Dziś zakończy się wsparcie dla Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Zgodnie z informacją opublikowaną 7 stycznia, dziś, tj. 27 stycznia, zostanie zakończone wsparcie dla Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. Co to oznacza? Deweloperzy przestaną publikować aktualizacje bezpieczeństwa, poprawki błędów oraz aktualizacje pakietów z głównej linii Ubuntu.

Wydany w kwietniu ubiegłego roku system, był pierwszym, którego wsparcie techniczne wynosiło zaledwie 9 miesięcy.

Jeśli korzystasz z Ubuntu 13.04 Raring Ringtail i chcesz, aby Twój system korzystał z aktualnych pakietów, a co za tym idzie – był bezpieczny – zdecyduj się na aktualizację do Ubuntu 13.10 Saucy Salamander. Instrukcję znajdziesz tutaj – Aktualizacja Ubuntu z wersji 13.04 Raring Ringtail do 13.10 Saucy Salamander.

27 stycznia zostanie zakończone wsparcie dla Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Ubuntu 13.04 Raring Ringtail

Już w najbliższy poniedziałek zakończy się wsparcie dla Ubuntu 13.04 Raring Ringtail. Po tym dniu Menedżer aktualizacji nie będzie informował o zmianach w pakietach dotyczących systemu.

Canonical ogłosiło wydanie Ubuntu 13.04 Raring Ringtail blisko 9 miesięcy temu – 25 kwietnia 2013 roku. Było to pierwsze wydanie z nowym, 9-cio miesięcznym wsparciem dla wydań nie-LTS.

Osoby, które zdecydowały się na instalację Ubuntu 13.04 Raring Ringtail powinny dokonać aktualizacji do wersji 13.10 Saucy Salamander. O tym, jak dokonać aktualizacji, przeczytacie tutaj – Aktualizacja Ubuntu z wersji 13.04 Raring Ringtail do 13.10 Saucy Salamander.

Aktualizacja Ubuntu z wersji 13.04 Raring Ringtail do 13.10 Saucy Salamander

Menedżer aktualizacji

Menedżer aktualizacji

Jeśli korzystasz z Ubuntu 13.04 Raring Ringtail i chcesz przejść na najnowsze wydanie, możesz, zamiast dokonywać ponownej instalacji systemu, zdecydować się na jego aktualizację.

Cały proces jest bardzo prosty i nie powinien nikomu przysporzyć większych problemów. Podstawą jest pełne zaktualizowanie aktualnej wersji systemu. W tym celu otwórz Menedżer aktualizacji, wybierz przycisk Sprawdź a następnie pobierz ewentualne aktualizacje.

Po ich zainstalowaniu, powinna pojawić się informacja o nowym wydaniu – podziękowania dla Jarka za dostarczenie zrzutu okna:

Informacja o nowym wydaniu

Informacja o nowym wydaniu

Teraz wystarczy kliknąć w przycisk Zainstaluj, aby rozpocząć proces aktualizacji do wersji 13.10 Saucy Salamander. Czas trwania aktualizacji może być liczony w godzinach – w zależności od prędkości łącza internetowego. Zalecane jest, aby w tym czasie nie korzystać z komputera.

JoliCloud – zintegrowany pulpit z chmurą

jolicloud

O ile sama dystrybucja JoliCloudOS utknęła w miejscu, to jej repozytorium jest cały czas aktualizowane i to w wersji dla Ubuntu 13.04.

Czym jest JoliCloud?

JoliCloud to bardzo minimalistyczna dystrybucja Linuksa oparta na Ubuntu, której głównym zadaniem jest zintegrować nasz pulpit i zasoby z tzw. chmurą – jolidrive. Perfekcyjne spełnia swe zadanie, bardzo podobało mi się jego używanie. Ale niestety na dzień dzisiejszy ma to poważne minusy:

  • Nie wszytkie natywne aplikacje chcą się uruchomić,
  • Wymagane połączanie z internetem, aby się zalogować do jolidrive,
  • trzeba koniecznie założyć konto lub połączyć z istniejącym kontem Facebook lub Google.
  • Wszystko opiera się na zmodyfikowanej wersji Chromium.

Jeśli mimo wszytko ktoś używa komputera tylko do przeglądania internetu to powinno mu to wystarczyć.