Parkowanie głowicy dysku twardego

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Rzekomo Ubuntu niszczy dyski twarde w notebookach. Jego destrukcyjne działanie miałoby polegać na zbyt częstym parkowaniu głowicy, co prowadzi do uszkodzenia hdd. Osobiście wyznaję zasadę: „co będzie miało się zepsuć i tak się zepsuje”, więc podszedłem do tego sceptycznie i postanowiłem zbadać sprawę.

Najpierw musisz sprawdzić ile razy dotychczas odbyło się parkowanie głowicy. W tym celu zainstaluj pakiet smartmontools:

sudo aptitude install smartmontools

Teraz sprawdź ile razy głowica była parkowana:

sudo smartctl -a /dev/sda | grep Load_Cycle_Count

Efekt:

193 Load_Cycle_Count    0x0032  093  093  000  Old_age  Always    -    15787

Wytłuszczona wartość, to właśnie szukana ilość parkowań głowicy, w moim przypadku 15757.

Podobno jeśli dzienny przyrost parkowań jest większy niż 90-100, może prowadzić to do uszkodzenia dysku. Ale nie ma obaw – podobno jest sposób, aby temu zapobiec. Opiszę go w jednym z następnych artykułów, jak tylko sam go przetestuję.

Dzisiaj głowica dysku twardego mojego Asusa została zaparkowana ponad 110 razy – czyżby był to początek zagłady mojego laptopa? Zobaczymy :)

Druga część: klik

Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Voodek

  Co do tego parkowania, to przypadkiem nie zmienia się tego w zarządzaniu zasilaniem i odznaczenie „wstrzymanie pracy dysków jesli możliwe”?

 • Voodek

  Hah. U mnie wynik to 33023 ;) a moj eeepc jest uzytkowany dopiero od września z czego od października jest na nim ubuntu ;)

 • Mam to odznaczone, a mimo to głowica jest parkowana, więc pudło. Obecnie jestem w trakcie testów z wyłączonym parkowaniem, wszystko póki co sprawuje się dobrze – w trakcie jednego dnia tylko dwa parkowania – zapewne związane z włączeniem/wyłączeniem komputera.
  Temperatura dysku też nie wzrosła drastycznie, więc póki co wszystko jest na dobrej drodze. Jednak wstrzymam się jeszcze z publikacją metody, którą zastosowałem, poczekam do niedzieli.

 • KOLO

  U mnie to 50620, okolo 2 letni Dell, od ponad roku Ubu.
  Wynik nie maly, ale czy niepokojacy??

 • Ja

  A ja nie zainstalowałem tego programu i nie mam pojęcia ile razy głowica była parkowana. Jakoś jednak się tym nie przejmuję :-)

 • Pingback: Ubuntu – pomoc » Zatrzymanie parkowania głowicy()

 • KOLO

  Dzis 28luty, dwa dni po pierwszym tescie, w tym czasie uzywalem laptopa ponad 15h i dzis pokazal mi test taki wynik – 50624.
  Nic nie mialem ustawiane w Ubuntu, czyli wszystko jest bardzo dobrze :)

 • echo

  mamm problem z ps3 prubowalem zrobic format dysku i mi cos sie zwiesilo niemoge nawet wlaczyc pada konsola nawet nie reaguje jak go wlaczam i caly czas na ekranie jak wlaczam konsole pojawia mi sie informacja o zformatowaniu dysku tylkko ja nic nie moge teraz zrobic wogole tylko ja moge wlaczyc i wylaczyc recznie nic po za tym co moge z tym zrobic i wogole czy to da sie zrobic

 • echo

  stara sie to wytlumaczc jak wlaczam ps3 to odrazu pojawia sie informacja o formacia tak/lub nie a pad wogole nie reagoje juz jednego roztrzaskalem o sciane z tych nerwow nie wiem co mam robic jeszze troche i konsokla zaliczy to samo spotkanie ze sciana

 • Ortografia i interpunkcja…

  To już są problemy związane z konsolą, a nie systemem, więc tutaj pomocy raczej nie znajdziesz.

 • syzygy

  a ja mam 114714
  4 letni SG.
  Pozdrawiam.

 • Pingback: velMafia Homepage » Debian i Samsung NP300E5A()