Przywrócenie systemu do działania po nieudanej aktualizacji

awaria

Jeśli Twój system Ubuntu nie uruchamia się z powodu przerwanej aktualizacji – brak prądu, błędy pakietów – możesz wspomóc się wersją LiveCD Ubuntu i dokończyć cały proces.

 1. Utwórz płytę CD/DVD lub nośnik USB z Ubuntu, uruchom go i wybierz „Try Ubuntu without installing” (Wypróbuj Ubuntu bez instalacji).
 2. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie partycji, na której zainstalowany jest system. Jeśli korzystasz z jednego systemu, będzie to prawdopodobnie /dev/sda1. Jeśli na dysku twardym gości ich więcej, skorzystaj z polecenia:
  sudo fdisk -l

  Odszukaj oznaczenie partycji w formacie ext4 o rozmiarze, który podałeś podczas instalacji – na pewno o tym pamiętasz! Dla pewności możesz z poziomu menedżera plików zamontować partycję i sprawdzić, czy znajdują się na niej podstawowe katalogi systemowe np. sys, proc„, run oraz dev.

 3. Teraz kolej na zamontowanie partycji:
  sudo mount OZNACZENIE-PARTYCJI /mnt
  for i in /sys /proc /run /dev; do sudo mount --bind "$i" "/mnt$i"; done
  sudo chroot /mnt

Instalacja LibreOffice 4.2

libreoffice_logo

Najpopularniejszy pakiet biurowy open-source – LibreOffice – doczekał się kolejnej porcji aktualizacji. Zdecydowana większość zmian przysłużyła się poprawie osiągów aplikacji, dzięki czemu jej działanie jest znacznie szybsze niż w poprzedniej wersji.

 • poprawa wydajności narzędzia Calc,
 • poprawi dla obsługi dokumentów DOCX oraz RTF,
 • filtry importu dla dokumentów AbiWord i prezentacji Apple Keynote
 • Dodanie okna ‚Konfiguracja Expert „, dostępnej od” Opcje zaawansowane ”
 • aktualizacja stylów dla dokumentów,
 • wsparcie dla OpenCL,
 • wiele usprawnień interfejsu.

Dziś zakończy się wsparcie dla Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Zgodnie z informacją opublikowaną 7 stycznia, dziś, tj. 27 stycznia, zostanie zakończone wsparcie dla Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. Co to oznacza? Deweloperzy przestaną publikować aktualizacje bezpieczeństwa, poprawki błędów oraz aktualizacje pakietów z głównej linii Ubuntu.

Wydany w kwietniu ubiegłego roku system, był pierwszym, którego wsparcie techniczne wynosiło zaledwie 9 miesięcy.

Jeśli korzystasz z Ubuntu 13.04 Raring Ringtail i chcesz, aby Twój system korzystał z aktualnych pakietów, a co za tym idzie – był bezpieczny – zdecyduj się na aktualizację do Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Instrukcję znajdziesz tutaj – Aktualizacja Ubuntu z wersji 13.04 Raring Ringtail do 13.10 Saucy Salamander.

Radeon DPM w Ubuntu 13.10

Jest to aktualizacja artykułu: Radeon DPM – koniec z przegrzewaniem karty graficznej na otwartych sterownikach dla ATI/AMD dla Ubuntu 13.10.

Okazuje się, że włączenie Radeon DPM w Ubuntu 13.10 jest dużo łatwiejsze niż w 12.10, ale sam proces mocno się różni, dlatego postanowiłem napisać zaktualizowaną wersję.

Instalacja

 1. Wydaj następujące komendy:
  sudo add-apt-repository ppa:xorg-edgers/ppa
  sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers
  sudo apt-get update
  sudo apt-get dist-upgrade
      
 2. Domyślnie jądro ma wyłączoną obsługę Radeon DPM. Aby ją włączyć wraz ze startem systemu wydaj polecenie:

Aktualizacja Ubuntu z wersji 13.04 Raring Ringtail do 13.10 Saucy Salamander

Menedżer aktualizacji

Menedżer aktualizacji

Jeśli korzystasz z Ubuntu 13.04 Raring Ringtail i chcesz przejść na najnowsze wydanie, możesz, zamiast dokonywać ponownej instalacji systemu, zdecydować się na jego aktualizację.

Cały proces jest bardzo prosty i nie powinien nikomu przysporzyć większych problemów. Podstawą jest pełne zaktualizowanie aktualnej wersji systemu. W tym celu otwórz Menedżer aktualizacji, wybierz przycisk Sprawdź a następnie pobierz ewentualne aktualizacje.

Po ich zainstalowaniu, powinna pojawić się informacja o nowym wydaniu – podziękowania dla Jarka za dostarczenie zrzutu okna:

Informacja o nowym wydaniu

Informacja o nowym wydaniu

Teraz wystarczy kliknąć w przycisk Zainstaluj, aby rozpocząć proces aktualizacji do wersji 13.10 Saucy Salamander. Czas trwania aktualizacji może być liczony w godzinach – w zależności od prędkości łącza internetowego. Zalecane jest, aby w tym czasie nie korzystać z komputera.