OpenBox, Conky, tint2 – Ładny pulpit małym kosztem cz. 1

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!
Jest to artykuł konkursowy nadesłany do nas przez Kacpra D.

Wielu z Was posiada pewnie nadal stary sprzęt, który nie spełnia wymagań Unity, Gnome3 itd., bądź też nie lubicie tych środowisk. Ten artykuł ma pokazać jak dostępnymi sposobami zrobić ciekawy pulpit, małym kosztem użycia sprzętu. Dla przykładu, u mnie tuż po uruchomieniu środowisko pożera jedynie 150mb RAMu z czego najwięcej zjadają X’y i… Network Manager. Sposób ten ma też inne zalety, przykładowo mamy nad wszystkim pełną kontrolę i sami decydujemy co i jak ma wyglądać, niestety wymaga to trochę pracy.

W pierwszej części przedstawię programy, które mam zamiar wykorzystać do stworzenia pulpitu idealnego.

OpenBox, Conky, tint2 - Ładny pulpit małym kosztem cz. 1

Domyślny pulpit OpenBox'a z widocznym menu.


OpenBox, czyli podstawa naszego pulpitu

OpenBox, to lekki menadżer okien stworzony (tak samo jak FluxBox) na bazie BlackBox‚a, choć od wersji 3 został napisany zupełnie od nowa z użyciem C, a nie C++, co teoretycznie zapewnia mu większą szybkość. Sam menadżer razem z X’ami nie powinien „zjeść” więcej niż 60MB pamięci (z czego X’y zajmą większość), choć wiadomo pozostaje jeszcze GDM/KDM, czy inny DM, który swoje zje. Jest znany z swojej wysokiej (i łatwej za sprawą XML’a) konfigurowalności za co jest bardzo lubiany, lecz nie martw się, jeżeli wolisz wszystko wyklikać możesz to zrobić za pomocą narzędzi takich jak obconf. Nowością (dla większości) jest menu pulpitu OpenBox’a dostępne po kliknięciu prawym przyciskiem myszy (bądź innym zdefiniowanym w konfiguracji) na pulpit.

Przykładowe menu pulpitu w OpenBox

Przykładowe menu pulpitu w OpenBox

Menadżer ten nie robi nic, poza tym co powinien. Jest to jego niewątpliwą zaletą, w związku z tym nie znajdziemy tu panelu (Tak! Twórcy uznali go za zbędny dodatek), lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby takowy wgrać. Okna po zminimalizowaniu przechodzą w tzw. stan ukryty i mogą zostać przywrócone za pomocą skrótu Alt + Tab oraz z menu dostępnego pod środkowym przyciskiem myszy.

Menu pulpitów w OpenBoxie

Menu pulpitów w OpenBoxie

Menadżer ten posiada dość sporo motywów, więc każdy znajdzie to, co lubi. A jak nie, to stworzenie takowego samemu nie jest trudne.

Conky – informacje na pulpicie

Conky, to program mający za zadanie wyświetlić na pulpicie (bądź poza nim, w osobnym oknie) informacje na temat komputera takie jak użycie procesora, najbardziej zasobożerne procesy itp. Możliwości są praktycznie nieskończone, ponieważ obsługuje dowolne programy konsolowe i wyświetla w sobie ich wynik. Cała konfiguracja odbywa się przez edycję pliku konfiguracyjnego .conkyrc, który jest bardzo przyjaźnie skonstruowany i nawet początkujący się w tym połapie. Program ten jest bardzo lubianym dodatkiem do pulpitu tworzącym swoiste widgety.

Przykładowy wygląd conkyego

Tint2 – Panel

Przykładowe konfiguracje tint2

Tint2, to lekki panel mający zapewnić wszystko, co potrzebne, jest wysoce konfigurowalny. Możliwe jest wyświetlenie osobnego paska dla każdego pulpitu, wyświetlanie samych ikon, regulacja zegarka wyglądu itp. Posiada on wiele przydatnych możliwości takich jak automatyczne chowanie się, możliwość ustawienia z boku czy na górze itp. Konfiguracja znów odbywa się po przez modyfikowanie pliku konfiguracyjnego tint2rc znajdującego się w ~/.config/tint2/

Idesk – ikonki na pulpicie

Przykładowa konfiguracja idesk

Idesk ma za zadanie dostarczyć na pulpit ikonki, które będą uruchamiały różne komendy w systemie. Jak poprzednicy jest wysoce konfigurowalny, przykładowo można ustawić wyświetlanie samych ikonek, czy też samego tekstu. Obsługuje przeźroczystość ikonek oraz ich dowolne przemieszczanie, także względem siatki. Niestety nie obsługuje „przeciągnij i upuść” przez co wszystkie ikonki musimy dodawać ręcznie, ma to swoje niewątpliwe zalety, przykładowo na pulpicie zawsze będzie porządek i nikt nie zrobi nam jakiegoś głupiego psikusa.

Na ten wpis to już wszystko, w następnej części poruszę temat konfiguracji OpenBoxa oraz Conky.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.