Przywracanie domyślnego wyglądu pulpitu GNOME

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Zapewne wielu z Was konfigurowało wygląd pulpitu, kasowało ikonki w trayu oraz usuwało panele. Wielu też dodawało wiele „bajerów”, które potem chciało kasować. W efekcie tych działań u wielu użytkowników zaistniał taki bałagan na pulpicie, że ponowne dodawanie apletów i paneli zajęłoby zbyt dużo czasu. W wielu przypadkach, szczególnie u nowych użytkowników, dziwne nazewnictwo apletów oraz poważne działania w konfiguracji, poczynione przez nich, nie pozwalają na „odkręcenie” dokonanych już zmian.

Ale można temu zaradzić. Przywracając domyślny wygląd paneli. W tym celu otwieramy Terminal. Jako, że otworzyliśmy już konsolę, więc znajdujemy się już w katalogu domowym, np:

majsza@majsza-laptop:~$

Następnie wydajemy polecenie, które usunie nam ukryte pliki konfiguracyjne środowiska graficznego, znajdujące się w naszym katalogu domowym:

rm -rf .gnome2 .gconf .gconfd

Następnie wylogowujemy się i ponownie logujemy do systemu. Można też tylko zrestartować X-y. Po wykonaniu tych czynności naszym oczom powinien się ukazać taki wygląd pulpitu, jaki zastaliśmy po „świeżej” instalacji.

Źródło: grzglo.jogger.pl
Po wykonaniu działań dotyczących kasowania plików konfiguracyjnych nie należy dokonywać restartu komputera.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Ubuntowiec22

  Super! dzięki rzeczywiście trudno samemu wrócić do ustawień domyślnych GNOME.

 • Zrobiłem jak w opisie i wszystko zadziałało, ale pojawił się problem. Przestały działać klawisze pogłaśniania, jasności obrazu itd. Generalnie wszystkie z górnego rzędu. Co z tym zrobić? W laptopie często ich używałem.

  • majsza

   Na jakiej wersji systemu to zrobiłeś?

 • @majsza

  Na Ubuntu 10.10. Laptop Lenovo ThinkPad Edge. Po aktualizacji do 11.04 też nic nie działa. Wszystkie klawisze funkcyjne z górnego rzędu przestały działać. Wkurzające zwłaszcza przy filmach bo muszę tryb pełnoekranowy wyłączać by regulować głośność ;)

 • Niestety reinstalacja systemu nie pomogła. Krok ostateczny formatowanie wszystkiego też nic nie dało więc jesli dobrze to rozumiem to cos nie tak z nowym wydaniem i jakąś aktualizacją 10.10. NIe rozumiem…

  • majsza

   To polecenie z artykułu to tylko kasuje pliki z konfiguracją środowiska graficznego. Twój problem dotyczy, albo acpi, albo Fnfxd, albo jakiegoś pakietu dotyczącego Twojego laptopa, odpowiedzialnego za konfigurację.

 • Rozumiem. Zatem co zrobić by znowu działało. Wszystko było dobrze i już nie jest ;)

 • waldemar

  OOO O to mnie chodziło. Faktycznie odzyskałem panele i początkowy widok pulpitu- ale nie ma „róży bez kolców” i teraz stało się tak że jest niestabilny obraz ekran, miga znikają elementy ikony trudno na tym coś wykonać. Dopiero wejście w trybie recowery opcja tryb graficzny daje poprawny obraz i działanie systemu. No ale nie będę cały czas uruchamiał systemu w trybie recower – co dalej …..

 • waldemar

  No jest już ok. Uruchomiłem system w trybie recowery i następnie nowe ustawienia grafiki – zaskoczyło i całość działa teraz poprawnie.

  Pozdrawiam
  Waldemar