Steam OS – Nowa platforma do gier ?

steamIcon

Valve zaprezentowało coś, dzięki czemu Linux w końcu ma szansę zyskać na popularności. Jest to darmowy, i otwarty system operacyjny. Czy pomoże on w popularyzacji Linuksa, jako platformy do gier?

Według wielu prognoz możemy uświadczyć, że wolne i otwarte technologie są przyszłością. Pokazało to Google, popularyzując Androida, czyli system oparty na Linuksie – całkowicie otwarty i zgodny z licencjami Open Source.

Czy teraz podobna sytuacja będzie, za sprawą Steam OS?

Decydujące są w tej chwili informacje dotyczące „rozłamu” środowiska GNU/Linux. Konkretnie, kontrowersyjnych decyzji dotyczących wyboru serwera wyświetlania, który to ma zastąpić zasłużonego xorga.
Sprawa jest mocno niejasna, do tej pory nie wiadomo do końca, które dystrybucje skorzystają z Waylanda. Jedynie Canonical opowiada się zdecydowanie za serwerem wyświetlania Mir, czyli technologią własnego autorstwa.
Nie wiadomo jednak co wybierze Valve. Obserwując do tej chwili współpracę obu firm, można wywnioskować że Steam OS zostanie oparty o serwer wyświetlania Canonical. Czas jednak pokaże z jakiego rozwiązania skorzystają.
Na stronie Valve możemy przeczytać jedynie:

W SteamOS udało nam się osiągnąć znaczące zwiększenie wydajności w tworzeniu grafiki

O Steam OS póki co wiadomo jest, że został zbudowany na bazie Linuksa. Będzie otwarty i zawsze darmowy. Do samego systemu zostaną wprowadzone nowe funkcjonalności, nieznane wcześniej z klienta desktopowego Steam. Choćby takie jak Strumieniowanie gier.
W ciągu 48 godzin dowiemy się kolejnej nowości (2/3), którą zaserwuje nam Valve.

A co z grami?

Twórcy gier już teraz korzystają z tych zalet podczas tworzenia swoich nowych gier dla systemu SteamOS.

Myślę, że ten cytat jednoznacznie stwierdza, że Valve współpracuje już z twórcami, którzy już teraz tworzą gry dla nowego systemu.
Nowości możemy oczekiwać na stronie http://store.steampowered.com/livingroom

Natomiast informacje o Steam OS przedstawione przez Valve, możecie przeczytać tutaj – http://store.steampowered.com/livingroom/SteamOS.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • „W ciągu 48 godzin dowiemy się kolejnej nowości (2/3), którą zaserwuje nam Valve.”

    A licznik na podanej stronie wskazuje, że już dzisiaj o 19:00 będzie już coś wiadomo.

    • Masz rację – wpis czekał w kolejce od dwóch dni – nie miałem czasu na publikację…

    • Michał Rosiak

      Wpis napisałem dłuższą chwilę po tej informacji. Wziąłem pod uwagę że administrator może ją zaakceptować w ciągu kilku godzin. Nie byłem w stanie przewidzieć dokładnego czasu kiedy wpis zostanie opublikowany. Jednak masz rację, nie było sensu go publikować dzisiaj, skoro jest już nowa informacja.