Instalacja CUDA Toolkit 5.5

nvidia-cuda

W tym poradniku przedstawię sposób instalacji CUDA Toolkit 5.5.

Poradnik przeznaczony jest dla użytkowników Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin oraz Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, ponieważ dla tych wersji systemu twórcy przygotowali odpowiednie repozytoria z pakietami.
Zakładam, że sprzęt, w który wyposażony jest Twój komputer pozwala na korzystanie z CUDA!
  1. Przejdź na stronę developer.nvidia.com/cuda-downloads i pobierz paczkę DEB z repozytorium przeznaczoną dla Twojego systemu.
  2. Przejdź do katalogu, w którym znajduje się pobrana paczka i zainstaluj ją np.:
    sudo dpkg -i cuda-repo-ubuntu1210_5.5-0_amd64.deb
  3. Zaktualizuj listę pakietów:

Instalacja LibreOffice 4.0.4 z repozytorim (PPA)

Czwarta poprawka dla pakietu LibreOffice została umieszczona w oficjalnym repozytorium LO. W tym wydaniu naprawiono blisko 100 błędów, dzięki czemu aplikacje pakietu biurowego działają sprawniej i stabilniej.

W repozytorium znajdują się pakiety dla systemów:

  • Ubuntu 12.04 LTS Precise Pangolin,
  • Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal,
  • Ubuntu 13.04 Raring Ringtail.

Terminal ze wsparciem wyszukiwarki Google

Osoby, które często pracują z terminalem, na pewno natrafiają na komunikaty, o których wyjaśnienie należy poprosić wujka Google. Dzięki modyfikacji terminala można bezpośrednio wysyłać zapytania – bez konieczności kopiowania komunikatu i wklejania w wyszukiwarce.

Wyszukiwanie w Google z poziomu terminala

Wyszukiwanie w Google z poziomu terminala

Czy wykonać aktualizację do Ubuntu 13.04 Raring Ringtail?

Raring Ringtail

To pytanie zapewne postawi sobie dzisiaj lub w kolejnych dniach, wielu użytkowników Ubuntu: aktualizować czy nie? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ wpływa na nią kilka czynników – w zależności do tego, co wymagamy od systemu, a to zależne jest w dużej mierze od sprzętu jaki posiadamy etc.

Jak wykazała ankieta, zdecydowana większość naszych Czytelników korzysta z dwóch najnowszych wersji Ubuntu, dlatego postaram sobie wyobrazić, że stoję przed podobnym wyborem i przeanalizuję wady i zalety aktualizacji. Sam korzystam z Ubuntu 12.04 LTS, ale wiem którą drogę wybrać – Ubuntu 13.04 zainstaluję „obok” i będę dokonywać stopniowej migracji.

Jak każde nowe wydanie Ubuntu, także Raring Ringtail będzie potrzebowało trochę czasu, w którym programiści „naprawią” znalezione błędy i niedociągnięcia. Miej to na uwadze wybierając czas, w którym dokonasz aktualizacji. Odnoszę wrażenie, że wielu użytkowników nie daje systemowi drugiej szansy, myśląc, że to co nie działa tuż po premierze, nie będzie działać wcale…

Indicator Brightness – aplet do regulacji jasności ekranu

Brightness Indicator

Brightness Indicator

Jeśli borykasz się z niedziałającymi klawiszami służącymi do regulacji podświetlenia ekranu, pomocny może okazać się Indicator Brightness. Jest to aplikacja integrująca się z górnym panelem Unity, która pozwala na wybranie jednego z 16 stopni (w skali od 0 do 15) jasności ekranu na jeden z dwóch sposobów:

  • wybranie odpowiedniej wartości z rozwijanej listy (widocznej po kliknięciu w aplet),
  • skierowanie myszy na ikonę apletu i regulacja jasności za pomocą rolki.

Instalacja

O samej aplikacji pisałem na początku 2012 roku, jednak wówczas nie było dostępne dla niej repozytorium.

Repozytorium przeznaczone jest dla Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot i nowszych.

Otwórz terminal i wydaj polecenie, które doda repozytorium ppa:indicator-brightness/ppa:

sudo add-apt-repository ppa:indicator-brightness/ppa -y