Połączenie za pomocą protokołu WebDAV

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Opis problemu:

Niektóre serwery wirtualne nie mają udostępnionego protokołu FTP, korzystają natomiast z WebDava. Jednak obsługa połączenia dla tego protokołu może okazać się delikatnie trudniejsza. Postaram się opisać w jaki sposób połączyć się z serwerem w takim przypadku.

Rozwiązanie #1:

Użytkownicy Linuxa mogą montować elementy udostępnione za pomocą WebDAV przez davfs2 lub fusedav jednak często serwer nie przyjmuje takich połączeń. W moim przypadku użyłem Nautilus’a który posiada natywne wsparcie dla WebDAV jako część kio_http.

 1. W oknie Nautilus’a z menu wybieramy „Plik” → „Połącz z serwerem…”
 2. W nowym oknie ustawiamy „Typ usługi” na „WebDAV (HTTP)” bądź „Bezpieczny WebDAV (HTTPS)” w zależności czy serwer wymaga szyfrowania połączenia.
 3. W pole „Serwer” wpisujemy pełny adres serwera w formacie „adres.domena”
 4. W pole „Port” wpisujemy port na którym serwer nawiązuje połączenia (np. „444”)
 5. W polu „Katalog” podajemy katalog, do którego mamy dostęp
 6. Jeśli sobie życzymy możemy konfigurowane połączenie dodać do zakładek Nautilus, pojawi się wtedy obok innych zakładek takich jak „Dokumenty”, „Pobrane” czy „Muzyka”. Wystarczy zaznaczyć pole „Dodaj zakładkę” oraz wpisać wybraną nazwę w odpowiednie miejsce.

Teraz klikamy przycisk „Połącz”. Jeśli serwer nawiązał połączenie poprosi nas o login i hasło, spyta się również w jaki sposób zarządzać zapamiętywaniem hasła. Jeśli autoryzacja się powiedzie zobaczymy zawartość naszego serwera.

Rozwiązanie #2:

Zdarzają się sytuację, że nawet poprawne wypełnienie wszystkich pól spowoduje wyświetlenie błędu. W takiej sytuacji najprawdopodobniej Nautilus źle interpretuje wprowadzone dane. Aby dokonać połączenia należy:

 1. W oknie Nautilus’a z menu wybieramy „Plik” → „Połącz z serwerem…”
 2. W nowym oknie ustawiamy „Typ usługi” na „WebDAV (HTTP)” bądź „Bezpieczny WebDAV (HTTPS)” w zależności czy serwer wymaga szyfrowania połączenia.
 3. W pole „Serwer” wpisujemy adres serwera wraz z portem i nazwą katalogu w formacie „adres.domena:port/folder”
 4. W tej sytuacji możemy również utworzyć zakładkę w ten sam sposób jak poprzednio.

Rozwiązanie #3:

 1. Instalujemy Wine za pomocą polecenia konsolowego czy też korzystając z Synaptica lub Centrum Oprogramowania :
  sudo apt-get install wine
 2. Pobieramy Total Commandera (w wersji Windowsowej)
 3. Przechodzimy do folderu, do którego pobraliśmy program i nadajemy mu prawa administratorskie.
  cd ./Pobrane
  chmod +x ./tcmd756a.exe
 4. Uruchamiamy instalację Total Commandera i instalujemy go do dowolnego folderu.
  ./tcmd756a.exe
 5. Pobieramy plug-in znajdujący się pod adresem: http://ghisler.fileburst.com/fsplugins/webdav.zip
 6. Uruchamiamy Total Commandera oraz instalujemy plugin (W Total Commanderze musimy otworzyć pobrany plik plug-in’u (wchodząc do niego tak jak do katalogu – naciskając klawisz enter), program sam wykryje jego typ i zapyta się czy chcemy go zainstalować.)
 7. Otwieramy „Otoczenie Sieciowe”, Wybieramy „WebDAV”, a następnie wciskamy F7. W nowym oknie wpisujemy nazwę połączenia (dowolną wybraną przez nas), a w następnym oknie dane naszego połączenia:
  • Load default settings for: Apache on Linux
  • Connect to: adres serwera wraz z portem i katalogiem docelowym w formacie „nazwa.domena:port/folder”
  • User name: nazwa użytkownika wymagana do zalogowania
  • Password: hasło wymagane do zalogowania
  • Zaznacz Secure server (via SSL) (jeśli serwer wymaga szyfrowanego połączenia)
  • Zaznacz Use multi-step upload method (recommended)
  • Zaznaczyć Use ‚/’ as ending char fo directories
  • Kliknij OK
 8. W folderze WebDAV’a utworzył się nowy folder reprezentujący utworzone połączenie. Aby połączyć się z serwerem musisz „wejść” w ten folder. Jeśli dane są poprawne po chwili zobaczysz pliki o dostęp do których walczyłeś.

Podałem trzy sposoby na połączenie się z serwerem za pomocą protokołu WebDAV. Mam nadzieję, że teraz już bez problemu skorzystacie z wykupionego serwera!

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • ghisler

  GNOME COmmander obsługuje natywnie protokół WebDAV

  • Kiro

   Jest to bardzo prawdopodobne, jednak z niewiadomych przyczyn podczas konfigurowania sieci w Gnome Commander program wysypuje się, więc nie mogłem tego sprawdzić. Gdy uda mi się rozwiązać problem dodam i to rozwiązanie, bo oczywistym jest, że jest ono lepsze od Total Commandera.
   Jednak nawet jeśli jest tam to wsparcie zapewne korzysta z tych samych bibliotek (choć mogę się mylić) a rozwiązanie z Winem zmusza do skorzystania z czegoś innego. Od początku traktowałem ten fragment artykułu jako rozwiązanie ostateczne, jako ominięcie Linuxowych bibliotek.

 • GNOME Commander wywala się z braku hasła w gnome-keyring. Rozwiązaniem jest zapisanie hasła (+ oczywiście ścieżki do WebDAV) za pomocą seahorse.