Cannot run program „/home/user/android-sdks/platform-tools/adb”: error=2, No such file or directory

android-logo

Opis problemu

Podczas próby kompilacji projekt Android np. w Eclipse, pojawia się następujący komunikat błędu:

Cannot run program "/home/user/android-sdks/platform-tools/adb": error=2, No such file or directory

Rozwiązanie

Zakładając, że w systemie jest zainstalowany Android SDK i plik /home/user/android-sdks/platform-tools/adb istnieje (gdzie user to Twoja nazwa użytkownika), problem może tkwić w braku 32-bitowych bibliotek w systemie 64-bitowym. Otwórz terminal i zainstaluj pakiet ia32-libs, który dołączy niezbędne biblioteki:

Ubuntu promuje pobieranie wersji 64-bitowych

Odkąd na stronie głównej Ubuntu – www.ubuntu.com istniała możliwość pobierania obrazów ISO, rekomendowano pobieranie 32-bitowej wersji systemu. Od października ma to ulec zmianie – oczywiście na rzecz 64-bitowej wersji.

Już teraz pojawiła się wzmianka o przeznaczeniu wersji 64-bitowej dla nowszych maszyn

Już teraz pojawiła się wzmianka o przeznaczeniu wersji 64-bitowej dla nowszych maszyn

Dla wszystkich przyszłym wydań Ubuntu (licząc od 13.10 Saucy Salamander) to właśnie wersja 64-bitowa będzie domyślnie „zaznaczona” w zakładce Download. Oczywiście twórcy nie rezygnują z 32-bitów – również będzie dostępna dla użytkowników.

Dmitrijs Ledkovs, w wiadomości na liście mailingowej Ubuntu Release, tak wyjaśnia powody tego posunięcia:

Wierzymy, że 64-bitowe obrazy stał bardziej kompatybilne dla nowych instalacji i jest bardziej korzystny dla samych użytkowników.

Od zawsze byłem uprzedzony do wersji 64-bitowych. Gdy jeszcze czas pozwalał mi na przeglądanie oficjalnego polskiego forum Ubuntu, zdecydowana większość pojawiających się tematów dotyczyła problemów właśnie z systemem w tej odmianie.

Chrome OS w Ubuntu [64bit]

Rozwiązanie to nie instaluje na komputerze Chrome OS, pozwala ono jedynie zobaczyć jak wygląda jego interfejs, oraz zarządzanie systemem. Niektóre elementy, (np. pokazywanie stanu baterii, czy dostęp do pendrive’ów) mogą nie działać poprawnie.

Być może część z was słyszała o Chromebookach od Google. Są to komputery, które nie posiadają dysku twardego, nie można instalować na nich programów, a dopiero od niedawna można na nich w ogóle zapisywać pliki. Cała aktywność użytkownika ma odbywać się w przeglądarce (Google Docs, YouTube).

Zalety takiego rozwiązania to na przykład bardzo niski koszt urządzenia, albo fakt, że w przypadku zniszczenia, lub kradzieży komputera nie tracimy żadnych plików (wszystkie są w chmurze). Wad jest również dużo, z których podstawową jest fakt, że bez połączenia z Internetem komputer taki traci wiele ze swojej funkcjonalności.

Chrombooki działają pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS. Jednak, aby przetestować to rozwiązanie wcale nie musimy kupować Chromebooka, można to wypróbować na 64 bitowym komputerze z Ubuntu.

Rozwiązanie to nie pochodzi od Google, zostało stworzone przez społeczność. Źródła projektu są publicznie dostępne.

Aby przetestować Chrome OS otwórz i zainstaluj ten plik w Centrum Oprogramowania Ubuntu (działa tylko na 64-bitowych systemach). Po zainstalowaniu, włączamy wpisując w terminalu:

To run HIDPoint on a 64 bit OS, you first need to install 32 bit libraries

Podczas próby uruchomienia aplikacji HIDPoint w 64-bitowym systemie Ubuntu, wymagane są 32-bitowe biblioteki, co sygnalizowane jest komunikatem:

To run HIDPoint on a 64 bit OS, you first need to install 32 bit libraries

Autorzy aplikacji na swojej stronie sugerują instalację pakietu ia32-libs:

sudo apt-get install ia32-libs

Jednak w trakcie instalacji nie jest tworzone właściwe dowiązanie do bibliotek, co można rozwiązać dwoma poleceniami:

cd /usr/lib/i386-linux-gnu/
sudo ln -s /lib/i386-linux-gnu/libpng12.so.0 libpng.so.3

Instalacja Flash Player 11 Beta 2 w wersji 64-bitowej

Adobe udostępniło aktualizację programu Adobe Flash Player 11 Beta 2 dla architektury 64bit. Od teraz możemy ją zainstalować korzystając z repozytorium.

Na początku musimy dodać repozytorium.

Jest to wersja 64 bitowa
sudo add-apt-repository ppa:sevenmachines/flash

Teraz wystarczy tylko odświeżyć repozytoria i zainstalować program:

sudo apt-get update && sudo apt-get install flashplugin64-installer