Instalacja Skype na komputerze z systemem 64-bitowym

skype

Zacznijmy od tego, że problem z instalacją Skype na Ubuntu i innych dystrybucjach Linuksa opartych o architekturę 64-bitową jest znany od dawien dawna. Skype – dziś Microsoft, nie ma najmniejszej ochoty stworzyć aplikacji dedykowanej tylko procesorom pracującym w architekturze 64-bit z systemem opartym o jądro Linuksa, tak więc musimy radzić sobie sami.

Po poprawnej instalacji Skype, czy to z paczki instalacyjnej, czy to z repozytorium – zawsze wyskakuje nam powiadomienie o braku bibliotek z 32-bitowych systemów, które jak wiemy – są zastąpione bibliotekami 64 bitowymi. Tak jak w przypadku systemów Windows – Debian i jego pochodne umożliwiają nam uruchamianie aplikacji 32-bitowych w systemie 64-bitowym, jednak gdy programy nie chcą używać alternatyw bibliotek starszych rozwiązań w nowszych – zaczynają się takie właśnie kwiatki.

Aby zainstalować Skype dedykowane nie tylko procesorom 32-bitowym (multiarch), wystarczy dodać do programu dpgk (odpowiedzialnego za instalację aplikacji) wytyczne wspierania architektury 32-bitowej.

Instalacja na Ubuntu 13.04+:

sudo dpkg --add-architecture i386