Pobieraj i udostępniaj pliki P2M w Ubuntu dzięki Moorie

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Pobieraj i udostępniaj pliki P2M w Ubuntu dzięki Moorie

Moorie

Peer2Mail to sposób wymiany plików, który paradoksalnie w świetle polskiego prawa jest legalny dla pobierających. Pliki spoczywają nie na komputerach osób udostępniających, ale na tradycyjnych skrzynkach pocztowych. Pobranie pliku tą metodą umożliwia „hashcode“ zawierający nazwę skrzynki na której znajduje się żądany plik i hasła potrzebne do poprawne zalogowania są na ową skrzynkę.

Metoda P2M w ostatnich latach zyskała na popularności w Polsce, istnieje już kilka gigantycznych for udostępniających hashcode z grami, filmami, muzyką i wszelakiej maści płatnymi aplikacjami. W naszym Linuksowym środowisku temat jest na tyle popularny że powstała aplikacja które obsługuje hashcode ze znanych windowsowych programów Moorhunt i Ygoow. W następnych akapitach omówię instalację i wygodne korzystanie z tego programu.

Moorie – bo tak się ten program nazywa – jest dziełem polskich programistów używających Linuksa na co dzień. Mimo problemów z witryną projekt jest nadal rozwijany i obsługuje coraz więcej haszkodów.

Instalacja…

…konsolowego klienta nie jest skomplikowana, twórcy udostępnili paczki dla najpopularniejszych dystrybucji w dziale download na stronie programu. Schody zaczynają się, gdy poszukujemy okienkowej, klikalnej nakładki na konsolowy program. Po długich poszukiwaniach znalazłem repozytorium Patryka Skorupy – aktywnego Linuksowca, któremu należy podziękować na kolanach za ten mirror.

Na samym początku należy dodać wyżej opisane repozytorium wpisując w terminalu:

sudo gedit /etc/apt/sources.list

a następnie w ostatniej linijce wkleić poniższy kod:

deb http://ppa.launchpad.net/moorie-unstable/ppa/ubuntu twoj_system main
deb-src http://ppa.launchpad.net/moorie-unstable/ppa/ubuntu twoj_system main

Wyrażenie „twoj_system“ należy zastąpić przydomkiem ubuntu, dla wersji 10.10 jest to Maverick, dla 10.04 jest to Lucid a dla 9.10 jest to Karmic. Po zapisaniu pliku wpisz w terminalu:

sudo apt-get update

Komenda odświeży repozytoria, aby zainstalować Moorie wystarczy teraz wpisać

sudo apt-get install moorie

Po sfinalizowanej instalacji pozostaje nam doinstalowanie nakładki GUI dla Moorie poleceniem:

sudo apt-get install qmoorie

Instalator doda aktywator do menu Programy > Internet > QMoorie.

Wprowadzenie, opis funkcji

QMoorie różni się od windowsowego Moorhunta czy Ygoow. Okno programu jest o wiele bardziej proste co nie znaczy że niefunkcjonalne. U góry znajdują się główne przyciski nawigujące: Pobierz (pobiera nowy plik), Wyślij (umożliwia udostępnianie plików), Usuń (usuwa pliki umiejscowione poniżej), Ustawienia.

Pobieraj i udostępniaj pliki P2M w Ubuntu dzięki Moorie

Okno programu Moorie


Przed pierwszym pobraniem warto skonfigurować program, przejdź zatem do menu ustawień poprzez wcześniej wspomniany przycisk Ustawienia. W oknie ustawień wybierz menu Konfiguracja a następnie określ katalog gdzie będą pobierane pliki (domyślnie: ~/Pobrane). Możesz również określić:

 • sposób powiadomień (w dymkach Nofity bądź na tacce systemowej).
 • szczegółowość dziennika zdarzeń (w zakresie 1-6).
 • dodatkowe funkcjonalności (widoczne w polu Inne).

Prócz podstawowej konfiguracji możemy ustawić opcję Wysyłanie czyli m.in. dane potrzebne do logowania, rozmiar segmentu, hasło pobierania, skrzynki na które będą wysyłane segmenty etc.

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • vnu007dl

  Wszystko ładnie i pięknie, tylko, że na chwilę obecną Moorie nie jest rozwijany bo główny programista nie dysponuje wolnym czasem aby rozwijać program, dlatego moorie nie obsługuje najnowszych hashcode ów i skrzynek, na których ponad 90% plików jest uploadowanych, dlatego raczej nic sobie nie pościągacie.
  Przy okazji gorący apel, jeśli są jacyś programiści, którzy byli by zainteresowani rozwojem tej aplikacji to jako członek ekipy Moorie proszę o zgłoszenie chęci pomocy na naszym forum. Moorie ma o wiele większe możliwości niż np torrent, aż dziw, że tak mało osób jest zainteresowanych jego rozwojem i użytkowaniem.

 • DrafFter

  Szkoda tylko, ze podane repo daje 404 – not found :(

 • EuGene

  KAŻDY sposób POBIERANIA muzyki i filmów jest legalny. Nielegalne jest UDOSTĘPNIANIE. Dlatego odpadają torrenty.

 • tom

  Dla tych, którzy chcą się jednak pobawić, wszystko jest tutaj

 • tom

  Czyżby link się nie pokazywał ?

  http://moorie.pl

  • Szmitas

   Wszystko działa jak należy, tylko trzeba odpowiednio to zastosować :]

 • Shimmy

  Kontaktowałem się z tym programistą niedawno i cośtam dłubią. Owszem, działa to wolniej ale dalej się toczy.

 • Jako główny zarządzający ;) moorie, potwierdzam doniesienia, brak czasu, poszukuje kogoś chętnego, któremu conieco wyjaśnię i może zacznie coś kodzić. Na razie przewinęło się parę osób, ale niestety nikt nie zrobił kroku dalej. Jeśli naprawdę nic się nie ruszy, to postaram się coś zrobić dalej.
  Mogę dorzucić link dla Waszej informacji: http://moorhunt.pl/2011/03/20/czemu-tak-dlugo/

  Jeśli znów z moorhuntem nic nie wyjdzie, to wezmę program znów w swoje ręce. Jak ma ktoś jakieś pytania, to można nas złapać na ircu.
  serwer: chat.freenode.org
  kanał: #moorie

 • tomek9956

  witam podczas update występuje mi taki komunikat

  W: Nie udało się pobrać http://ppa.launchpad.net/moorie-unstable/ppa/ubuntu/dists/lucid/main/source/Sources 404 Not Found

  W: Nie udało się pobrać http://ppa.launchpad.net/moorie-unstable/ppa/ubuntu/dists/lucid/main/binary-i386/Packages 404 Not Found

  E: Some index files failed to download. They have been ignored, or old ones used instead.

  co mam zrobic pomocy !!!

  • Repozytoria są tymczasowo lub trwale wyłączone. Należy znaleźć alternatywne źródło lub poczekać na ich włączenie.

 • tomek9956

  na tej stronie co podałeś nie widzę gdzie jest spis repozytorium które działają możesz mi podać link do działających repozytoriów ?

  • Strona w ogóle nie działa, więc też nie jestem w stanie nic znaleźć.

 • tomek9956

  a może jakaś rada gdzie poszukać??