Poznaj poziom żywotności baterii Twojego laptopa

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

k50ab

Każdy akumulator, nawet ten najlepszy, traci z czasem swoje właściwości do gromadzenia prądu. Skutkuje to tym, że urządzenie zasilane jedynie z akumulatora, z upływem czasu pracuje coraz krócej. Mogłem przekonać się o tym wczoraj, gdy chwilowy zanik prądu sprowokował mnie do kliknięcia w ikonę baterii, w celu sprawdzenia czasu pozostałego do rozładowania. Co zobaczyłem? Zaledwie 30 minut – akumulator w moim laptopie pełni już tylko funkcję UPSa :)

W celu określenia procentowej żywotności akumulatora – a raczej jej spadku na przestrzeni czasu, można skorzystać z systemowego narzędzia Statystyki zasilania. Uruchomisz je, klikając w ikonę baterii znajdującą się w panelu górnym, a następnie w Akumulator (naładowano / czas do rozładowania/naładowania). Interesujące wartości znajdują się w zakładce Akumulator laptopa.

Statystyki zasilania

Statystyki zasilania

Uwagę powinny zwrócić dwie wartości – Energia przy pełnym naładowaniu oraz Energia (znamionowa). Ta pierwsza, to faktyczna energia naszej baterii, ta druga – podawana przez producenta.

W łatwy sposób, można wyliczyć, że w moim przypadku aktualna energia stanowi jedynie 53% energii znamionowej, więc na przestrzeni 4 lat, akumulator zanotował spadek w wysokości 47%.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ARNi

  Szmitas, co jeśli sytuacja jest odwrotna?
  49.2Wh do 48.8Wh(znamionowa)
  Akumulator 2-letni.

 • RfR

  Asus – druga bateria (po reklamacji pierwszej) 2 lata czas uzytkowania – 39 procent – nie polecam juz tego producenta… :(

  • Jack

   Masz pecha. W starym czteroletnim Asusie mam 73%, a w drugim, rocznym 99,2 %

  • Arek P

   Kwestia eksploatacji

 • Dominik Sokołowski

  A w moim Asusie coś jest nie tak albo z modułem w akumulatorze albo w płycie głównej bo cały czas pokazuje 100%, przewiduje że pozostało 10 godzin do rozładowania a trzyma 15 minut :(

 • DonElton

  A u mnie jest niby w wartościach ok. Ale porównanie czas pracy na bateri Ubuntu VS. Win7, wygrywa winda. Średnio 2-2.5 godz pracy na bateri, gdzie ubuntu przy godzinie praktycznie już zdycha. Zużycie i uszkodzenia bateri nie wchodzą w grę.

 • ijence

  Lapek 3-miesięczny(xnote) i bateria ma 104,7 % pojemności producenta. Sprawdzane na Linuxie i Windowsie. Fajna sprawa taki programik hehe. Szkoda że tego nie sprawdziłem jak miałem starego lapka który po odłączeniu trzymał ok. 10s :D

 • Michał

  Co mi z żywotności baterii skoro na moim lapku Ubuntu 13.10 trzyma 1,5h, więc w zasadzie nie da się z niego korzystać poza domem. Dodam, że na Windowsie spokojnie osiągam po 6h. Jeśli ktoś ma jakieś rady, to byłbym wdzięczny bo jak na razie muszę powiedzieć Pingwinkowi nie :(