Szybka konwersja filmu na format mobilny

Masz telefon z Androidem, Symbianem, Badą, iOS czy innym zaawansowanym systemem operacyjnym? Pewnie już kilka razy spotkałeś się z sytuacją kiedy otrzymałeś film w formacie nieobsługiwanym przez twój telefon. Możemy sobie łatwo z tym poradzić w kilka chwil konwertując plik.
Instalujemy potrzebne oprogramowanie i kodeki na ubuntu:

sudo apt-get install ffmpeg libfaac0 libmpeg2-4

Następnie wpisujemy w terminalu:

ffmpeg -i 'PLIK_ŹRÓDŁOWY' -s ROZDZIELCZOŚĆ -vcodec mpeg4 -acodec libfaac -ac 1 -ar 16000 -r KLATKI_NA_SEKUNDĘ -ab 32000 -aspect PROPORCJE 'PLIK_DOCELOWY'
 • PLIK_ŹRÓDŁOWY zamieniamy na ścieżkę do oryginalnego pliku
 • ROZDZIELCZOŚĆ, jeżeli zależy nam na zachowaniu proporcji należy oryginalną wysokość i szerokość filmu podzielić przez tą samą liczbę, tak żeby większy wymiar zgadzał się z rozdzielczością naszego telefonu. Jeżeli nie zależy nam na proporcjach po prostu wpisujemy rozdzielczość naszego telefonu, w moim przypadku 480×320.
 • KLATKI_NA_SEKUNDĘ, tu wpisujemy liczbę klatek na sekundę, najlepiej aby zgadzała się z oryginalnym plikiem. W moim przypadku było to 29.97
 • PROPORCJE, tu wpisujemy proporcje naszego ekranu, w moim przypadku było to 3:2
 • PLIK_DOCELOWY, tu wpisujemy gdzie chcemy zapisać plik, ważne żeby na końcu wpisać rozszerzenie .mp4

Po pewnym czasie (zależy od długości i rozdzielczości filmu oraz szybkości naszego procesora) film zostanie przekonwertowany na format, który bez problemu odtworzy się w naszym telefonie.

W najbliższym czasie opiszę jak przekonwertować film na format .3gp obsługiwany przez starsze telefony.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • mack

  Osobiście zaproponowałbym program Arista, który ma bardzo ładny interface graficzny i całkiem spore możliwości i jest od ręki dostępny w repozytoriach :)

 • alkuzad

  Tylko ze arista nie obsluguje mi mkv.