Śląska klawiatura również na Ubuntu

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Informacja została nadesłana do nas przez Czytelnika Wojmir – serdecznie dziękujemy!

Strona ”Po ślomsku” udostępniła paczkę .deb z układem klawiatury w dialekcie śląskim.

Paczkę można pobrać z tej strony poslunsku.eu/2012/07/slonsko-slabikorzowo-klawiatura-na-windows-i-ubuntu/.

Źródło: poslunsku.eu
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • boguś

  No na to tylko czekałem z utęsknieniem. Brawo RYŚ

 • clfapujc

  Język śląski nie istnieje. Jest gwara śląska, której brakuje jednolitych zasad pisowni i gramatyki. Często w niezbyt odległych od siebie miejscowościach funkcjonuje inna odmiana gwary.

  • Uhhaa

   Czyli buroki śląskie .

  • Nikt o języku tutaj nie mówi.

  • Jako ślązak „na uchodztwie” muszę to sprostować :P

   Zasady pisowni i gramatyki są, znajdziesz je w choćby książkach poświęconych temu językowi, rodowici ślązacy mówią zgodnie, tylko co po niektórzy zajechali na śląsk z Warszawki i chcą udowodnić swoją „śląskość” ciskając wszędzie jakimiś neologizmami w stylu „wongiel”, „mojo” itd. Niektórzy nie znali slaskiego i połapali kilka słówek, mysleli ze jak zrobią sobie pół-niemiecki akcept to „bedom se godoc po slunsku jakys pierunskie klachty”

   • przemub

    A ja jako autor paczki trochę dopiszę :P.

    Pisownia ta powstała właśnie po to, aby objąć wymowę wszystkich mów śląskich. Zgadza się, że w różnych rejonach Śląska mówi się nieco inaczej, ale słownictwo zależy od piszącego a diaktryki przeczyta różnie w zależności od gwary.

    Zresztą, takie projekty jak np. ślabikorze, śląska Wikipedia, tłumaczenia różnych projektów pokazują, że bynajmniej się da. Przypomnę, że podobny proces przeszła kaszubszczyzna, co uchroniło ją od wymarcia.

    • Gość

     Czyli @przemub Slązaki mają … wymrzeć ??

 • cocpit

  To mamy już język Śląski? Bo ja bym chciał klawiaturę w języku zagłębiowskim z dialektem z Czeladzi bo klawiaturę Wielkopolską i Małopolską już mam.