Przywrócenie systemu do działania po nieudanej aktualizacji

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

awaria

Jeśli Twój system Ubuntu nie uruchamia się z powodu przerwanej aktualizacji – brak prądu, błędy pakietów – możesz wspomóc się wersją LiveCD Ubuntu i dokończyć cały proces.

 1. Utwórz płytę CD/DVD lub nośnik USB z Ubuntu, uruchom go i wybierz „Try Ubuntu without installing” (Wypróbuj Ubuntu bez instalacji).
 2. Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie partycji, na której zainstalowany jest system. Jeśli korzystasz z jednego systemu, będzie to prawdopodobnie /dev/sda1. Jeśli na dysku twardym gości ich więcej, skorzystaj z polecenia:
  sudo fdisk -l

  Odszukaj oznaczenie partycji w formacie ext4 o rozmiarze, który podałeś podczas instalacji – na pewno o tym pamiętasz! Dla pewności możesz z poziomu menedżera plików zamontować partycję i sprawdzić, czy znajdują się na niej podstawowe katalogi systemowe np. sys, proc„, run oraz dev.

 3. Teraz kolej na zamontowanie partycji:
  sudo mount OZNACZENIE-PARTYCJI /mnt
  for i in /sys /proc /run /dev; do sudo mount --bind "$i" "/mnt$i"; done
  sudo chroot /mnt

  Gdzie OZNACZENIE-PARTYCJI to zidentyfikowana wcześniej nazwa.

 4. Teraz możesz dokonać aktualizacji systemu – upewnij się, że połączenie z Internetem działa prawidłowo!
  sudo apt-get update
  sudo apt-get upgrade

Po zakończonej aktualizacji uruchom system ponownie.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • kamil

  Mam pytanie jak zainstalować Shockwave Player w Ubuntu 12.04.4?.
  Próbowałem przez pipelight komendą: sudo pipelight-plugin –unlock-plugin shockwave, sudo pipelight-plugin –enable shockwave, ale nic z tego ciągle pobiera mi instalator i nie instaluje się.

  • Łukasz Grzesik

   Chwila. Chodzi ci o Adobe Flash Player? Czy o coś innego? Przecież jest dostępny w repozytorium. Na początek zainstaluj sobie ubuntu-restricted-extras, a jak nie pójdzie to flashplugin-installer.

   Chyba, że o coś innego chodzi to pisz.

   • jeremi360

    Shockwave to nie flash

    • Andrzej

     Witam mam pewne problemy w aktualizcjach (MInt 17.3 32 bit)

     Nie udało się pobrać cdrom://Linux Mint 17.3 _Rosa_ – Release i386 20151129/dists/trusty/contrib/binary-i386/Packages Proszę użyć programu apt-cdrom, aby APT mógł rozpoznać tę płytę CD. Nowych płyt nie można dodawać przy pomocy polecenia apt-get update
     Nie udało się pobrać cdrom://Linux Mint 17.3 _Rosa_ – Release i386 20151129/dists/trusty/main/binary-i386/Packages Proszę użyć programu apt-cdrom, aby APT mógł rozpoznać tę płytę CD. Nowych płyt nie można dodawać przy pomocy polecenia apt-get update
     Nie udało się pobrać cdrom://Linux Mint 17.3 _Rosa_ – Release i386 20151129/dists/trusty/non-free/binary-i386/Packages Proszę użyć programu apt-cdrom, aby APT mógł rozpoznać tę płytę CD. Nowych płyt nie można dodawać przy pomocy polecenia apt-get update
     Nie udało się pobrać http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/universe/binary-i386/Packages 404 Not Found [IP: 91.189.88.152 80]
     Nie udało się pobrać http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/multiverse/binary-i386/Packages 404 Not Found [IP: 91.189.88.152 80]
     Nie udało się pobrać http://old-releases.ubuntu.com/ubuntu/dists/hardy/dists/trusty/main/binary-i386/Packages 404 Not Found
     Nie udało się pobrać niektórych plików indeksu, zostały one zignorowane lub użyto ich starszej wersji.

   • kamil

    Jak masz rozwiązanie jak uruchomić gry w technologi Shockwave to daj znać. Mi jak dotąd nie udało się zainstalować wtyczki. Flash i silverlight jest.

  • jeremi360

   też tak miałem z ale z flash z pipelight, po resecie spróbowałem jeszcze raz i zaskoczyło

 • jeremi360

  mi zawsze wystarczy:
  1.reset
  2. sudo dpkg
  3.sudo apt-get install -f
  4.sudo apt-get update
  5.sudo apt-get upgrade -y

 • bkr

  Dobry artykuł, ale podszedłbym do tematu trochę inaczej. Postawiłbym na to, że istnieje chroot i za pomocą tego polecenia możemy zalogować się do systemu na dysku z systemu uruchomionego live i wykonać różne operacje na m.in, dokończyć aktualizację ale też np. zmienić hasło root -a :)

  Trochę prościej bym też „zachrootwał” system. Polecam ten artykuł: http://damlab.pl/howto/chroot/

 • żygam tęńczą

  lepiej brać Manjaro albo Archa, tam wszystko łatwiejsze :D Ubuntu to gniot :D

  • some1

   Bzdura! Po roku walki z Archem i kolejnymi aktualizacjami wróciłem do żródeł. I w nosie mam to że wszystko poza Archem to ponoć lamerskie systemy – w innych przynajmniej jak coś nie działa to się to naprawia. A już z problemów z uruchomieniem kernela PAE (jest w AUR bo tak wygodniej) to bajkę o żelaznym wilku można napisać przynajmniej od wersji 3.14.6+ więc pięć GB z ośmiu leżało odłogiem bo „taka polityka dystrybucji”.

