RecordMyDesktop + GIMP – seria pomocnych i praktycznych obejść cz. 4

Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Czytelnika o nicku KyRol. Jest to ostatnia (czwarta) część cyklu.

CLI: nagrywanie wyskakujących okien

Niejednokrotnie może się zdarzyć, że będziemy nagrywali okna pop-up. O ile ustalenie ID okna otwartego nie jest zbyt skomplikowane, o tyle nikt z nas nie jest wróżką, aby wiedzieć jakie ID będzie miało wyskakujące okno, które pojawi się na skutek działań we wcześniej otwartym oknie.
Aby przedstawić dokładnie problem, na jaki możemy się natknąć, specjalnie nagrałem film z menu w moim routerze, które jest podzielone na 2 oddzielne okna. Jak widać ID najważniejszego okna jest z tej perspektywy nie do ustalenia.

Rozwiązaniem może być RecordMyDesktop w trybie GUI, gdzie po prostu możemy otworzyć okno, które nas najbardziej interesuje i wyrysować mu ramkę odpowiednim narzędziem. Jednak co w wypadku, gdy postanowimy napisać skrypt opierający się o wersję CLI naszego programu?
Niestety, nawet uruchamiając wersję GUI z terminalu, po zaznaczeniu obszaru jaki chcieli byśmy nagrać, nie wyświetlają się żadne informacje na temat położenia czy rozmiaru wskazanego okna. Wydawać więc się może, że w takim wypadku musimy zrezygnować z naszego wspaniałego pomysłu… Nic bardziej mylnego! Znalazłem na to swoje, autorskie obejście!

Nie nagrywając jeszcze filmu, otwieramy wyskakujące okno, które chcemy nagrać. Wciskamy klawisz Print Screen aby pobrać zrzut ekranu. Wyświetli się okno o tytule zapis zrzutu ekranu. Naciskamy skopiuj do schowka. Nie zamykając tego okna otwieramy GIMP, z menu wybieramy kolejno Plik → Utwórz → Ze schowka.

Wyświetli się nam zrzut ekranu z oknem pop-up, które chcemy w filmie uchwycić. W GIMP-ie z palety narzędziowej wybieramy zaznaczenie prostokątne. Rysujemy precyzyjnie obwódkę tym narzędziem wokół naszego wyskakującego okna. Aby wygodnie się zaznaczało, można powiększyć obraz skrótem Ctrl + Kierunek w górę rolką myszki. Po precyzyjnym zaznaczeniu, kopiujemy parametry narzędzia zaznaczenie prostokątne z panelu opcji narzędzia. Na koniec polecam zmodyfikować przykładowe polecenie podane poniżej.

RecordMyDeskop + GIMP - seria pomocnych i praktycznych obejść cz. 4

Zaznaczenie prostokątne

recordmydesktop -x 242 -y 205 --width 798 --height 586 --no-sound -o /home/ubuntu/Wideo/moj-film

Dziękuję redakcji oraz firmie kingbit.pl za zorganizowanie drugiego konkursu (na pierwszy się spóźniłem). Bardzo proszę Czytelników o ocenę moich artykułów. Wasza ocena może zadecydować o tym, czy będę brał udział w następnych konkursach.

Pozostałe części:

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
  • Literówka w każdym tytule: RecordMyDeskop (brakuje ‚t’)

  • KyRol

    Dzięki za uwagę, chyba lepiej będzie jak się wezmę do motyki zamiast za pisanie.

  • Damian

    Bardzo fajna seria artykułów, czytało się bardzo lekko. Z przyjemnością zapoznam się z kolejnymi, równie rzeczowymi poradnikami Twojego autorstwa.

  • lyricepicdrama

    Masz jakiś pomysł jak usunąć 2 czarne paski (góra,dół) podczas odtwarzania nagrania z recordmydesktop. Jako cześć 5-tą miło byłoby zobaczyć rozwiązanie problemu. Tu na askubuntu screeny: http://askubuntu.com/questions/611608/recordmydesktop-problem-with-fullscreen-recording-ubuntu-14-04