Historia Ubuntu w obrazkach

Chciałbym przedstawić Wam krótką, lecz burzliwą historię Ubuntu, prezentując zmiany zachodzące w samym wyglądzie, zestawie aplikacji czy innych elementach systemu. Zachęcam do powrotu wspomnieniami do czasów instalacji Waszej pierwszej wersji Ubuntu i podzielania się wrażeniami w komentarzach.

Ubuntu 4.10 Warty Warthog

 • Wydanie: 20 października 2004.
 • Zakończenie wsparcia: 30 kwietnia 2006.
 • Polskie tłumaczenie: Piegowaty Guziec.
 • Polski remix: brak.
Ubuntu 4.10 Warty Warthog

Ubuntu 4.10 Warty Warthog

Ubuntu 4.10 to pierwsze dziecko Canonical – praprzodek wszystkich późniejszych wydań Ubuntu. Dystrybucja bazowała na Debianie i została stworzona głównie po to, aby użytkownicy zapomnieli o wszelkich problemach związanych z obsługą systemów opartych na jądrze Linuksa. System zyskał popularność dzięki możliwości bezpłatnego zamówienia płyty z dostawą do domu za pomocą ShipIt.

Time to say goodbye…

Nie, nie – nie chcemy się z Wami żegnać! Przynajmniej na razie ;)

Dzisiaj, czyli 10 kwietnia, zakończyło się wsparcie dla Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Wszystkich użytkowników tej wersji Ubuntu zachęcamy do aktualizacji systemu.

Premiera Ubuntu 10.10 miała miejsce 10 października 2010 roku o godzinie 10:10 czasu UTC – 10.10.10r. godz. 10:10. Jak widać, nawet takie zabiegi nie sprawią, że system będzie wspierany w nieskończoność. Jego kres nadszedł… 10 kwietnia.

Jak w kilku słowach można podsumować tą wersję Ubuntu?
Jedni stwierdzą, że była to ostatnia „porządna” wersja Ubuntu, która zawierała „jedyne i słuszne” środowisko graficzne GNOME. Inni, w tym ja, stwierdzą, że nic przełomowego nie wniosła i generalnie jej instalacja nie miała większego sensu (mając na uwadze sześciomiesięczne Ubuntu 10.04 LTS).

Na placu boju, godnie reprezentując stare GNOME, pozostał już tylko Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Celowo nie zaliczam do tego grona Ubuntu 11.04 Natty Narwhal, które wyposażone zostało również w Unity.

Przypomina, że drogą mailową nie udzielamy pomocy w przypadku wersji niewspieranych oraz testowych.

Konfiguracja notebooka Lenovo ThinkPad X120e

W tym wpisie opiszę jak poprawnie skonfigurować niektóre funkcje laptopa Lenovo ThinkPad X120e. Przedstawione poniżej rozwiązania mogą być pomocne w przypadku Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat, 11.04 Natty Narwhal oraz 11.10 Oneiric Ocelot.
Znajdziesz tutaj informacje na temat:

Konfiguracja GRUBa po instalacji systemu


Jeśli po poprawnie zakończonej nie instalacji systemu nie możesz go uruchomić, może to wskazywać na problem z GRUBem. Prawodopodobnie został zainstalowany pakiet grub-efi, który nie działa poprawnie, ponieważ nie działa bootowanie EFI.

Instalacja stabilnej wersji przeglądarki Firefox 9

Kilka dni temu miała miejsce premiera przeglądarki internetowej Firefox w wersji 9.

Główną zmianą, w porównaniu do poprzednich wydań, jest usprawnienie działania JavaScript, co powinno przyczynić się do widocznego wzrostu wydajności stron internetowych napisanych w tym języku.

Instalacja w Ubuntu 10.04 oraz 10.10

Otwórz terminal i wydaj następujące polecenia:

 1. Dodaj repozytorium:
  sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-stable

Konfiguracja notebooka Acer Aspire 1830T

Ten wpis pomoże Ci aktywować wszystkie możliwe funkcje w laptopie Acer Aspire 1830T w systemie Ubuntu 10.04, 10.10 oraz 11.04 (niewykluczone, że również dla 11.10 – autor nie testował)..

Poruszę temat:

 • problemów z Network Managerem,
 • problemów z mikrofonem,
 • konfiguracji touchpada,
 • konfiguracji skrótu klawiszowego odpowiedzialnego za podświetlenie matrycy,
 • konfiguracji bezprzewodowej karty WiFi,
 • porad umożliwiających wydłużenie pracy na baterii.

Network Manager

Problem występuje szczególnie w wersji 11.04 i polega na tym, że po zamknięciu pokrywy laptopa i ponownym jej otwarciu, tracimy możliwość połączenia się z siecią – Network Manager przestaje poprawnie działać. Rozwiązaniem jest dodanie modułu acer-wmi do /etc/modprobe.d/blacklist.conf.
Otwórz terminal i wydaj polecenie: