Odświeżenie Ubuntu 14.04 LTS

Uwaga: Ten wpis został utworzony ponad rok temu. Informacje w nim zawarte mogą być nieaktualne!

Z racji tego, że nowy system Trusty Tahr nie przyniósł oczekiwanych zmian w swoim wyglądzie, chciałbym zaprezentować Wam, jak w kilku prostych krokach możemy odświeżyć nie tylko wygląd naszego Ubuntu, ale także dźwięki systemowe.

Odświeżony Pulpit 14.04 LTS

Odświeżony Pulpit 14.04 LTS

Aktywna tapeta Evolving Circle

Tapeta jest nam dobrze znana z Ubuntu Phone OS, była ona już niegdyś dostępna dla Ubuntu.
Aby zainstalować ją w swoim Ubuntu Trusty Tahr musimy wpisać po kolei w terminalu:

sudo add-apt-repository ppa:muscovy/ppa -y
sudo apt-get update
sudo apt-get install evolving-circle-wallpaper

Nowy styl Launchera Unity

Jeżeli chcemy mieć dokładnie taki sam launcher jak ten pokazany wyżej, musimy pobrać paczkę stąd. Następnie trzeba rozpakować archiwum, po czym ukaże się nam katalog o nazwie icons.

Teraz cały katalog icons przenosimy za pomocą praw roota do lokalizacji: usr/share/unity. (Aby użyć praw roota należy użyć kombinacji klawiszy Alt+F2).

W podanej wcześniej lokalizacji znajduje się już taki sam katalog, dlatego podczas kopiowania/przenoszenia wyskoczy nam zapytanie, w którym musimy zaznaczyć opcję, aby połączył on te dwa katalogi, a następnie przy przenoszeniu plików, aby je zamienił!
Po ponownym zalogowaniu się, pojawi się nasz nowy launcher! :)

Nowe dźwięki

Jakiś czas temu został wydany nowy zestaw dźwięków startowych do Ubuntu. Jednak żadna aktualizacja nie wnosi ich do systemu. Zatem jeżeli ktoś chce mieć nowe dźwięki w swoim systemie musi je sobie sam zainstalować.
Aby to zrobić, musimy pobrać paczkę z nowymi dźwiękami, która znajduje się tutaj.
Archiwum należy rozpakować, a następnie wejść do rozpakowanego już katalogu.
Kiedy już w nim jesteśmy klikamy prawy przycisk myszy → Otwórz w terminalu.
Jeżeli nie mamy tej opcji pod prawym przyciskiem, możemy ją zainstalować za pomocą terminala wpisując:

sudo apt-get install nautilus-open-terminal

Kiedy już uda się nam otworzyć terminal w rozpakowanym katalogu wpisujemy w nim następującą komendę:

sh install

Potwierdzamy hasłem i teraz już mamy nowe dźwięki w naszym Ubuntu :)

Nowe ikony katalogów

Jest to trochę czasochłonny sposób na nowe ikony dla wybranych katalogów. To my decydujemy jaką ikonę ma mieć dany folder. Najpierw pobieramy paczkę z ikonami, która jest tutaj.

 • Rozpakowujemy pobraną paczkę
 • W katalogu domowym przy pomocy kombinacji klawiszy Ctrl+H sprawdzamy czy znajduje się tam ukryty folder o nazwie .icons.
 • Jeżeli nie ma tego katalogu to go tworzymy pamiętając o kropce na początku nazwy (dzięki czemu katalog ten będzie ukryty)
 • Do ukrytego katalogu .icons kopiujemy rozpakowany folder 512px.

Teraz kiedy mamy już ikony na swoim miejscu zabieramy się do zmiany ikon poszczególnym katalogom.
Aby zmienić ikonę danego katalogu klikamy na niego Prawy przycisk myszy → Właściwości.
Po lewej stronie w wyświetlonym menu ukazuje się nam aktualna ikona edytowanego katalogu. Żeby ją zmienić klikamy na wyświetlaną ikonę po czym otwiera się nam lista w której musimy znaleźć lokalizację ikony którą chcemy ustawić dla tego katalogu. Nasz zestaw ikon jest w: katalog domowy/.icons Jeżeli nie wyświetli się nam folder .icons w katalogu domowym to musimy znowu użyć kombinacji klawiszy Ctrl+H. Teraz wybieramy odpowiednią ikonę i klikamy „otwórz”. Gotowe! Tą samą czynność powtarzamy przy zmianie ikony każdego z katalogu.

Ikony katalogów 14.04 LTS

Ikony katalogów 14.04 LTS

Przedstawiany sposób edycji wyglądu systemu jest przeznaczony dla Ubuntu 14.04 LTS
avatar

Piotrek Bułka

Wbrew pozorom bardzo szalony i wesoły człowiek, otwarty na świat, lubi poznawać nowych ludzi, rozmawiać i śmiać się. Absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Żywcu o profilu Technik Informatyk. Tester Ubuntu i programów przeznaczonych na ten system, zajmuje się również dostosowywaniem systemu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W wolnym czasie interesuje się grafiką komputerową, kręceniem filmów, lubi chodzić po górach, grać w siatkówkę a także oglądać dobre filmy.
Jeżeli powyższy artykuł nie rozwiązał lub rozwiązał częściowo Twój problem, dodaj swój komentarz opisujący, w którym miejscu napotkałeś trudności.
Mile widziane komentarze z uwagami lub informacjami o rozwiązaniu problemu.
 • Algoth

  Dzięki stary za ten poradnik, nowy wygląd unity jest wręcz genialny w swej prostocie.

 • Damian

  A w jaki sposób zrobić aby nie trzeba było za każdym razem ręcznie zmieniać wyglądu folderów?

 • Sławomir Szewczyk

  Gdyby ktoś chciał spojrzeć na mój pulpit – http://zapodaj.net/images/6d079c2a107e9.png

  Pozdrawiam

  • Arek P

   dysk google kolo zegarka??

   • Sławomir Szewczyk

    Dysk google – pierwszy od lewej. Aplikacja Gdrive.

  • Kamil

   Bardzo ładne ikonki, link, źródło albo coś ?

   Ps. powie mi ktoś jak zmienić ustawienie paska unity, by ikonki które są na samym dole nie zwijały się ?
   Bodajże w ubuntu 12.04 w stylu 2D było to wyłączone, i najnormalniej w świecie wystarczyło sobie przewinąć rolką do danej ikonki. To było 10 razy wygodniejsze od zwijania ikonek, w szczególności gdy pracuje się na 15calowym wyświetlaczu.

   • Sławomir Szewczyk

    Ikonki – Numix Circle. Motyw – Numix Gtk.

 • DamiaX

  To i ja się swoim pulpitem pochwalę ;).

 • Ittaj

  Moją [póki co] krótką przygodę z Linuksem zaczynałem od Ubuntu i nadal mam duży sentyment do tego systemu, dlatego od czasu do czasu tu zaglądam. Jednak co do tematu, czyli wyglądu pulpitu i dostosowania go do swoich preferencji to na Ubuntu nie ma za dużego pola do popisu. tzn. możesz zrobić co chcesz ale na 99% będzie się od czasu do czasu wywalało. Ubuntu jest stabilne jeśli nic w nim nie grzebiesz. Dlatego obecnie siedzę na Manjaro. Ten system jest dużo lżejszy, szybszy i bardzo elastyczny. Co by w nim nie pozmieniać to działa. Jeszcze nie udało mi się go wywalić. Można go dopasować pod swoje preferencje i niezależnie czy dodamy sobie conky, docky, cairo dock, compiz, emerald… system nadal pozostaje tak samo stabilny jak na początku (o Ubuntu przy takich zmianach niestety tego powiedzieć nie można)
  Parę przykładów z mojego pulpitu:
  [url=http://postimg.org/image/5kp1mbgpl/][img]http://s20.postimg.org/5kp1mbgpl/Manjaro_OMG2.jpg[/img][/url]
  Xfce + docky + compiz + emerald
  [url=http://postimg.org/image/q68d4fb6h/][img]http://s20.postimg.org/q68d4fb6h/Manjaro_Cinnamon_2.jpg[/img][/url]
  ten sam system tylko z xfce zastąpionym Cinnamonem
  [url=http://postimg.org/image/gxoipqjbt/][img=http://s20.postimg.org/gxoipqjbt/Manjaro_Xfce.jpg][/url]
  to samo z conky i cairo dock
  Niezależnie co by w Manjaro nie zmieniać zawsze pozostaje stabilny, dobra opcja jeśli ktoś lubi dostosowywać pulpit pod siebie.

  • Sławomir Szewczyk

   Manjaro to taki odpowiednik Ubuntu tylko w świecie Archa, więc nie ma co się tak wzniecać :)

   • Ittaj

    Się nie „wzniecam” tylko stwierdzam fakty;)
    Ubuntu + compiz + docky + conky = brak stabilności
    Manjaro + compiz + emerald + fusion icon+ docky + conky = nadal bardzo stabilnie
    Tyle w temacie, chiałem przez to tylko powiedzieć, że jak komuś pasuje pulpit jaki dostaje w Ubuntu „out of the box” to niech na nim siedzi, bo jest ładny, ale jak ktoś woli sobie pogrzebać i dostosować pulpit pod siebie, to Manjaro będzie znacznie lepszym wyborem.
    Się nie wzniecałem tylko chciałem się podzielić swoimi spostrzeżeniami z osobami, które jeszcze jakiejś większej wiedzy na te tematy nie mają, a zagląda tu takich dużo (a przynajmniej kiedyś zaglądało, bo teraz widzę że stronka umiera niestety)

    • Sławomir Szewczyk

     Compiz + emerald odejdzie w niepamięć już niedługo. Niech Ubuntu przerzuci Unity na Qt i Compiz’a nie będzie miał już kto wspierać. Canonical jest ostatnią firmą, która wspierała jeszcze tego gniota (sic!). Compiz sam w sobie jest niestabilny, gdyż posiada mnóstwo „haków”, a jego kod był przepisywany tyle razy, że nikt dokładnie nie jest już w stanie tego policzyć. Dzień w którym odejdzie do lamusa będzie jednym z lepszych w świecie Linuksowego światka :)

     Nie próbowałem Manjaro, bo z dziwnych przyczyn na moim Sony Vaio żadna Archo-pochochodna dystrybucja nie ruszyć z LiveCD mimo wyłączonego Secure Boot. Jednak wydaje mi się, że deweloperzy Manjaro paczkują wyłącznie Compiza, Emeralda i nie dodają nic od siebie, więc to dalej ten sam program (z wszystkimi swoimi zaletami oraz wadami oczywiście :) )

     Ubuntu jakie jest każdy widzi. Jednym odpowiada (np. mi), a innym nie. Unity jest bardzo specyficzne i trzeba się do niego przyzwyczaić.

     • Ittaj

      Nie gniewaj się proszę ale dlaczego wypowiadasz się o rzeczach, z którymi jak sam przyznajesz nie miałeś styczności. Compiz jest zabugowaną tandetą na Ubuntu (i między innymi o to mi chodziło w pierwszym komentarzu wyżej) ale dla Manjaro powstał specjalnie zoptymalizowany comiz pod Xfce (w pacmanie znajdziesz jako compiz-xfce, jest też wresja dla Mate ale tej nie testowałem) i wszystko jest ultra płynne i stabilne. Używam compiza na Manjaro z Xfce od kilku miesięcy i system ANI RAZU mi się nie wywalił (przez compiza ani przez cokolwiek innego) Byłem w szoku jak pierwszy raz to uruchomiłem, że tak można było compiz zoptymalizować (tym bardziej że próbowałem kiedyś compiz pod xubuntu i to była totalna tragedia na xfce)
      Zatem jeśli Canonical porzuci compiz, to będzie go wspierała społeczność Archa/Manjaro a oni robią to o niebo lepiej niż Canonical;)
      rzuć okiem na ten filmik:
      https://www.youtube.com/watch?v=uHHeePewyqw
      tutek już nie jest do końca aktualny, ale bardziej chodzi mi żebyś usłyszał co on mówi i zobaczył jak to działa.
      A na swoim lapku jak byś chciał sprawdzić Manjaro to spróbuj przygotować bootowalny usb przez LiLi (Linux usb creator) pod windows, w przeciwieństwie do Unetbootin jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.

      • Sławomir Szewczyk

       Kolego, Compiz jest zabugowaną tandetą w każdej dystrybucji Linuksa. Kod jest w końcu ten sam. Na XFCE działa Ci to poprawnie, bo jak wspomniałem wcześniej deweloperzy twojego systemy wprowadzili „haki” by jako tako to było „sklejone”. Nie ma co się oszukiwać. W internetach pełno jest problemów z Compizem i nie dotyczą one wyłącznie Ubuntu. Ja mógłbym nagrać Ci dokładnie taki sam filmik z mojego laptopa. Compiz na nim działa tak samo mimo zainstalowanego Ubuntu.

       Compiz działa poprawnie na wybranym sprzęcie i sterownikach. Najlepiej oczywiście na zintegrowanych Intelach. Z resztą bywa już różnie. Jakość kodu Compiza sięga o pomstę do nieba. Umarł, bo nikt nie potrafił się już w nim odnaleźć. Nie ma co się napinać, ale takie wspieranie umarlaków czy wylatujących trupów z szafy nie jest dobrym pomysłem. Podsumowując… Ubuntu jest nastawione wyłącznie na Unity, dlatego XFCE z Compizem nie działa tak super, hiper, extra jak na Manjaro dla którego to środowisko jest głównym targetem, proste prawda? Weź zainstaluj sobie każdą inną dystrybucje, np. Debiana z XFCE + Compiz, a otrzymasz dokładnie to samo co na swoim systemie.

       Piszesz, że nie mam pojęcia o czym mówię. Uwierz, że mam, gdyż jestem użytkownikiem Linuksa od 2007 roku. Przerobiłem chyba wszystkie główne dystrybucje (Arch był wśród nich). LiLi znam i próbowałem… bez rezultatu. Korzystałem też z Unetbootin, ale najcześciej tworze klucze z konsoli + „dd if”, jednak żaden sposób nie chcę zatrybić z Archopodobymi.

       • Ittaj

        Ja się nie spinam, tylko dyskutuje;) to Ty cały czas atakujesz i się wkurzasz, bo pisze Ci, że na Manjaro coś działa lepiej niż na Ubuntu. Jesteś fanem Ubuntu a na Manjaro nigdy nie siedziałeś. Też byłem fanem Ubuntu (i jak pisałem nadal mam sentyment do tego systemu) dopóki nie spróbowałem Manjaro. Ten system jest tym, czym było Ubuntu przed Unity.
        I przyznaje Unity nie polubiłem. Jest śliczne ale mało funkcjonalne. Wkurza mnie jak instaluje jakiś program, usuwam po czasie z Launchera (w końcu miejsce na nim jest ograniczone) a po czasie gdy chcę do tego programu wrócić a nie pamiętam jego nazwy to już mam problem, bo niby jak mam tego wyszukać bez jego nazwy? Unity jest nowoczesne ale ja wolę staroświecie a funkcjonalne rozwiązania. Jeśli jednak ktoś woli Unity to nic mi do tego. Niech się nim cieszy.
        Zauważ też proszę, że nigdzie nie napisałem, że Manjaro jest lepsze od Ubuntu albo Xfce od Unity. Napisałęm tylko, że MOIM ZDANIEM Manjaro jest bardziej elastyczne i daje znacznie większe możliwości dostosowania pulpitu pod siebie, przy zachowaniu dużej stabilności systemu. To tyle, więc nie wiem o co mi się tu właściwie spieramy? Każdy z nas jest inny i ma inne upodobania, a o gustach się nie dyskutuje;)
        Nie chcę się spierać już też o tego compiza bo to nie ma sensu, (przynajmniej dopóki nie uruchomisz gdzieś Manjaro z compiz-xfce i nie zobaczysz jak to działa – co do sprzętu to ja mam starego GTS250, gość z filmiku też jechał na nVidii) doskonale wiem jaki jest bałagan w compiz, dlatego z takim docenianiem wyrażam się o wersji dla Manjaro… a skoro można zrobić haki (choć wątpię żeby wersja dla xfce tylko na tym się opierała, jest zbyt stabilna) to dlaczego Canonical nie zrobi haków, żeby compiz dobrze działał na Unity (w końcu unity to plugin compiza, a pomimo to działa z nim tragicznie jeśli tylko włączysz jakieś efekty, których nie ma „out of the box”. )
        Ja doceniam tylko pracę społeczności Manjaro, bo przez kilka miesięcy osiągnęli dużo więcej z compiz (który nie jest integralną częścią Manjaro jak w Ubuntu a tylko dodatkiem, który można sobie doinstalować) niż Canonical przez wiele lat;)
        ————–
        Zakończmy już jednak te spory, bo ja życzyłem i nadal życzę Ubuntu jak najlepiej. Zwyczajnie znalazłem coś, co dla mnie jest lepsze, więc się na to przesiadłem. Nikogo jednak do tego nie zmuszam, ani nie próbuje tutaj bezcześcić jakiś waszych „świętości” Ubuntu. Jedyne co chciałem tutaj osiągnąć, to poinformować tych, którzy lubią mieć wybajerowany pulpit, a przy tym stabilny system, żeby spróbowali Manjaro, bo tam wychodzi to lepiej. Jeśli ktoś nie lubi (nie umie) przy tym grzebać to dla takiej osoby pulpit Ubuntu zapewne będzie lepszy, bo „out of the box” jest ładniejszy i nowocześniejszy. Linuks to wolność wyboru, nie rozumiem zatem czemu tak Cię drażni jak ktoś o tym wyborze próbuje informować?

  • Matty

   Ostatnio doinstalowałem do manjaro środowisko razor-qt i otrzymałem kernel panic. Tyle co do stabilonosci manjaro ;)

   • Ittaj

    Manjaro nie wspiera tego środowiska (przynajmniej oficjalnie) wywal system na xfce, kde czy openbox (czyli w oficjalnie wspieranych środowiskach) to wtedy będzie można dyskutować o stabilności tego os;)

 • jeremi360

  z ikonami można prościej wystarczy wypakować archiwum do /usr/share/icons i zalogować się ponownie, albo użyć jakiegoś programu by zniany ustawienia wyglądu unity.

 • zwierzak

  Wie ktoś co z tym zrobić ?

  • Ittaj

   Należy wejść na gnomelook.org, kliknąć zakładkę icons a następnie highest rated:
   http://tiny.pl/q2h7z
   wybrać sobie paczkę ikon, która się podoba. Wypakować je do folderu .icons, zainstalować unity tweak tool i jednym kliknięciem zmienić wszystkie ikony;))

   • zwierzak

    Tylko że mnie chodzi o launcher :/

  • Przecież odpowiedź masz napisaną w komunikacie błędu.

   • zwierzak

    A więc jak „uzyskać dostęp” ?

    • Próbujesz kopiować dane jako zwykły użytkownik do katalogu systemowego na co system nie może pozwolić. Uruchom nautilusa z uprawnieniami root’a lub użyj konsoli. Aby uruchomić Nautilus’a: sudo nautilus w konsoli.
     Ja rozumiem, że trzeba początkującym pomagać, ale niech początkujący też sami szukają odpowiedzi. Linux to nie Windows, który na lewo i prawo rozdaje uprawnienia admina.

     • zwierzak

      Niby proste a na to nie wpadlem :D dzieki :D

      • Nie ma sprawy, zapraszam również na swojego bloga gdzie masz artykuły dla początkujących :) Miłej nauki.

 • Nie spodobała mi się ta paczka ikon. Ktoś rzuci mi paczką oryginalnych? :)

 • Gdyby komuś nie podobały się ikonki, a nie zrobił backupu – https://t.co/clCMuaFcdR

  • KKamil897

   Dzięki wielkie!

 • ffffff

  Ta tapeta z tym kołem strasznie wali po oczach, nie chce jej!

 • tomek

  podpowiedzcie jak zrobić wyginające okna, kostkę pulpitu itp. na 14.04? :)

 • Damian

  trochę lipa z nowym style Launchera Unity bo przy każdej większej aktualizacji wraca do starej wersji :/

 • powolny ubuntu 14.04

  Mam problem. Zainstalowałem na komputerze stacjonarnym ubuntu 14.04 i nie można go używać bo jest niezmiernie wolny. Aplikacje otwierają się niezmiernie wolno, a niektóre wcale nie mogą się otworzyć. Nie działa np. komunikator empathy. Na tym samym komputerze ubuntu 12.04 LTS działa bez zarzutu i szybko.
  Co może być tego przyczyną?

 • Hubert

  Ja chce zrobić tak,by Launcher był na dole:(.Jak ktoś ma rozwiązanie jak w tym wydaniu to zrobić to prosze napisać mi na gg: 11822234.Z góry dziękuję.Ogólnie system miły w obsłudze:)

 • Olgierd Grzyb

  Czy te ikonki folderów są dostępne jako zwykły motyw? (jak Faenza itd.)