Radeon DPM – koniec z przegrzewaniem karty graficznej na otwartych sterownikach dla ATI/AMD Ubutnu 13.04 i wcześnejsze

ati-radeon-logo

Niestety moja karta graficzna nie jest już wśród wspieranych przez ATI/AMD urządzeń. Co prawda można zainstalować fglrx-legalcy, ale to dosyć kiepskie rozwiązanie. Otwarte sterowniki w wersji dołączonej do Ubuntu 13.04 mają dobre osiągi, ale bardzo szybko przegrzewają kartę graficzną. Rozwiązaniem tego problemu jest włączenie Radeon DPM przy każdym starcie systemu.

Aktualizacja to sposób działający tylko pod 13.04 i wcześniejszymi.

Tu wersja dla ubuntu 13.10: http://www.ubuntu-pomoc.org/radeon-dpm-w-ubuntu-13-1

Aby to zrobić wykonaj następujące czynności:

Uwaga: najlepiej zachować poprzednią wersję jądra na wszelki wypadek

HP wypuściło All-In-One PC z Ubuntu za nieco ponad 1600 złotych

HP rozpoczęło sprzedaż All-In-One PC Pavilion 20 z systemem Ubuntu!

HP Pavilion 20

Nie jest to urządzenie stworzone do gier czy skomplikowanych obliczeń. Jego parametry całkowicie zaspokoją przeciętego użytkownika komputera, który większość czasu spędza na przeglądaniu Internetu, wysyłaniu mailu, pracy z programami biurowymi – czyli do pracy na co dzień.

Canonical zapowiedziało Mir – Ubuntu będzie miało własny serwer wyświetlania

Już nie X, nawet nie Wayland, a Mir zostanie nowym serwerem wyświetlania w przyszłych wydaniach Ubuntu.

Dlaczego deweloperzy nie zdecydowali się na gotowe rozwiązania, a wybrali trudniejszą drogę tworzenia własnego oprogramowania? Jak wyjaśniają, głównym powodem jest fakt, że żadne z istniejących rozwiązań nie pozwala, bez wprowadzenia większych zmian, wcielić w życie głównej wizji Canonical – co mogłoby się odbić na jakości samego oprogramowania. Przypomnę, że głównym celem Canonical jest konwergencja wszystkich urządzeń – desktopów, laptopów, smartfonów, tabletów oraz telewizorów. Pełną motywację możecie znaleźć pod adresem wiki.ubuntu.com/MirSpec.

[ATI/AMD] Brak trybu graficznego po instalacji nowszego kernela vol. 2

Jest to poradnik nadesłany do nas przez jednego z Czytelników – S3BA, bardzo dziękujemy
Testowano na Ubuntu 12.04.2 LTS Precise Pangolin 64-bit z jądrem w wersji 3.8

Przypis redakcji: w tym poradniku przedstawiono sposób ręcznej instalacji sterownika AMD z repozytorium xorg-edgers.

[ATI/AMD] Brak trybu graficznego po instalacji nowszego kernela vol. 1

Wpis ten skierowany jest do wszystkich osób, które samemu instalowały nowsze wersje kernela w Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin oraz Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal.

Instalacja jądra, które nie jest „dedykowane” dla systemu Ubuntu w 90% przypadków kończy się koniecznością uruchomienia systemu w tzw. Low Graphic Mode, a w najgorszym wypadku – całkowitym brakiem trybu graficznego.

Na stronie AMD Linux Community zalecana jest instalacja sterownika open source lub pakietu fglrx/fglrx-update. W tym poradniku przedstawię drugie z rozwiązań – instalację pakietów fglrx-updates oraz fglrx-amdcccle-updates.