Shotwell: Could not claim the USB device (-53)

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Odkąd pamiętam, synchronizuję w Shotwell zdjęcia i filmy z mojej Lumii. Wszystko było pięknie, aż do wydania 13.10, gdzie napotykałem na problem podczas podłączenia urządzenia:

Could not claim the USB device (-53).

Zrzut ekranu z 2014-01-06 13-13-07

Komunikat wspomnianego błędu.Jak się szybko okazało, winnym okazał się Nautilus, który przy każdym podłączeniu telefonu otwierał nowe okno, montując przy tym urządzenie, przez co Shotwell nie mógł przejąć pełnej kontroli, a co za tym idzie – zsynchronizować zdjęć.
zrzut

Aby odmontować aparat, dowolnego smartfona czy tablet, należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na ikonkę odtwarzacza w panelu Unity i wybrać Odmontuj.

zrzut

No to odmontujmy!

Po wszystkim, Shotwell prawidłowo wczyta zdjęcia i filmy z naszego urządzenia, oraz pozwoli na synchronizację zasobów z naszym komputerem.

Zrzut ekranu z 2014-01-07 17:50:42

Poprawnie przebiegająca synchronizacja zdjęć i filmów

Jeżeli jednak coś stanie Wam na drodze i nie będziecie mogli zsynchronizować swojego urządzenia z Shotwell czy Rhythmbox, zalecam instalację pakietu mtp-tools, pozwalającego na obsługiwanie standardu bezpiecznej transmisji danych dla urządzeń Microsoftu, Apple i od niedawana Google (Android 4.3+).

Zrobimy to za pomocą komendy:

sudo apt-get install mtp-tools

Po wszystkim nasze zdjęcia możemy zapisać do Ubuntu One, czy opublikować do Flickr za pomocą Shotwell.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Kamil

  Same problemy z tym 13.10, u mnie tez, a to siec nie dzialala po wyjsciu ze stanu wstrzymania, a to dzwiek sam z siebie przestaje dzialac. z 12.10 i 13.04 nie bylo tylu problemow. Na szczescie za 3 miesiace jest LTS wiec powinno byc jakos stabilniej ;)

 • OttON

  Dobrze, że problem mnie nie dotyczy, bo najnowsze wydania ubuntu nie chcą nawet zainstalować się na moim laptopie i musiałem pozostać przy Wersji Studio 12.04. Niestety Ubuntu coraz bardziej zapomina przy 32-bit’owych wersjach o słabszym sprzęcie jednordzeniowym. Ale za to przynajmniej znam datę przejścia mojego Celerona M na emeryturę (w 2017 koniec wsparcia 12.04 i Win Vista).

  • Cóż, ten sprzęt jest leciwy – może rozważ odświeżenie laptopa, ew. zakup nowego?

 • Wizard

  Masz krótką pamięć ;)
  A na serio, to taki kretyński komunikat o błędzie warto zgłosić jako błąd. Mamy XXI wiek, kurde.

 • magic74

  Ja jakoś nie mogę strawić tego Shotwel
  Jest to jedna z pierwszych apek która u mnie wylatuje potem transmission…
  (Tego czegoś zwanego Unity nawet nie instaluje)

  Ale do tematu ja jestem zadowolony z gthumb i polecam go działa bez problemów