   Z obiecywanego w Archu KISS czyli Keep It Stupid Simple wyszło Keep It Simply Stupid. A po ostatnim snapshocie to twórcom zabrakło nawet inwencji na prosty skrypt instalacyjny w bashu o czymś więcej nie wspominając także jak to zobaczylem to nawet nie próbowałem ożywienia OSa przez odświeżenie całości.

   A dla pragnących stabilności to RHEL, CentOS i Oracle rządzą (w sumie wszystko klony RHEL) – dla ciekawych nowinek, nie próbujących Debianowej skostniałości (nie wspominam o niestabilnych wersjach) i nie chcących zostać z ręką w nocniku polecam chociażby Fedorę.

   P.S. Niniejszy wpis to jedynie kilkuletnia obserwacja stabilności poszczególnych distro bo wciąż testuję nowe distro w VM i post jest jedynie odzwierciedleniem doświadczeń których każdy mógł nabrać innych. Post nie jest również FUDem na Archa – to fajny system ale dla userów którzy lubią wciąż korzystać ze „śrubowkręta” czyli grzebać w systemie (ja nie mam na to czasu ani chęci, ale gdyby moje auto zawodziło tak często jak Arch po aktualizacji to przemalowałbym je na zielono i wepchnął do zapomnianego bagna nie bacząc na ekologię).

   P. S. 2. Nie korzystam z Ubuntu.

   •  Gnome³ 🐾

    Tylko z czego ?

 • lukasz

  witam
  czy w Ubuntu można utworzyć dysk recovery, taki jak w WIndows? Jak system padnie podnosi się cały system wraz z ustawieniami z płyt
  z góry dzieki za odpowiedź

  • wrzomar

   Oczywiście, że tak. Wygooglaj sobie partimage, partclone lub clonezillę albo chociażby Redo Backup and Recovery (ale to ostatnie przywraca cały dysk, jak tylko partycje to trzeba użyć partclone, którego Redo jest nakładką).

 • arek

  a jak w takim razie odinstalować aktualizację i powrócić do poprzedniej stabilnej wersji systemu ?
  przed aktualizacją ubuntu ładowało mi sę szybko – teraz widać jakieś problemy czasem czekam nawet około 8 min zanim odpali się ekran i

 • Andrzej

  Witam mam pewne problemy w aktualizcjach (MInt 17.3 32 bit)

  Nie
  udało się pobrać cdrom://Linux Mint 17.3 _Rosa_ – Release i386
  20151129/dists/trusty/contrib/binary-i386/Packages Proszę użyć programu
  apt-cdrom, aby APT mógł rozpoznać tę płytę CD. Nowych płyt nie można
  dodawać przy pomocy polecenia apt-get update
  Nie udało się pobrać
  cdrom://Linux Mint 17.3 _Rosa_ – Release i386
  20151129/dists/trusty/main/binary-i386/Packages Proszę użyć programu
  apt-cdrom, aby APT mógł rozpoznać tę płytę CD. Nowych płyt nie można
  dodawać przy pomocy polecenia apt-get update
  Nie udało się pobrać
  cdrom://Linux Mint 17.3 _Rosa_ – Release i386
  20151129/dists/trusty/non-free/binary-i386/Packages Proszę użyć
  programu apt-cdrom, aby APT mógł rozpoznać tę płytę CD. Nowych płyt nie
  można dodawać przy pomocy polecenia apt-get update
  Nie udało się pobrać http://archive.ubuntu.com/ubun… 404 Not Found [IP: 91.189.88.152 80]
  Nie udało się pobrać http://archive.ubuntu.com/ubun… 404 Not Found [IP: 91.189.88.152 80]
  Nie udało się pobrać http://old-releases.ubuntu.com… 404 Not Found
  Nie udało się pobrać niektórych plików indeksu, zostały one zignorowane lub użyto ich starszej wersji.

  Pomoże ktoś?

 • Kajlo

  Witam, mam problem z wlaczeniem ubuntu zainstalowanego na drugim dysku, na pierwszej partycji (ssd) mam postawionego windows 10. Wszystkie opcje z UEFI takie jak secureboot i fastboot wylaczone.
  nie wyswietla mi sie menu wyboru systemow, domyslnie wlacza sie windows. Z poziomu uefi podczas bootowania dysku z ubuntu, pokazuje sie czarny ekran z bialym „_” w lewym rogu ekranu, po czym bootuje znowu windowsa z innej partycji. Przy ustawionym w UEFI „Legacy oprom only” czy cos takiego, po czarnym ekranie wyrzuca mnie spowrotem do UEFI. Nie wiem za bardzo jak sie za to zabrac :(
  Pozdro!

 • Marek Marek Mareczek

  Jesteście kochani, dzięki wam naprawiłem mój system (ParrotOS). Męczyłem się z tym wcześniej bo wogóle nie odpalał a, miałem na dysku bardzo ważne pliki. Niedowiary że w linuxie idzie tyle usterek naprawić tylko kilkoma komendami.