Ręczna konfiguracja wybranych klawiszy funkcyjnych

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Wiele jest układów klawiatur, szczególnie laptopy posiadają pokaźny zbiór klawiszy funkcyjnych. Ubuntu z wydania na wydanie całkiem nieźle sobie raził z ich obsługą – do czasu wydania 13.10 Saucy Salamander. Wtedy to w moim Lenovo przestał działać skrót od wstrzymania komputera, więc postanowiłem sam go dorobić. Ubuntu posiada panel, który pozwala szybko i wygodnie dodać kolejne skróty oraz zmienić wiele systemowych – Ustawienia systemu → Klawiatura → Skróty
skroty IMG1

Dodanie skrótu polega na wybraniu nazwy, wpisaniu polecenia aktywowanego po wciśnięciu skrótu oraz wybranie samego skrótu.

skroty IMG2

Poniżej przedstawiłem listę przydatnych poleceń, których brak możemy odczuć jeżeli Ubuntu nie wspiera za dobrze naszej klawiatury. W nawiasach zamieściłem skrót, którego używam do danego polecenia.

 • monitor systemu [Ctrl + Shift + ESC]
  gnome-system-monitor
 • wstrzymane komputera [Ctrl + F12]
  dbus-send --system --print-reply --dest="org.freedesktop.UPower" /org/freedesktop/UPower org.freedesktop.UPower.Suspend
 • wygaszenie ekranu [Ctrl + F9]
  xset dpms force off
 • zmniejszenie głośności
  pactl set-sink-volume 0 -- -6%
 • zwiększenie głośności
  pactl set-sink-volume 0 -- +6%
 • wyciszenie
  pactl set-sink-mute 0 toggle
Znacie inne skróty? Dajcie o tym znać w komentarzu!
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • mre

  Hej!

  Mam pytanie – mi osobiście brakuje opcji powrotu w oknie katalogu. Kiedyś wchodząc w katalog podrzędny mogłem wrócić o poziom wyżej klawiszem Backspace – teraz ta opcja nie działa (przynajmniej u mnie). Czy mogę prosić o pomoc w tym temacie?

 • piotr

  Cześć, a ja szukam pomocy w przywróceniu skrótów ctrl+c, ctrl+v (wszędzie), ctrl+/ctrl-/ctrl+0 w firefoxie. Szukam tu i tam ale odpowiedzi nie znajduję. Dziękuję z góry za pomoc…

 • Paweł Kamiński

  Mam problem – dodając własny skrót w pole nazwy wpisuję np monitor systemu, a w pole polecenie tak, a jak w przykładzie podanym w artykule, czyli gnome-system-monitor, po czym po kliknięciu zastosuj, po prawej wyświetla się napis Wyłączony, zamiast skótu, jak wciskam, chcąc go przydzielić tej komendzie. Nic się więc nie zmienia, a skrót nie działa. Czemu tak może być i jak to naprawić?
  I jak dodać skróty do uruchamiania wybranych zainstalowanych aplikacji, jak np. Spotify?
  Z góry dziękuję za odpowiedź!