pierwszy rzut oka wydaje się, że ma on sporo fajnych i ciekawych funkcji do konfiguracji systemu, ale niestety tak nie jest. Możemy jedynie dosyć szczegółowo skonfigurować naszą przeglądarkę Firefox, zmienić nazwę naszego komputera, ustawić sprawdzanie aktualizacji itp. W sumie nic ciekawego, ani zbyt przydatnego.

Jego atutem jest natomiast wyświetlanie przydatnych informacji na temat naszego systemu operacyjnego, a także komputera. Informuje nas także jaki mamy procesor, ile pamięci RAM, jaką posiadamy płytę główną, kartę graficzną, która mamy wersję jądra systemu, przeglądarki itp. Dla większości z nas będzie to przydatna funkcja.

Pobieranie pakietów wraz z zależnościami do instalacji na komputerze bez dostępu do sieci

Jest to wpis nadesłany do nas przez jednego z Czytelników – William.sys – dziękujemy!

APT (Advanced Packaging Tool) jest świetnym narzędziem, które umożliwia pobranie interesujących nas pakietów wraz z zależnościami z repozytoriów sieciowych. Co jednak zrobić, gdy komputer z Linuksem nie może zostać podłączony do sieci? Rozwiązaniem jest ten oto prosty skrypt:

#!/bin/bash
apt-get install $* –print-uris –yes –force-yes | grep ^\’ | cut -d\’ -f2

Plik ze skryptem zapisujemy w katalogu /usr/local/bin i nadajemy prawa wykonania:

sudo chmod +x /usr/local/bin/nazwapliku

Gdy użyjemy tego skryptu w ten sposób: