sudo: add-apt-repository: command not found

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Nie pamiętam kiedy dokładnie funkcja add-apt-repository pojawiła się w Ubuntu, jednak przy minimalnej instalacji Ubuntu 10.04 Lucid Lynx jej brakuje. Nie wiem z czego to dokładnie wynika – czy ma to związek z Ubuntu 10.04 czy z wersją minimal – a może jeszcze gdzieś indziej. W każdym razie w systemie brakuje pakietu python-software-properties, który można zainstalować poleceniem:

sudo apt-get install python-software-properties

Od teraz dodawanie repozytorium za pomocą polecenia add-apt-repository staje się możliwe.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Też miałem ten problem i to chyba w wersji 10.10 albo nawet 11.04. W wersji 11.10 już chyba nie musiałem doinstalowywać pakietu python-software-properties (w 11.04 albo 11.10, bo już dokładnie nie pamiętam).

 • magic

  Co za czasy że trzeba powracać do starszych wersji systemu żeby normalnie pracować.

  Bo banda idiotów ma swoje widzimisię, nie słuchają się społeczności i brną w tego wirusa UNITY. Ciekawe ile osób by zostało przy tym syfie UNITY jak by mieli możliwość instalacji Gnome2.

  Ja jak na razie zostałem przy 11.4 0statnim pożądanym UBUNTU gdzie można usunąć wirusa UNITY i cieszyć się pracą z Gnome2. W międzyczasie testuje opensuse z KDE bo to całe Gnome3 to też porażka. Nie sądziłem że kiedyś będę musiał zrezygnować z pracy na Gnome ze względu na fanaberie programistów.

 • mariant

  cały czas mam ubu10.4.2 i nic takiego niebyło od samego początku mam na uwadze …

 • SlawekS

  W Mint 17.1 w wersji Lxde też tego nie ma, a ten post pomógł mi rozwiązać problem. Dziękuję bardzo.