Historia Ubuntu w obrazkach

Chciałbym przedstawić Wam krótką, lecz burzliwą historię Ubuntu, prezentując zmiany zachodzące w samym wyglądzie, zestawie aplikacji czy innych elementach systemu. Zachęcam do powrotu wspomnieniami do czasów instalacji Waszej pierwszej wersji Ubuntu i podzielania się wrażeniami w komentarzach.

Ubuntu 4.10 Warty Warthog

  • Wydanie: 20 października 2004.
  • Zakończenie wsparcia: 30 kwietnia 2006.
  • Polskie tłumaczenie: Piegowaty Guziec.
  • Polski remix: brak.
Ubuntu 4.10 Warty Warthog

Ubuntu 4.10 Warty Warthog

Ubuntu 4.10 to pierwsze dziecko Canonical – praprzodek wszystkich późniejszych wydań Ubuntu. Dystrybucja bazowała na Debianie i została stworzona głównie po to, aby użytkownicy zapomnieli o wszelkich problemach związanych z obsługą systemów opartych na jądrze Linuksa. System zyskał popularność dzięki możliwości bezpłatnego zamówienia płyty z dostawą do domu za pomocą ShipIt.

Koniec wsparcia dla Ubuntu 11.04 Natty Narwhal

W dniu dzisiejszym mija dokładnie 18 miesięcy od wydania Ubuntu 11.04 Natty Narwhal. Zgodnie z założeniami twórców, jest to okres, po upływie którego kończy się wsparcie techniczne dla systemów nie będących LTS (Long Term Support).

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal było pierwszym wydaniem, w którym domyślnie zainstalowano powłokę Unity, budzącą po dziś dzień wiele kontrowersji.

Y PPA Manager – proste wyszukiwanie i dodawanie repozytoriów

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Mirosława W.

Właśnie wydano nową wersję programu Y PPA MANAGER 0.0.8.1, która służy do zarządzania repozytoriami. W tej wersji dodano kilka nowych funkcji:

  • wyszukiwania wszystkich paczek na stronie launchpad.net,
  • dodawanie i usuwanie repozytoriów do systemu,
  • tworzenie kopii zapasowych i ich przywracanie,
  • usuwanie duplikatów repozytoriów,
  • obsługa interfejsu Unity.

Program ten jest dostępny dla Ubuntu 10.04, 11.04, 11.10 i najnowszej 12.04.

Instalacja

Aby zainstalować ten program musimy dodać poniższe repozytorium:

[Unity] Aplet przechowujący historię powiadomień

Ubuntu komunikuje się z nami na różne sposoby – jednym z nich komunikaty pojawiające się w prawym górnym rogu ekranu. W czasach, gdy Ubuntu standardowo udostępniał jedynie środowisko GNOME, możliwość konfiguracji tych powiadomień była spora – czas widoczności, akcja na kliknięcie, kolor tła/czcionki, położenie etc. – możliwe, że teraz też tak jest, po prostu nie jestem na bieżąco.
Obecnie sytuacja wygląda tak, że powiadomienie pojawia się i znika. Co prawda nie jesteśmy zmuszeni, aby je stale śledzić, bo system za pomocą powiadomień nie komunikuje nam żadnych bardzo istotnych rzeczy, ale od czasu do czasu może zdarzyć się konieczność przejrzenia historii owych notyfikacji.

A tak to może wyglądać

Pakiet indicator-notifications dodaje do górnego panelu Unity ikonę skrzynki pocztowej, w której znajduje się historia wyświetlanych powiadomień. Gdy nie nie ma żadnych nowych powiadomień, skrzynka jest koloru białego. Natomiast, gdy system nam coś zakomunikuje, skrzynka zmieni kolor na zielony – przydatne, zwłaszcza w przypadku, gdy odejdziemy na chwilę od komputera.

Po kliknięciu w ikonę skrzynki wysunie się lista z ostatnimi powiadomieniami. Kliknięcie lewym przyciskiem myszy w powiadomienie powoduje jego usunięcie. Możemy również usunąć wszystkie powiadomienia klikając w Clear

[Unity] Aplet przechowujący historię powiadomień

Indicator notifications

Instalacja

Konfiguracja notebooka Lenovo ThinkPad X120e

W tym wpisie opiszę jak poprawnie skonfigurować niektóre funkcje laptopa Lenovo ThinkPad X120e. Przedstawione poniżej rozwiązania mogą być pomocne w przypadku Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, 11.04 Natty Narwhal oraz 11.10 Oneiric Ocelot.
Znajdziesz tutaj informacje na temat:

Konfiguracja GRUBa po instalacji systemu


Jeśli po poprawnie zakończonej nie instalacji systemu nie możesz go uruchomić, może to wskazywać na problem z GRUBem. Prawodopodobnie został zainstalowany pakiet grub-efi, który nie działa poprawnie, ponieważ nie działa bootowanie EFI.